Борго Егнация - ВИП чифликът на Италия ще приюти „Г-7“

Мястото предлага чудесна зеленина и архитектура.

Нетрадиционен лукс, но с живителен селски отпечатък

В радиус от 40 км пиле не може да прехвръкне, “лаят” кучета-роботи

Подводници вече пазят баровското курортно селище откъм морето

1500 журналисти ще отразяват важното събитие, ама от 60 км разстояние, в панаирното градче на Бари 

Байдън и Зеленски ще сключват споразумение, гарантиращо сигурността и целостта на Украйна

Основна тема на разговорите ще бъде слагането на ръка върху замразените руски авоари

След куп звезди на музиката, киното и спорта, най-после дойде ред и на лидерите на седемте най-развити западни страни да се насладят на най-подредения, най-красивия и най-бленувания чифлик на Италия. Защото сегашното ваканционно селище Борго Егнация е точно някогашен чифлик, типичен за “тока на ботуша” или иначе казано за южната италианска област Пулия.

Намирал се е в околностите на симпатичното градче Фазано и на брега на Адриатическо море, като през 2010 година семейство местни предприемачи го превръщат в най-баровския курорт на Италия, а може би и на Европа. Сградите от хотелската част, самостоятелните вили, ресторантите и кафенетата, амфитеатърът, са изградени от блокчета от порьозната скала туф и местен бял камък, а уличките, алеите, площадчетата и басейните са постлани с плочи пак от въпросните ефектни и типични местни строителни материали. Сякаш за да се постигне внушението за райско кътче, навсякъде се подават рози и всевъзможни шарени цветя, а целият комплекс е заобиколен откъм сушата от маслинови горички и средиземноморски храсти. Въобще в Борго Егнация е възстановена красотата на типичните местни села от миналото, като подобаващо е зачетена апулийската архитектура, предразполагаща към щедро и съвестно гостоприемство. С две думи - реализирана е по възможно най-добрия начин печелившата идея на създателите за нетрадиционен лукс, но с живителен селски отпечатък.

Този, който веднага оценява Борго Егнация и отваря световния “джет-сет” за него само две години след като курортното селище приема първите си гости, е звездата на американските естрада и кино Джъстин Тимбърлейк. От малък мечтаел той ако един ден се ожени, това да стане в Италия и когато този момент настъпва, от представените му двайсетина шеметни локации из Апенините, поп-идолът избира последната, съвсем нова и непозната. И вдига там през 2012 г. сватба за чудо и приказ с изгората си - актрисата Джесика Бийл, като на купона присъстват над стотина светила на Холивуд. После много от тези гости посещават Борго Егнация, но паметни за местните хора са “гастролите” тук на поп-иконата на Америка - Мадона, която идва тъдява през 2016-та, 2017-та и 2021 г. с всичките си деца. За да си почине, но най-вече за да духне съответно 58, 59 и 63 свещи, забити задължително върху щедра местна... пица! Виж, заради новоизлюпеният английски лорд Дейвид Бекъм, съпругата му Виктория и техните деца, плюс гаджетата на по-голмите от тях, лондонските таблоиди наричат Борго Егнация “Бекъмгам палас”. “Бекъмгамски дворец”, което звучи почти като “Бъкингам палас”, двореца на крал Чарлз III-ти, нали?

Та спокойни и щастливи, Дейвид и домочадието му празнуват семейните си празници в приказното курортно селище през 2018-та, 2019-та и 2020 г., като много често са били забелязвани да карат велосипеди по черните пътища на житните нивя, лозята и маслиновите гори наоколо. Междувременно се оказва, че с женитбата си в някогашния модернизиран днес чифлик Джъстин Тимбрлейк повлича крак за още много знатни сватби - на звезди на музиката и киното, на деца на индийски, китайски и малайзийски магнати и милиардери, на свръх богати футболисти от Европа и Латинска Америка, включително на някогашния ас на италианските грандове “Милан”, “Интер” и на “Скуадра Адзура” - Пипо Индзаги. А миналата година, десетина дни преди да се спомине баща им, в Борго Егнация идват на почивка с децата си двете сестри Берлускони - Барбара и Елеонора. И първата оставя бележка в книгата за гости, цитирайки запомняща се фраза за областта Пуля на големия италиански писател Карло Леви: “Божествена картина с маслиновото дърво като четка и земята като платно.”

А “виновничка” за събирането на “Г-7” от 13 до 15-ти юни в Борго Егнация е премиерката на Италия Джорджа Мелони. В началото на юли миналата година тя идва на почивка в курортното селище за един уикенд заедно с приятеля си по онова време Андреа Джамбруно и тяхната дъщеричка Джиневра. Харесва є всичко и въпреки че вече се била насочила към друга локация за предстоящото през 2024 г. домакинство на срещата на върха на държавните и правителствените ръководители на седемте най-развити западни страни, министър-председателката отсича: “Тук ще е!”. И сега, само пет дни преди началото на форума, Борго Егнация вече е най-обетованото парче земя на планетата, най-охраняваното, най-засекретеното.

Небето над Борго Егнация

Заслугата е на Втора мобилна бригада от военно-полицеския корпус на карабинерите, която включва отряди от командоси, снайперисти, парашутисти, IT-специалисти и т. н. “Това е уникален набор от ресурси - подчертава пред в. “Република” командирът на бригадата генерал Джанлука Фероче, - който осигурява гъвкав и сплотен инструмент за справяне с всеки нежелан сценарий”. Според висшия началник за целта вече е изграден дълбоко засекретен мобилен център, който ще ръководи всяко действие на хората, гарантиращи сигурността на участниците в “Г-7”. Преди всичко екипи от специално обучени карабинери ще ескортират постоянно държавните и правителствените ръководители, а техни колеги ще останат в готовност за въоръжена намеса при извънредни ситуации, като ще имат на разположение два вертолета, превозващи снайперисти-професионалисти.

Картината на повсеместните отбрана и охрана се допълва от “бомбените отряди” и експертите по “тайно разузнаване”, които могат безшумно да се доближат до набелязани цели, за да ги изучават. Други карабинери ще могат да ползват летящи и колесни дронове за внезапни унищожителни атаки, ще водят на каишка кучета, обучени едновременно да откриват експлозиви и да атакуват готови за нападения враждебни лица, за първи път ще бъдат използвани и “кучета-роботи”. Както пише “Република”, пет дни преди началото на срещата намиращата се недалеч от “мястото на събитието” топ секретна база е “кошер от лаборатории, с по-малко бойна и с много повече конкретна атмосфера”. Там “бомбените отряди” създават по собствени изобретения взривни устройства, за да разбиват врати, използвайки триизмерни принтери, снайперисти тестват иновативни нощни мерници за трудно откриваеми цели, техници изпитват перфектни джобни шпионски дронове, малко по-големи от гълъб. Има дори симулатори, създадени за обучение на рали-шофьори, където командосите се учат как да реагират на засади по пътищата. Да не говорим за подводниците, които ще охраняват от 13 до 15 юни Борго Егнация откъм морето, както и намиращите се по-надалеч бойни кораби на НАТО, гарантиращи и въздушна отбрана, и скоростен десант в случай на вражеско нападение. В състояние на бойна готовност пък вече са приведени ескадрилите от военно-въздушните бази на НАТО и САЩ в Южна Италия.

Но какво ще правят три дни в Борго Егнация членовете на “великолепната седморка” - президентът на САЩ Джо Байдън, този на Франция Еманюел Макрон, германският канцлер Олаф Шолц, премиерите на Великобритания, Канада, Италия и Япония - Риши Сунак, Джъстин Трюдо, Джорджа Мелони и Фумио Кишида? Както и специално поканените на форума папа Франциск и държавните глави на Турция и Украйна - Реджеп Ердоган и Володимир Зеленски? Всички те би трябвало да пристигнат в ранния следобед на 13 юни на летищата в Бари, Бриндизи и Таранто, откъдето ще бъдат транспортирани с вертолети на намиращия се на около шейсетина километра курорт - там вече са устроени шест площадки за кацане на хеликоптери. След като бъдат настанени в най-луксозните вили и апартаменти на комплекса със собствени басейни, държавните мъже ще имат малко време за почивка или пък за да разгледат ваканционното селище и околностите. Ще вечерят в кампанията на президента на Италия Серджо Матарела, който ги е поканил на официално хапване и пийване в старинния замък на красивия пристанищен град Бриндизи. Разбира се, “Великолепната седморка”, плюс поканените специални гости, ще разговарят по проблемите, за които са се събрали още на тържествената вечеря и при всеки двустранен или многостранен контакт, но като работен ден, при това доста напрегнат, се очертава петъкът - 14 юни.

Дестинацията е известна със своя лукс.

Според предварително появилите се тук-там информации, основна тема на сбирката ще бъдат “замразените” в Западна Европа и САЩ руски авоари за към 300 млрд. долара. И по точно намирането на одобрена от всички участници в “Г-7” формула за законно присвояване и предаване на Украйна за нуждите ѝ във войната с Русия поне на лихвите от тези огромни средства. Вашингтон е изчислил, че на Киев в момента и за близкото бъдеще му трябват към 60 млрд. долара, които отговарят на въпросните лихви, плюс според някои източници на данъка печалба, наложен върху въпросните лихви особено в Белгия, където се намира огромната част от многото пари. И Белият дом може да осигури тези 60 милиарда от американски банки като спешен заем на Украйна, но американската администрация настоява той да бъде “гарантиран” или иначе казано връщан, от страните-членки на ЕС. Защото в тях се намират над 80 на сто от авоарите, “замразени” с наложените на Москва санкции и именно върху тях се трупат лихви. Идеята на Вашингтон е подкрепена от Великобритания и Канада, но ѝ се противопоставят Германия, Франция и Италия, които задават елементарния въпрос: ами ако войната свърши утре и се сключи мирен договор, след който парите на Русия ще бъдат “размразени” и тя ще може да си ги прибере, кой и как ще плаща тогава на американските банки дадените на Киев 60 млрд. долара? Освен това европейските страни се съмняват, че парите няма да бъдат дадени на Зеленски и екипа му, за да ги харчат според нуждите на страната, а ще бъдат вложени в американския военно-промишлен комплекс за производство на нова бойна техника. Сблъсъкът е сериозен и според министъра на икономиката на Франция Брюно Льо Мер неотдавнашната среща на министрите на финансите на “Г-7” на брега на италианското езеро Маджоре се е провалила именно поради ненамерения отговор на питането кой в края на краищата ще плаща. В този ред на мисли в четвъртък римският всекидневник “Република” написа, че проблемът продължава да виси и предположи, че срещата на високо равнище в Борго Егнация също можела да бъде “фиаско”, предизвикано от неразбории по темата. Като за да не се стигне до него делегацията на САЩ вече била предложила заключителен документ, в който ако “Великолепната седморка” не може да се похвали с успешна договорка, то поне да се ангажира с намирането на решение в близко бъдеще след допълнителни дискусии.

Със сигурност държавните и правителствените ръководители на “Г-7” и гостите им ще обсъждат също така идеи за започващата веднага след форума по идея на Киев среща в Швейцария за мир в Украйна. Несъмнено ще стане дума и за разширяването на военната помощ за воюващата страна без да се стига до ескалация на напрежението, за нейното евентуално бъдещо членство в ЕС и НАТО, за намирането на разумни пътища за прекратяването на конфликта и т. н. Ако се вярва на британските медии, важен момент на срещата ще бъде подписването от Джо Байдън и Володимир Зеленски на двустранно споразумение за сигурност между САЩ и Украйна. Ех, между работните заседания ще има също така посещения на изложби, на музейни експозиции, дегустация на специалитети и вина от областта Пуля, още една официална, ама типична “селска вечеря”, на “мегдана” на Борго Егнация. Би трябвало тя да бъде “гарнирана” и с местен фолклор за доброто настроение на държавните и правителствените лидери, както и на придружаващите ги техни половинки. А на 15-ти юни по обяд ще бъде заключителната пресконференция за отразяващите форума към 1500 журналисти от цял свят. Те ще бъдат на 60 километра от “мястото на събитието”, в наместения в Панаирното градче на Бари пресцентър. Но организаторите обещават перфектна видео-връзка с екрани като на стадион и за световно по футбол.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа