Брутално вдигане на възрастта за пенсиониране

Франция беше обхваната от стачки заради проекта възрастта за пенсиониране да нарасне от 62 на 64 години.

Синдикатите във Франция подготвят нови стачки

Макрон предложи хората да работят до 64 вместо до 62 години

Правят операции тип “Робин Худ”

Огромни тълпи излязоха на протест през миналата седмица във Франция, за да кажат “не” на плана на президента Еманюел Макрон да накара хората да работят по-дълго преди пенсиониране. Засилва се натискът на улиците срещу правителство, което твърди, че ще отстоява позицията си, пише Ройтерс.

Проучванията на общественото мнение показват, че мнозинството от французите се противопоставят на увеличаването на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години, ход, който според Макрон е “жизнено важен” за гарантиране на жизнеспособността на пенсионната система.

Френското вътрешно министерство съобщи, че общо 1,272 милиона души са участвали в протестите в цялата страна, което е малко повече от първата национална демонстрация на 19 януари. В Париж общо 87 хил. души са протестирали в сравнение с 80 хил. на 19 януари.

“По-добре е, отколкото на 19-ти. Това е истинско послание, изпратено до правителството, в което се казва, че не искаме 64-те години”, каза Лоран Бергер, който ръководи CFDT, най-големият синдикат във Франция. Профсъюзните лидери на съвместна пресконференция казаха, че ще организират още стачки и демонстрации срещу реформата на 7 и 11 февруари.
Марширувайки зад транспаранти с надписи “Не на реформата” или “Няма да се откажем”, мнозина казаха, че ще излизат на улицата толкова често, колкото е необходимо, за да отстъпи правителството.

Докато във Франция хората протестират срещу плановете възрастта за пенсиониране да бъде вдигната на 64 г., в България е решено, че възрастта за пенсиониране ще нараства, докато през 2037 г. стане 65 години и за мъжете и за жените.
“За президента е лесно. Той седи на стол... може да работи дори до 70-годишна възраст”, каза шофьорката на автобус Изабел Тексие на протест в Сен Назер във Франция. “Не можем да поискаме покривните работници да работят до 64, това не е възможно”, допълни тя.

Стачкуващите работници прекъснаха доставките на френските рафинерии, обществения транспорт и училищата, въпреки че в няколко сектора по-малко напуснаха работните си места в сравнение с 19-и, тъй като кризата с разходите за живот прави по-трудно пропускането на еднодневно заплащане.

Синдикален източник каза, че около 36,5% от работниците на железопътния оператор на SNCF са стачкували - спад с 10% спрямо 19 януари. Услугите на парижкото метро бяха хвърлени в безпорядък. Групата за комунални услуги EDF заяви, че 40,3% от работниците са стачкували, което е спад от 44,5% при предишната стачка. Министерството на образованието също каза, че по-малко учители са напуснали работните си места.

Правителството заяви, че увеличаването на възрастта за пенсиониране до 64 години “не подлежи на обсъждане”. И тъй като реформата представлява изпитание за способността на Макрон да прокара промяна сега, когато той загуби мнозинството в парламента, някои се почувстваха примирени на фона на пазарлъци с консервативни противници, които са доста отворени към пенсионната реформа.

“Няма смисъл да стачкуваме. Този законопроект ще бъде приет във всеки случай”, каза 34-годишният Матийо Жако, който работи в луксозния сектор.

Реформата на пенсионната система би донесла допълнителни 17,7 млрд. евро годишни пенсионни вноски, според оценки на Министерството на труда. Профсъюзите казват, че има и други начини за увеличаване на приходите, като данъчно облагане на свръхбогатите или работодатели или заможни пенсионери да внасят повече в хазната.

“Тази реформа е несправедлива и брутална”, каза Люк Фаре, генерален секретар на синдиката на държавните служители UNSA.

На места протестиращи организираха операции тип “Робин Худ”, които не са разрешени от правителството. В департамент в Югозападна Франция местният профсъюз прекъсна захранването на няколко камери за скорост и деактивира интелигентните електромери.

“Когато има такава масивна опозиция, би било опасно за правителството да не слуша”, каза Милен Жако, генерален секретар на клона на държавните служители на CFDT.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари