В закона за вечните доносници цари хаос

Надежда Йорданова (ДБ) и Асен Василев (ПП) декларират готовност на парламентарните си групи да гласуват бързо законите по Плана, но професори по право оспорват текстовете и предупреждават за хаос в контрола и правоприлагането на нормите.

Административната норма призовава за “отмъщение”, вместо за санкция

КПКОНПИ ще диктува указания

Проф. Райна Николова препоръчва по-компетентно прилагане на правото на ЕС

И в двата проекта на Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, цари хаос. Това становище е предоставила на вниманието на депутатите проф. Райна Николова от департамента “Право” на Нов български университет.

Както “Труд News” вече съобщи, текстовете, внесени от Министерския съвет и от бившата правосъдна министърка Надежда Йорданова, бяха наречени от юристи с многогодишен опит “закон за вечните доносници”, тъй като чрез тях се предоставя почти безконтролна защита на всеки, който дори и анонимно реши да подаде сигнал срещу прекия си ръководител, съдружник в дружество или колега. Оправданията на бившата и сегашната власт са, че новият законопроект е изцяло в унисон с европейска директива и текстовете трябва да се гласуват от депутатите, защото са обвързани със средствата от Плана за възстановяване и устойчивост.

“В българския езиков вариант на директивата, чиито норми се въвеждат в българското законодателство, 57 пъти е използван терминът “отмъщение”. Предполагам, че при превода в съответната дирекция в Брюксел е използван изкуствен интелект за преводач, защото ми е трудно да приема, че вместо думата “репресия”, която в българския език означава “наказателна мярка от държавни органи; санкция, подтискане”, е използван терминът “отмъщение”, посочва в становището си проф. Райна Николова. И допълва, че “литературни категории, които са израз на емоционалното ни състояние, не е подходящо и прието да се ползват в нормативната уредба”.

В цитирания процесуален административен законопроект и в двата му варианта цари пълен хаос, категорична е проф. Николова. Тя намира и за силно притеснително почти безконтролната роля на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ), за която в Параграф 5 от преходните и заключителни разпоредби е предвидено “да дава указания по прилагането на закона”. “Указанията са скрита форма на принудителна административна мярка и винаги потрепервам, когато срещам подобна норма, без да е уредена възможност за оспорване на отмяната є”, казва в заключенията си до комисията по правни въпроси в 48-ото НС проф. Райна Николова.

Обсегът на текстовете е изключително широк и на практика засяга почти всички сфери от публичния и частния сектор - от обществените поръчки, през безопасността в транспорта, опазването на околната среда, общественото здраве, трудовото законодателство и др.

Защитата за подаването на сигнали получават лица, които са работник, служител, държавен служител, хора, които полагат труд без трудово правоотношение и дори доброволци или стажанти. В списъка за защита попадат и съдружници, акционери, едноличен собственик на капитала и др. Подизпълнители, кандидати за работа, участвали в конкурс, както и работници или служители, когато информацията е получена в рамките на трудово или служебно правоотношение, което е прекратено към момента на подаване на сигнала или на публичното оповестяване.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право