БНБ: Реалният БВП на България е нараснал на 1,8 на сто през 2023 г.

Управителят на БНБ Димитър Радев внесе в Народното събрание Годишния отчет на БНБ за 2023 година, съобщиха от централната банка. 

През 2023 г. растежът на реалния БВП на България възлезе на 1,8 процента, като основен положителен принос за него имаха частното потребление и нетният износ, се отбелязва в доклада, публикуван на интернет страницата на БНБ. Потреблението на домакинствата се повиши с 5,4 процента и беше подкрепено от нарастването на заплатите в реално изражение, увеличението на броя на заетите лица и подобряването на нагласите. Повишаването на нетните фискални трансфери към домакинствата и увеличаването на кредитната активност допълнително подкрепиха растежа на частното потребление.

Отбелязва се, че инфлацията, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени, се понижи от 14,3 процента в края на 2022 г. до 5 процента през декември 2023 г. в резултат главно на формираната от високите темпове на нарастване на потребителските цени през 2022 г. висока база, както и на поевтиняването на енергийните продукти. Фактори с проинфлационно влияние продължиха да бъдат високите темпове на растеж на частното потребление и на разходите за труд на единица продукция, които оказаха влияние за запазването на базисната инфлация на сравнително високо ниво, според документа.

В началото на 2023 г. банковата система продължи да се характеризира с висока ликвидност, бавна и слаба степен на пренасяне на ефекта от затягането на паричната политика на Европейската централна банка върху лихвените проценти по депозитите и кредитите, особено в сектора на домакинствата, и запазващ се висок растеж на кредита за домакинствата, подкрепен както от фактори от страна на търсенето, така и от активно предлагане на кредитен ресурс от банките, отбелязват от БНБ.

През 2023 г. бюджетното салдо по Консолидираната фискална програма беше отрицателно и възлезе на минус 5619 млн. лв. (3,1 процента от БВП). Средствата по депозити във фискалния резерв отбелязаха понижение с 1250 млн. лв. спрямо края на 2022 г. и възлязоха на 10 880 млн. лв. (5,9 процента от БВП), от които 10 183 млн. лв. представляваха средствата по депозити в БНБ. През годината беше реализирано положително външно дългово финансиране на бюджета и отрицателно нетно финансиране с държавни ценни книжа, емитирани на вътрешния пазар, пише още в доклада.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Финанси