България е шансът за запазването на обединена Европа. Като външна граница на ЕС от страната ни на практика се решава бъдещето на Стария континент, който е изправен пред зловещата заплаха да бъде прегазен от преселниците. Това трябваше да разберат колегите на Борисов от страните членки на ЕС, които се събраха в средновековния братиславски замък край река Дунав за неформалната си среща. Още преди началото й Борисов представи на канцлера на Германия Ангела Меркел и на министър-председателя на Люксембург Ксавие Бетел карта, на която очерта границата ни с Турция.
"Обясних какви усилия полага страната ни и колко километра морска и сухопътна граница охраняваме. Като външна граница на Европейския съюз България се нуждае от конкретна подкрепа и солидарност незабавно", написа Борисов преди началото на заседанието в Братислава.
Ангела Меркел не скри притесненията си и открито заговори, че „ЕС е в критична ситуация“ и е нужно чрез действия да се покаже, че европейските лидери могат да подобрят усилията в областта на сигурността, борбата с тероризма, сътрудничеството в сферата на отбраната, икономическия растеж и пазара на труда.
Словашкият премиер Роберт Фицо, чиято страна е ротационен председател на ЕС и който е домакин на срещата, каза, че европейските лидери ще трябва да имат честни и откровени разговори за своята визия за Европа след Брекзит, предаде Франс прес.
Френският президент Франсоа Оланд увери, че страната му полага най-големи усилия в областта на европейската отбрана, но добави, че тя не може да бъде сама в този процес.
Сред основните теми на заседанието бе проблемът с преселниците и очакваната подкрепа от ЕС за охрана на външните граници. България настоява да получи 160 млн. евро за охрана на границата с Турция. Вчера вътрешният министър Румяна Бъчварова обясни, че е изпратено официално искане до ЕС за финансовата помощ. „Очакваме техническа подкрепа, помощ за изграждането на система за видеонаблюдение, както и подкрепа на оперативната ни дейност“, подчерта тя.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш