Борислав Стефанов - бизнес консултант на 3 континента

Възпитаникът на “Харвард” е един от най-успешните шефове на Българската агенция за инвестиции

Като малък мечтае да стане академик

Научава се да чете на 3-годишна възраст

Роден е в Плевен, студентско бебе, първите му 2 години минават там

Учи в първия випуск на възстановения през 1992 г. Американски колеж

“Звучи много смешно, обаче като малък си мечтаех да стана академик - казва Борислав. - Не знам защо, много ми беше харесало като дума. Научиха ме да чета на 3 години, а това явно е било учудващо рано за познатите. Представях си, че като порасна, ще съм в Академията на науките, където са най-умните хора.” 

Борислав Стефанов не става академик, но затова пък е успешен бизнес и инвестиционен консултант на 3 континента - в Лондон, Дубай, Бостън и Москва. Възпитаникът на “Харвард” е и един от най-успешните шефове на Българската агенция за инвестиции.

Роден е в Плевен, студентско бебе, първите му 2 години минават там. Баща му е от Велико Търново, а родителите на майка му са учители в Троян. Затова половината му детство минава в старопрестолния град, а другата половина - в Троян. Живял е 2 години и в Триполи, Либия, където родителите му са лекари през 1987-88 г. Идва в София едва 13-годишен, за да учи в първия випуск на възстановения през 1992 г. Американски колеж. Преборва се за мястото сред 3000 кандидати за прием на 100 деца.

Приемат го в един университет в Щатите, но е пропуснал да прати важен документ за финансова помощ и родителите му трябва да намерят “едни хиляди долари” за следването. Решава да използва вече изкарания приемен изпит за университетите в Щатите, за да се запише в Американския университет в Благоевград. Избира да учи любимата си история. “Къщата на баба ми и дядо ми във Велико Търново беше под Царевец, от малък бях влюбен в историята”, споделя той.

Към трети курс обаче си дава сметка, че с история човек няма кой знае колко кариерни възможности и завършва успоредно и втора специалност - бизнес администрация. Междувременно отпада мечтата за академична кариера, но пък за сметка на това му става интересно да се занимава с бизнес.

В последната си година издържа много успешно, с 99%, изпита GMAT, валиден за MBA и за няколко магистърски степени, а също и приемен изпит за повечето добри университети в Щатите и Европа. Това му отваря пътя и към “Харвард”. “На този етап ми беше рано за “Харвард”. Нямах никакъв работен опит, освен от студентски бригади в Щатите, където едно лято бях сервитьор и едно лято чистех стаи в хотел”, казва той.
Завършва магистратура в университета “Риджънтс” в Лондон, с дисертация за консултантските фирми - “тези, които, най-образно казано, дават акъл на големи корпорации как да си управляват бизнеса по-добре”.

Заминава за Дубай, където започва работа точно по това, което е разработвал в дисертацията си - в консултантска компания. Консултира фирми в Оман и Абу Даби, столицата на ОАЕ.

До 2005 г. работи за “Мерцедес” в Дубай. По това време “Мерцедес” е една фирма с “Крайслер” - “Даймлер-Крайслер” и има двайсетина дистрибутора в Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн. Борислав работи в отдела за логистика, или за преразпределянето на резервни части за автомобилите от Дубай към различни държави.
Междувременно решава да запише втора магистратура и постъпва в “Харвард Бизнес Скул” - факултета за бизнес и стопанско управление, за MBA. От университета му уреждат заем от 120 хиляди долара, които да му стигнат за таксата и за живота в Бостън, Масачузетс. “Програмата беше толкова наситена, че нямаше как да работиш, затова от “Харвард” уреждаха заем, с който да си осигурим таксите и пребиваването”, обяснява Борислав.

Завършва през 2007 г. и е приет на работа в голямата консултантска компания “Бостън Кансълтинг груп”. Избира да работи в офиса им в Москва, защото там проектите са му по-интересни. Разработва 2 години и половина проекти в Русия, Сърбия, Полша и Индия. Става шеф продажби и развитие в “Лада имидж”, новосъздадено дъщерно дружество на “Автоваз”, след като през 2008 г. “Рено” купуват голям дял от “Лада”.
В кризата през 2009 г. проектът му е замразен, той е на последен кръг интервюта в голямата финансова компания “Американ Експрес” в Лондон, но получава и друго предложение. С неговия бекграунд и блестящо портфолио, Евгени Ангелов, заместник-министър на икономиката, го кани за заместник-директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ).

“Никога не съм си представял, че ще бъда на държавна работа, не съм имал опит с инвестициите, но ми стана интересно. А и много ми се прибираше в България, след почти 10 години в чужбина”, споделя Борислав. Няколко месеца по-късно тогавашният директор на БАИ Стоян Сталев напуска агенцията и Борислав Стефанов я оглавява. Според инвеститори и негови колеги, по време на неговото 4-годишно управление Агенцията бележи една от най-светлите страници в историята си.

“Борислав създаде един дрийм тийм - разказва Димитър Владиков, негов колега в БАИ. - Няма друг като него! Той единствен можеше да седне и да води преговори с големите инвеститори, които идваха в България, защото имаше много голям опит и от “Харвард”, и от “Бостън Кансълтинг груп”, и от “Мерцедес” в Дубай. От него съм се учил на преговори и диалогичност. Такива хора вдъхват доверие и инвеститорите го усещат. Той ръководеше тази държавна институция като бизнес консултантска компания и затова имахме големи успехи. В периода 2010 - 2013 г. в България влязоха някои от най-известните компании в сферата на IT, аутсорсинг, производство на автомобилни компоненти.”

Във Военноморския музей в Сан Диего, Калифорния.

“Бяха много тежки години за инвестиции, кризата не беше отминала - споделя той. - Стараехме се да се държим като консултанти в магазин - като ти дойде клиент, да му се усмихнеш, да поговориш с него, да му окажеш внимание. Работили сме с хъс и енергия, като в частна фирма. На консултантите, с които работеха бъдещите инвеститори, им беше нужна голяма по обем и коректна информация и ние им я давахме.”

Сред като идва на власт правителството на Орешарски, той предпочита да си тръгне. Получава предложение да се върне в консултантската фирма в Русия, но му се иска да остане в България.

С него се свързват няколко много известни бизнесмени от Саудитска Арабия, които искат да направят инвестиционен фонд в България. Те управляват финансите само на 3 богати семейства от Джеда, Саудитска Арабия. Предлагат Борислав Стефанов да управлява техния фонд в България, с около 15-20 милиона евро. “В рамките на 2 години инвестирахме около 2, 5 - 3 милиона евро, което беше доста по-малко от онези 20 милиона, които бяха обещали. Бяха много добронамерени и сърдечни, но стилът им на вземане на решения беше по-бавен от нашия и затова си тръгнах от тях в края на 2016 г.”, разказва Борислав.

С Ели скоро са отпразнували 2 години щастлив брак.

От Московския офис на “Бостън Кансълтинг груп” отново канят Стефанов, вече с опита на бивш шеф на БАИ. В една от бившите съветски азиатски републики правителството търси експерт като него, за да създаде агенция за инвестиции като тази в България.

По това време обаче - 2017-та - Борислав е срещнал любовта на живота си - Елица. “Трябваше 90% от времето си да бъда в Азия, в бившата съветска република, а нямаше как да очакваш човекът до теб да се вдигне на другия край на света”, споделя Борислав. С Елица скоро са отпразнували 2 години наистина щастлив брак и общо 4-годишна връзка. Ели, както я нарича, е завършила маркетинг, двамата чудесно се разбират, помагат си, гледат да са заедно колкото е възможно повече, а той е организирал така работата си, че да има достатъчно време за семейството.

След толкова години успешна кариера Борислав Стефанов най-после решава да създаде собствена фирма в България в това, което му е най-интересно - консултантската дейност. Кръстил я е “Хилтоп 34”, с носталгия - така се е казвала стаята му в бившето общежитие на Американския университет в Благоевград, където са минали едни от най-хубавите му години.

До автомобила от филма “Завръщане в бъдешето” в Автомобилен музей - Лос Анджелис.

В България той работи повече с компании, постигнали вече няколко милиона оборот и на етап на търсене на нов инвеститор. “Основната ми работа е да разбера какво прави една фирма и да го представя пред кандидат-инвеститорите по начин, по-убедителен от този, който самите собственици биха могли да го направят”, обяснява Борислав. Той е съдружник и в инвестиционния фонд “Иновейшън Кепитъл”, който инвестира в малки стартиращи компании.

Днес цялата му кариера до връщането му в родината води към това, че помага много за инвестициите в България в тежък момент. “Повечето от фирмите, с които работя, успяха да получат финансиране, да се развият - казва той. - Дали съм успял? Ако под “успял” се разбира щастлив - да. В цялата ми кариера това е етапът, в който се чувствам най-щастлив - че вече работя нещо свое, че съм свободен да взимам сам решения. Харесва ми и да помагам на другите. Мечтата ми за България е простичка - да се инвестира не само в София и Пловдив, а и в малките населени места, за да могат хората и там да живеят по-добре.”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл