България ще примамва чуждестранни туристи с балнео и СПА дестинации

Министерството на туризма залага на балнео и СПА туризма, за да реализираме потенциала на страната като туристическа дестинация за четири сезона. Разработваме  балнео- и СПА дестинации за територията на България, които ще могат да се комбинират и надграждат със създадените вече осем културно-исторически дестинации. Това каза зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева при откриването на четвъртия годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Тя поздрави участниците във форума от името на министъра на туризма Николина Ангелова, съобщиха от ведомството.

Богатството, с което страната ни разполага за СПА, балнео- и уелнес туризъм, трябва да бъде използвано още по-ефективно, защото е известно, че немалка част от природните запаси не се усвояват пълноценно и тук инициативността на местната власт и регионалният бизнес е особено важна, коментира знам.-министърът. Тя посочи още, че Министерството на туризма работи последователно за устойчивото развитие на СПА туризма, който е сред водещите фокуси в маркетинговата и рекламната политика за специализираните видове туризъм.

Тя припомни, че миналата година влезе в сила първата самостоятелна Наредба за условията и реда за сертифициране на "балнеолечебен (медикъл СПА) център", "СПА център", "уелнес център" и "таласотерапевтичен център“ към Закона за туризма, която бе сред основните приоритети за туристическата администрация. С нормативния акт за първи път се въведоха минимални задължителни законови изисквания, на които да отговарят тези центрове.

Със създаването на документа ние стимулираме преди всичко качеството на тези специализирани услуги и защитаваме правата на потребителите, заяви зам.-министър Георгиева. По думите й в момента тече процес на сертифициране на специализираните центрове, като сертифициращ орган е министърът на туризма. До момента са сертифицирани общо 48 такива обекта – 12 балнео-, 34 СПА и 2 уелнес центъра,  вписани в Националния туристически регистър. В момента се провежда процедура за сертифициране на още 11 места за настаняване, има подадени и 7 нови заявления, които предстои да бъдат обсъдени. Така всеки потребител може да провери онлайн дали центърът - самостоятелен или прилежащ към хотел, който иска да посети, е сертифициран и отговаря на изискванията на наредбата.

Сертифицирането е доброволно, но право да ползват съкращението "СПА" вече имат само отговарящите на критериите на наредбата обекти, обясни зам.-министърът. И уточни, че онези от тях, които се рекламират като „СПА”, но не покриват изискванията, подлежат на санкциониране. По думите на зам.-министъра няма сериозни злоупотреби относно СПА изискванията от страна на местата за настаняване, а жалбите за качеството на услугата в сертифицирани центрове са единични. Убедени сме, че тази политика ще повиши конкурентостта в сектора и ще помогне да се откроят тези представители на бранша, които влагат огромни инвестиции и иновации за развитието му, заяви зам-министър Георгиева. И допълни, че това стимулира ръста на допълнителните услуги и е предпоставка за удължаване на сезоните, за разкриване на нови работни места и привличане на по-висок клас туристи.

България може да бъде рехабилитационният център на Европа, каза Стефан Шарлопов, председател на Български съюз по балнеология и СПА туризъм. И уточни, че в момента пречка за това е, че няма синхронизация на здравното законодателство. Надявам се заедно с Министерството на туризма да отидем при здравния министър, за да бъде променено това, посочи още той. Зам.-министър Георгиева посочи, че се обмислят промени в Закона на туризма, с които да се направи препратка към изменения на други нормативни актова, например в здравеопазването, за да се улесни предлагането на СПА услуги, финансирани чрез Националната здравноосигурителна каса и подобните европейски структури.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес