БНБ отчита ръст от близо 20 на сто на електронните плащания

Мерките, свързани с въвеждане на еврото, подпомагат бързата и ефективна интеграция на финансово-пазарните инфраструктури у нас с тези в еврозоната, заяви финансистът Йосиф Йосифов.

Ръст от близо 20 на сто на електронните плащания е регистриран у нас за първото полугодие на 2024 година, като по официални данни от платежна статистика водена от БНБ по методологията на ЕЦБ, се откроява устойчива тенденция към нарастване на основни показатели при платежните услуги у нас и най-вече при тези, предоставяни по електронен път. За тенденцията в дигитализацията на плащанията говори при откриването на конференцията DIGI PAY Йосиф Йосифов, съветник на подуправителя, ръководещ управление "Банково" в БНБ.

През първото шестмесечие на 2024 г. в платежната система БОРИКА са обработени 181 млн. платежни операции, извършени чрез терминални устройства АТМ и ПОС на обща стойност малко над 16 млрд. лева. „Спрямо първата половина на 2023 г. се отбелязва нарастване с 19,1% по брой и с 20,9% по стойност“, съобщи Йосиф Йосифов. И подчерта, че тенденцията при платежната система БИСЕРА за същия период е същата - 60,7 млн. плащания на обща стойност близо 224 млрд. лева, като обработените плащания спрямо същия период на 2023 г. се увеличават с 15% по брой и със 72,1% по стойност.

Броят на незабавните кредитни преводи в левове, съобразени със схемата SEPA  Credit Transfer Instant (SCT Inst) – схема за незабавни кредитни преводи в Единната зона за плащания в евро на Европейския платежен съвет за първите шест месеца на 2024 г. е 10 млн. на обща стойност 15, 708 млрд. лева.

„Развитието на платежните услуги в България се характеризира с положителна еволюция“, каза още Йосифов и допълни, че мерките на БНБ, свързани с въвеждане на еврото, подпомагат бързата и ефективна интеграция на финансово-пазарните инфраструктури у нас с тези в еврозоната. По време на форума финансистът припомни, че най-късно в средата на юли 2027 година според ЕС регламент и директиви всички доставчици на платежни услуги в ЕС трябва да започнат да предлагат на територията на Съюза услугата за получаване на незабавни кредитни преводи в евро. 

„Във връзка с това е подготвен законопроект, с който се предлагат промени в чл. 146 от Закона за платежните услуги и платежните системи,  чрез който се очаква да се въведат изменения свързани с отпадане на нормативното ограничение за участие на небанкови доставчици на платежни услуги в платежни системи с окончателност на сетълмента, в т.ч. оперирани от централни банки", отбеляза Йосиф Йосифов.

“В технически план вече отчитаме благоприятното и катализиращо действие на посочените проекти, които са завършени или в процес на завършване върху оптимизиране на платежния процес и подобряване на условията за банкиране у нас“, каза още Йосифов. „Надяваме до края на тази година да финализираме всички свързани проекти с приемането на еврото в Република България и възможно най-скоро да се поздравим като част от голямото семейство на еврозоната“, подчерта финансистът. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Финанси