Българисти от 14 държави на конференция във Виена

Събитието е в Българския културен институт “Дом Витгенщайн”.

Вицепрезидентът Илияна Йотова участва в откриването й утре

Събира лекторати по български език и култура в чужбина

Участници от 14 държави, включително България, представят своите изследвания на Десета международна конференция за студенти и докторанти по българистика, както и техните лектори, във Виена. Темата на събитието, което започна вчера и продължава и утре, е обобщена “Кръстопътища: интровертност и екстровертност на българската култура. Европейски контексти”. Конференцията е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, която е на посещение в австрийската столица. 

Организатор на най-мащабното събитие, което успява да събере представители на българските лекторати по български език и култура в чужбина, е Българският културен институт “Дом Витгенщайн” с подкрепата на българското посолство в Австрия. 

Общо 25 университета ще бъдат представени - предимно от Европа, но и от далечните Япония и Индия.

Илияна Йотова организира Международен форум за кирилицата в Пловдив през юни.

Вицепрезидентът ще участва в официално откриване утре. Акцент в изказването й ще бъде влиянието на България върху цивилизационното и културното развитие не само на славянския, а и на целия свят, разпространението на българската култура в 21 век, както и перспективите пред съвременната българистика и лекторатите по български език и култура, съобщиха от президентството.

Вчера Йотова се среща с представители на петте български неделни училища в Австрия, посети и Виенската стопанска камара, където разговаря с нейното ръководство и с жени на ръководни позиции в различни сектори на австрийския и българския бизнес. Камарата работи много активно с България. През последните две години във фокуса й е развитието на Дунавския регион. Акцент в дейността на камарата е насърчаването на участието на жените в бизнеса.

“Българистиката и славистиката имат своето голямо бъдеще и развитие в различни посоки. Голям е гладът българистика да се изучава в много чужди университети, при това не само в Европа. Добра основа за този интерес е развитата система на българските неделни училища в чужбина”, заяви в края на юни вицепрезидентът Илияна Йотова на закриването в Регионалния исторически музей в Пловдив на втората сесия на Международния форум за кирилицата “Азбука. Език. Идентичност”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура