Безплатният документ не следва собствеността на колата
Срокът на 122 000 безплатни винетки изтича през първите три месеца на следващата 2025 г. Въпреки това само 5% от хората с увреждания, които имат право на тях за автомобилите си, са ги подали по електронен път или с писмо.
Причина е изискването за електронен подпис, което се оказва препятствие за останалите близо 95%, или 212 000 от хората с увреждания.
“За да подаде едно лице по електронен път, то трябва да притежава квалифициран електронен подпис или персонален идентификационен код на НОИ или на ПИК”, обясни за национална медия Цветомира Попова, главен експерт в главна дирекция за социално подпомагане към Агенцията за социално подпомагане.
Така те са длъжни, ако нямат електронен подпис, лично да посетят социалните служби по места, информираха читатели на “Труд news”. Те отбелязаха, че се отива лично на гише с големия талон на колата, както и с документ за платена „Гражданска отговорност”. Единственото облекчение от години насам е, че решението на ТЕЛК вече е елктронно, пишат още наши читатели.
От бюджета на Агенция Пътна инфраструктура (АПИ) тази година са платени 19 млн. лв. за безплатни винетки. От там напомнят, че стикерът без заплащане при продажбата или прехвърлянето на автомобил, не го следва. Затова е необходимо закупуването на нова валидна винетка без право на отстъпките за здрави шофьори.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш