Банков чиновник хакна сметките на Джорджа Мелони

52-годишният Винченцо Ковиело се трудел зад бюро в поделението на най-голямата италианска банка “Интеза Сан Паоло” в южния град Бишеле.

Винченцо Ковиело уж само “контролирал” парите

Полицията търси поръчителя на скандалната афера

Засегнати са над 3500 политици, бизнесмени и магистрати

Завчера премиерът на Италия Джорджа Мелони се събуди с новината, че банковите ѝ сметки отдавна са държани под око от хрисим и незабележим служител от клон в дълбоката провинция на мощна кредитна институция. Той се казва Винченцо Ковиело, на 52 години е и до светкавичното му уволнение в четвъртък се трудел зад бюро в поделението на най-голямата италианска банка “Интеза Сан Паоло” в южния град Бишеле.

Освен парите на министър-председателя, на нейната сестра Ариана и на бившето ѝ гадже - тв-журналистът Андреа Джанбруно, чиновникът “контролирал” също така средствата на председателя на Сената на Републиката - Инацио ла Руса, на министъра на отбраната Гуидо Крозето, на бъдещия зам.-шеф на Европейската комисия Рафаеле Фито, на куп други известни държавници, политици, магистрати, висши офицери от силите на реда, футболисти, хора на изкуството и т. н. Според всекидневника “Домани” става дума за банковите сметки на над 3500 клиенти на “Интеза Сан Паоло” от цяла Италия, които Ковиело “пребърквал” редовно през последните две години.

Прокуратурата в областния град Бари започва да разследва скандалния случай след жалба на богат предприемач, който установил “ненормално чест достъп” до личните му и служебни банкови сметки. На специалистите от ИТ-поделението на полицията не им трябвало много време, за да установят, че всички акции по шпионирането на наличните средства на хиляди вложители тръгва от служебния компютър на Винченцо Ковиело. И ровейки се в паметта на централния банков сървър, “хакерите в униформа” разбират, че в периода между 21 февруари 2022 г. и 24 април 2024 г. Ковиело бил извършил “общо 6 637 неоторизирани достъпа до данните на 3 572 клиенти, съхранявани в 679 клона на групата “Интеза Сан Паоло”. Обикновено чиновникът правел на ден по петнайсетина “рейда” в сметките все на именити личности от страната и от областта Пулия, където се намира Бишеле.

Разпитан от магистратите, Ковиело оправдал действията си като плод на “най-обикновено любопитство”, тъй като бил “маниак на контрола”. Като доказателство за невинността си пък посочил факта, че не бил изнасял извън банката никакви документи или информация на електронен носител. Но хипотезата на разследващите е, че неразрешеният достъп е извършен, “за да бъдат получени за себе си или за други лица данни и информация, които засягат сигурността на държавата, или най-малкото са от вътрешен и международен политически интерес, като поради тази причина е трябвало да останат държавна тайна”.

И с цел разкриването на евентуални поръчители на “рейдовете” и на потребителите на резултатите от тях, в четвъртък в дома на Ковиело е бил извършен обиск, при който са били иззети за анализи смартфони, таблети, хард-дискове и различни ИТ устройства.

Научавайки за шпионирането на банковите є сметки, Джорджа Мелони перифразира с доста ирония в “Х” всекидневна молитва, сякаш за да каже, че подобни действия били за италианците едва ли не като “насъщния”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа