Aмериканският президент Джо Байдън е предложил на руския си колега Владимир Путин да се срещнат в „трета страна“. Това става ясно от съобщение на Белия Дом за разговор между двамата лидери. Байдън и Путин разговаряха на фона на ескалиращото напрежение в източна Украйна, визитата на държавния секретар Антъни Блинкън в централата на НАТО и на министъра на отбраната Лойд Остин в Германия.
Американският президент е изразил и безпокойство от струпването на руски военни части в „окупирания Крим“ и по границата с Украйна и е призовал Русия да деескалира напрежението. Подчертан е бил и „непоколебимият ангажимент на САЩ към суверенитета и териториалната цялост на Украйна.“
По време на разговора Байдън също е дал да се разбере, че Съединените Щати ще действат твърдо при защита на националните си интереси в отговор на руски действия като кибернахлувания и намеса в изборите.
В съобщението се посочва, че Байдън и Путин са обсъждали различни регионални и международни теми, в това число намерението на Съединените Щати и Русия за постигане на диалог за стратегическа стабилност.
Байдън е завил, че целта му е „изграждане на стабилни и предсказуеми отношения с Русия“ е предложил среща на високо ниво в „трета страна“ в следващите няколко месеца.
Байдън и Путин са обсъдили и "по редица регионални и глобални проблеми“, като стратегическата стабилност и удължаването на договора "Нов СТАРТ" за контрол на ядрените оръжия. Президентът Байдън е "потвърдил целта си за изграждане на стабилни и предсказуеми отношения с Русия в съответствие с интересите на САЩ".
Срещата на върха с Путин ще е първата на Байдън в качеството му на президент. След встъпване в длъжност той пое по-твърда политика спрямо Москва, породена от разследванията за руска намеса в изборите и отношението към опозицията на Путин.
През 2018 във Финландия Путин се срещна с тогавашния американски държавен глава Доналд Тръмп. Срещата бе остро критикувана в САЩ. Поведението на Тръмп бе тълкувано като смечкване на тона и приемане на тезата на Русия, че не е се намесвала в изборите.
Междувременно в годишния си доклад за глобалните заплахи американската разузнавателна общност обобщава, че Русия „не желае пряк конфликт със Съединените Щати“ дори ако „продължи дестабилизиращи опити срещу Украйна.“
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш