Премиерът прочете лекция пред Атлантическия клуб
Каракачанов обеща да води прозрачни преговори и да защити националния интерес
Единственото изискване на премиера Бойко Борисов към изтребителите, с които ще се превъоръжават родните ВВС, е да са нови. За него този показател бил най-важният. Това стана ясно от лекцията на Борисов, която изнесе пред Атлантическия клуб.
“Като се купува, барем да е ново. Преговорите ще вървят с три държави. Ще преговаряме с всичките, но на Каракачанов съм му казал да преговаря за новите самолети”, каза той и допълни, че ще се търсят варианти за отстъпки във времето на плащането.
До процедурата за закупуване на боен самолет бяха допуснати три компании, като само предложението за “Грипен” на шведската компания СААБ е за новопроизведен боен самолет. Останалите две са на Италия за “Еврофайтър” втора ръка и на Португалия и САЩ за употребявани Ф-16 блок 15.
“Нека се произнесат експертите, но самолетите трябва да са нови - така и така ще се вадят купища пари за тях”, допълни министър-председателят.
Военният министър Красимир Каракачанов също се обяви за нови изтребители за армията.”По-разумният вариант е самолетите да бъдат нови защото имат два пъти по-дълъг живот - около 40г.”, коментира МО-шефът пред журналисти преди да се включи в публичната дискусия, в която участва и премиерът. Той уточни, че очаква парламентът да гласува новата рамка, която предвижда дългосрочно изплащане на оръжията.
“Става въпрос за 1,5 млрд. лв. и изборът трябва да стане много прозрачно, публично, за да няма съмнение в обществото”, заключи Каракачанов.
Американският посланик Ерик Рубин: Гледайте способността на самолетите
“Знам, че предстои да вземете тежко и трудно решение за модернизация на военновъздушните сили. Разходите са много големи. Но когато избирате, гледайте не само това перо, но и способностите на самолетите и оперативната им съвместимост с НАТО”, заяви посланикът на САЩ у нас Ерик Рубин, който изнесе лекция в Централния военен клуб за американо-българското партньорство.
Той допълни, че САЩ ще помагат за модернизацията на Българската армия и нейното оборудване. Помощта ще се изразява също и като изпратят специалисти и съветници на място. “Макар крайното решение да е изцяло на властите в София, важни са и опитът в истински въздушни схватки, а оперативната съвместимост на машините трябва да е налице, както със самолетите на САЩ и други съюзници в НАТО, така и със съюзници, които са ни съседи в региона”, каза още посланикът. Според него България трябва да има добре оборудвани военни сили, въпреки че комунизмът е паднал преди 27 г., но имало стремеж от страна на Русия в региона да бъдат установявани определени правителства.
Но въпреки това, той подчерта категорично: “Казвал съм и ще повторя: няма никакво противоречие между българското членство в НАТО и отношенията й с Русия. Връзките обаче трябва да се базират на принципи и ценности. Да имаме добри отношения, да търгуваме и да инвестираме в Русия- това са цели, които и САЩ преследват. Мисля че България като член на НАТО и ЕС играе много позитивна роля в отношенията с Москва.”
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш