Развитието на вятърни паркове в морето не бива да се прави за сметка на ключовия за синята икономика сектор „Рибарство и аквакултури“. Това обявиха в позиция от Българската морска камара. Членовете на най-голямото сдружение в морския сектор настояват за експертно прецизиране на текстовете в законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, приети на първо четене от Народното събрание.
„Вносителите следва да вземат предвид съображенията на сектор "Рибарство и аквакултури", тъй като в него са заети хиляди български граждани. Не можем да спорим за необходимостта от ясно нормативно регулиране на въпроса, който ще допринесе за развитието на офшорния сектор у нас, но тези процеси не могат да се случват в ущърб или за сметка на други сектори на синята икономика, сред които е и морският туризъм”, подчертава к.д.п. Александър Калчев, председател на Управителния съвет на БМК.
Морската камара настоява за провеждане на цялостен анализ за състоянието на морската икономика, биоразнообразието и морските ресурси и идентифициране на потенциалните негативни въздействия върху тях при изграждане на енергийни проекти от възобновяеми източници в Черно море.
Такъв анализ искат и рибарите, според които перките в морето не бива да се разполагат на места, където дълбочината е под 100 метра, защото ще прогонят пасажите от преходни риби и ще ликвидират поминъка им. От туристическия бранш също са притеснени от законопроекта, тъй като крайбрежието ни е осеяно с комплекси и курортни селища и перките ще доведат до отлив на туристи. Такива няма по крайбрежието на нито една от конкурентните ни страни, посочват от сектора.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш