В Казанлък представят "Непознатият Рибен буквар" за 200 години от изданието на Бероновата книга

kazanlak.com
Букварът с поучения на Петър Берон предизвиква и днес голям интерес, а проучванията показват нови факти за създаването му.

Букварът с различни поучения е наричан "Рибен" не заради картинка на корицата

200 години по-късно д-р Бояна Минчева разбулва мистерията за илюстрациите

Показват под една витрина двете автентични книги, които пазят в Казанлък

Две книги от първото издание на „Буквар с различни поучения“ на Петър Берон от 1824 г. и една - от последното през 1862 г. ще видят казанлъчани на 23 октомври вечерта в зала „Иван Милев“. Безценните възрожденски артефакти се съхраняват във фондовете на историческия музей, общинската библиотека и  музея „Чудомир“ в града.  „За първи път под една витрина ще бъдат подредени два екземпляра от първото издание“,  каза директорът на Националния парк – музей „Шипка – Бузлуджа“ д-р Чавдар Николов. Той е вдъхновител и организатор на събитието, посветено на 200 – годишнината от излизането на Рибния буквар. 
Ще гостува и изложбата „Непознатият Рибен буквар“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Ще я представи д-р Бояна Минчева. Изследователката ще съобщи интересни факти, установени при проучванията й, някои от тях – за първи път, ще оспори популярни митове. "Рибният буквар е непознат по няколко причини", каза д-р Минчева за "Труд". Тя опроверга разпространената теза, че Бероновият буквар е наричан "Рибен", тъй като върху корицата на първото издание - на предната или задната, е отпечатана илюстрация на голяма риба. „Всъщност, първото издание няма корици. А рибата е в приложенията и илюстративния материал“, заяви тя. Но тъй като образът е запомнящ се и въздействащ, той дава популярното название. Освен това всяко следващо издание на учебника е различно от предходното. Това се дължи на факта, че в него авторът добавя допълнително съдържание - резултат от надграждането на собствените му енциклопедични познания. Д-р Минчева подчертава още, че изданията са 7, а не 6, според твърденията дори и в научни разработки. Уважаваната изследователка е успяла наскоро и да намери отговор на въпросите за илюстрациите на книгата - нещо, което досега оставаше загадка. Тези първоизточници са една френска и немска енциклопедия, обяснява тя.  

В събитието в Казанлък ще се включи и Националният музей в Габрово. Ще бъде представен най-новия филм за Петър Берон, както и тематична детска книжка. 

Рибният буквар поставя през Възраждането началото на светската система за обучение. Специалистите нямат данни колко автентични книги от първото, а и от следващите издания, се пазят в обществени институции и частни колекции. В Казанлък се гордеят, че са съхранени две книги от първото издание. По следите са на още една. В бъдеще може би и тя, като съхранените два екземпляра, ще може да бъде видяна от всеки в Регионалния исторически музей или в общинската библиотека. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони