Българският футбол изпраща година на промените. Последните 12 месеца бяха белязани от редица събития, така дълго чакани от родните привърженици. След 18 години на управление, Борислав Михайлов официално слезе от власт, а а мястото му зае Георги Иванов. Бившият нападател на „Левски“ бе избран безапелационно на Извънредния Конгрес на БФС, а Димитър Бербатов дори не стигна до балотаж. Иванов събра 235 гласа срещу 181 за големия му опонент. Скоро след това „Домът на футбола“ бе напуснат от емблематични фигури, символ на управлението на Михайлов – Емил Костадинов и Йордан Лечков, а също Михаил Касабов и Борислав Попов.
Първите месеци бяха турболентни, а скандали не липсваха. Иванов се принуди да смени шефа на съдиите Давид Борбалан, залагайки на българското. На горещия и ветровит пост седна Станислав Тодоров. Отговорникът за ВАР Петър Петров също бе разжалван.
На свой ред националният отбор записа само една загуба през 2024-а, но пък историческа след 0:5 от Северна Ирландия в Белфаст. В своята група в Лигата на нациите България остана на втора позиция именно зад островитяните и сега предстоят баражи с Ейре за по-горна дивизия. В същото време жребият за световните квалификации бе кошмарен. В нашата група са Испания или Нидерландия, според това кой от двата тима спечели четвъртфинала в Лигата на нациите, Грузия и Турция.
В родното първенство „Лудогорец“ триумфира за 13-и път, което вече не е новина. „Черно море“ грабна сребърните медали, а „Ботев“ (Пловдив) взе Купата на България. Сензационно вкупом „Левски“ и ЦСКА се провалиха в опита си да се класират поне за евротурнирите, което не се бе случвало от 9 години.
„Червените“ изпратиха най-слабата година в своята история, в която работиха общо четирима треньори. Провали се Нестор Ел Маестро, а резултатите не се промениха и при Стамен Белчев. После бе привлечен Томислав Стипич, който също разочарова, за да може накрая Александър Томаш да се завърне в клуба, поемайки отбора. Голямата промяна бе свързана със собствеността. Гриша Ганчев спази обещанието си „червените“ да имат нов дом и през пролетта официално започна изграждането на модерно съоръжение. Скоро след това бизнесменът напусна не само ЦСКА, но и родния футбол, а клубът бе поет от фондация "Национален Фонд за Спорт, Култура, Изкуство и Наука".
Промените продължиха и на базата в Панчарево, където футболистите ще разполагат с европейски условия и модерни терени. Новините за всички важни за столичния гранд промени сякаш притъпиха болката на феновете за слабата иначе футболна година. Видимо, ЦСКА постави основите на нещо голямо.
На свой ред „Левски“ също започна първи стъпки към нов стадион, но към днешна дата „сините“ се борят с бюрократични предизвикателства, все още не е ясно и откъде ще дойдат парите за голямата инвестиция.
Столичният гранд нямаше много поводи за радост заради противоречивите резултати, но голямата победа бе погасяването на задължението към НАП. Главницата от дълга вече е в историята, като ръководството на клуба успя да договори разсрочване на лихвите, които ще изплаща до 2027-а. В края на предишния сезон Николай Михайлов официално спря с футбола, а последният му мач бе при 1:0 с „Лудогорец“.
В същото време за пръв път от 2010/11 треньор изкара цял сезон на „Герена“, като след Ясен Петров, сега това стори Николай Костов. Ходът обаче не бе особено сполучлив, след като тимът остана без европейски вечери и с празни ръце. През лятото дойде Станислав Генчев, впечатлил с 15 мача без загуба с новака „Крумовград“. Бившият футболист на „ситите“ започна обещаващо, но през октомври и ноември резултатите се промениха, а в последния месец от годината целият треньорски щаб бе освободен. Само преди дни мажоритарният собственик Наско Сираков обеща да намери най-добрия възможен вариант за нов треньор.
Така изглеждаше футболната 2024-а у нас в най-общ план. Генерално, промени имаше, но родният фен копнее за победи, за каквито от години само си спомня с носталгия…
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш