Бил Гейтс успокои човечеството

Нямам конкретна цел за 2022 г., но това, на което се надявам, е следващата година да е много по-спокойна от тази, споделя Бил Гейтс.

US милиардерът изразява оптимизъм за следващата година

Прогнозира край на пандемията от COVID-19 през лятото на 2022 г.

Очерта нов голям проблем - дезинформацията

Край на пандемията от COVID-19 през лятото на идващата година - такава прогноза направи US милиардерът и основател на “Майкрософт” Бил Гейтс.

“Смъртността от коронавирус и общите нива на заразяване може да достигнат средните за сезонния грип до следващото лято, при условие, че няма нови, по-опасни щамове”, заяви неотдавна на форум в Сингапур Гейтс. И допълни, че на фона на развитието на естествения имунитет, ваксинацията, появата на нови лекарства “смъртността и заболеваемостта трябва да спаднат рязко”. Според Гейтс “при липса на нови щамове до средата на следващата година тези цифри може да достигнат сезонни данни за грип”.

По-късно, след появата на новия вариант Омикрон, Гейтс леко коригира прогнозата си, заявявайки, че “острата фаза на пандемията ще приключи по някое време през 2022 г.”

“Няма спор, че Омикрон буди притеснения. Изследователи работят в спешен порядък за това да научат повече за него и скоро ще имаме повече информация. Но ето какво знаем - светът сега е по-добре подготвен за справянето с потенциално тежки варианти отколкото в който и да било друг момент от началото на пандемията. Регистрирахме този вариант (Омикрон) по-рано от Делта и сме в много по-добра позиция да създадем осъвременени ваксини, ако са нужни”. Това написа Гейтс в блога си в материал, озаглавен “Причини за оптимизъм след тежка година”, посветен на очакванията му за следващата година.

“Притеснителна е появата на всеки нов вариант (на коронавируса), но аз се надявам, че по някое време догодина COVID-19 ще се превърне в обикновена болест в повечето страни. Въпреки че в момента той е 10 пъти по-смъртоносен от грипа, ваксините и лекарствата могат да намалят този брой двойно и повече”, пише още Гейтс.

Той обаче обръща вниманието върху проблем, който определя като главен за 2022 г. - дезинформацията, последствие от която е недоверието в правителствата. Гейтс посочва, че този проблем не е нов, но пандемията го е извадила наяве, като поляризацията на мнението за ваксините и силното недоверие към тях например. Това разделение в общественото мнение (не само по въпроса за ваксините) според Гейтс до голяма степен се подклажда от социалните медии. “Смятам, че правителствата трябва да регулират за какво може и за какво не да се използват социалните медии”, пише Гейтс. Но признава, че за момента няма отговор как може да се реши проблемът.

Професор Радостина Александрова, вирусолог, пред “Труд”: Всеки нов вариант може да промени бъдещето

Нямам лична прогноза за края на пандемията, защото виждаме, че вирусът се променя и ние също. Всички с нетърпение очакваме края на пандемията. В исторически план няма такава пандемия, която да е започнала и да не е приключила. Вирусът така или иначе ще си остане с нас, което не бива да ни плаши, защото с течение на времето ще придобием достатъчно базов имунитет, така че дори инфектирайки се с ковид да не боледуваме тежко, както в началото, когато за първи път се изправихме срещу него.

До голяма степен всичко зависи от това как ще се променя вирусът - появата на всеки един нов вариант е в състояние да промени хода на играта. Това е нещо, което наблюдаваме и сега при Омикрон. Намесват се много фактори, които ще очертаят бъдещето на пандемията. Вирусът с неговото поведение, докато продължава да се разпространява, ще продължава да се променя, съответно и ние - в света вече са приложени повече от 9 млрд. дози ваксини, тоест все повече хора придобиват имунитет.

Но никой може да каже категорично кога точно ще приключи пандемията и кога ще преминем към този вариант, при който вирусът ще се разпространява ендемично в обществото и дали това ще се случи едновременно навсякъде.

Професор Ива Христова, директор на Центъра по заразни и паразитни болести, пред “Труд”: Няма как да се предвиди поведението на вируса

Мисля, че пандемията, като разпространения на вируса, е много трудно да приключи следващата година. Коронавирусът така или иначе е дошъл и няма от самосебе си да си отиде. Това, което се очаква, е да стане по-малко опасен за нас, тоест по-леко да го преболедуваме, но той пак ще причинява заболявания на много хора. Това означава, че в определението за пандемия ще бъде включен.

Предполагам, че ще минат минимум 2 години преди да започне по-слабо да ни заразява, защото се оказа, че вирусът лесно мутира. Ние до някъде го овладяваме - от една страна се ваксинираме, от друга хората боледуват, но в следващия момент вирусът се променя драстично, както е сега случаят с Омикрон, и се оказва, че защитата ни, натрупана след ваксиниране или преболедуване, не е достатъчна да го спре и съответно трябва да правим бустер дози. Основният въпрос е до кога ще мутира вирусът. Докато има нови мутации той ще продължава да ни тормози. Определено мисля, че ще мине повече време докато се промени до варианта, който ще ни засяга леко, така че да натрупаме масов имунитет, който да го ограничава.

Не може да се каже кога ще е краят на пандемията, защото няма как да се предвиди поведението на вируса, но съдейки от данните, които имаме до момента, се очакват нови мутации, а те ще водят до нови вълни на заболяемост.

Професор Тодор Кантарджиев, консултант на Столична община по ваксиниране, пред “Труд”: Мутациите изменят епидемичното развитие

Още преди месеци изразих становището, че с идването на лятото пандемията ще намали своя интензитет особено в страните с голямо имунизационно покритие и ще придобие ендемичен характер, тоест ще се сведе до няколко отделни взрива. Широката ваксинация довежда до намаляване на възможността да се налагат мутации във вируса, които променят хода на епидемичното развитие. Моето мнение е, че с идването на лятото в повечето държави, където се спазват разумни мерки и има голямо имунизационно покритие, епидемията ще придобие ендемичен характер.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят