От ДБ настояват да бъде махнат обвиненият в плагиатство Петър Илиев
Ива Митева допусна смяна на министри в проектокабинета “Николов”
“Демократична България” е надделяла в преговорите си с ИТН за подкрепа на техния кабинет в сряда, научи “Труд” от хора от формацията на Христо Иванов. Може би затова председателката на парламента Ива Митева обяви в неделя по БНР, че ще има смяна на министри от проектокабинета “Пламен Николов”.
Това ще стане по настояване на депутатите от “Демократична България”, категорични са нейни представители, с които “Труд” разговаря.
От четвъртата парламентарна група са обещали нейните 37 депутати да подкрепят кабинета на ИТН при положение, че бъде сменен обвиненият в плагиатство, номиниран за вицепремиер и вътрешен министър Петър Илиев.
ДБ са били и против оставането в кабината на предложената за министър на околната среда и водите Силвия Бакърджиева, която била световнонеизвестна и за която от ДБ не могли да получат информация дори от партията мандатоносител.
За това министерство Зеленото движение, което е част от Демократична България, имало свой кандидат. Може би заради Бакърджиева зелените решиха, че няма да подкрепят правителството, смятат в коалицията.
Но това нямало значение, тъй като решението за подкрепа или не ще бъде взето на парламентарна група във вторник в 17 ч. То ще бъде взето с консенсус, а не чрез гласуване партия по партия и може да бъде обявено не в същия ден, а направо в пленарната зала на другия ден.
В петък номинираният за премиер Пламен Николов докладва на президента Радев, че е изпълнил мандата. Той представи проектоправителство, което на първо четене бе посрещнато отрицателно от партиите, които според ИТН трябва да го подкрепят - “Демократична България” и “Изправи се, бг! Ние идваме”. БСП остави отворена вратата като обяви, че ще вземе решение след като на подпис ще бъдат питани всички членове на Националния съвет.
Съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов заяви веднага, че няма да гласуват за зайци, извадени от ръкава. “Ако имената на хората в проектоправителството, които се появиха в медиите, отговарят на действителността, ние не можем да кажем, че това е правителство на промяната”, заяви Иванов. И обясни, че всяка от трите формации в обединението ще решава на свой форум дали ще подкрепи проектокабинета “Николов”.
Още в събота зелените обявиха, че няма да подкрепят кабинета на ИТН. Решението е взето единодушно на заседание на Националния съвет на партията. “Зелените” имат четирима депутати и е решено те дa нe пoдкpeпят пpeдлoжeния cъcтaв и cтpyктypa нa Миниcтepcки cъвeт oт “Имa тaкъв нapoд”, обяви по БHP Бopиcлaв Caндoв, cъпpeдceдaтeл нa “Дeмoкpaтичнa Бългapия” и “Зeлeнo движeниe”.
“Влязохме, показаха ни ги, излязохме” - така коментира срещата с ИТН Николай Хаджигенов от “Изправи се БГ! Ние идваме!”. Хаджигенов потвърди, че парламентарната група на ИБНИ продължава да настоява за подписване на споразумение, преди да се ангажира с подкрепа за кабинета на ИТН. “Работата продължава, нека да видим, нека им дадем шанс поне”, каза още заместник-председателят на ПГ на ИБНИ. “Три неща имат значение - какво ще се прави, как ще се прави и кой ще го прави. И като опрем до “кой ще го прави” и погледнем кандидат-министъра на вътрешните работи, това е моментът, в който бягаме с писъци от там.
Предложението за министър на правосъдието е точно толкова потресаващо”, каза и днес по БНР адвокатът.
“Не поставям под съмнение, че “Има такъв народ” са първа политическа сила и трябва да представят кабинет. Но не искайте от мен да нося отговорност за безумни решения, да поверя съдбините на България в ръцете на хора, които нямат никаква идея за какво става дума”, коментира в “Панорама” на БНТ зам.-председателят на парламента от “Изправи се, Бг! Ние идваме” (ИБГНИ) Татяна Дончева.
Така най-вероятно проектоправителството на ИТН няма да получи доверие в сряда. Втората парламентарна група - на ГЕРБ-СДС - отдавна заяви, че ще върне мандата. А президентът Радев ще трябва да реши на кого ще връчи третия мандат за съставяне на правителство. По конституция той не е длъжен това да бъде третата партия - БСП, а някоя от останалите три - “Демократична България”, ДПС или ИБГНИ.
Междувременно стана ясно, че в петък съпредседателите на ДБ Христо Иванов и Атанасов се явили при социалистите в парламента с предложение, което обсъждали и в президентството. Идеята им била БСП да не подкрепя ИТН за първия мандат и да не се състави кабинет от името на партията на Слави Трифонов. Планът на двамата водачи предвиждал БСП и ДБ да отидат при президента Румен Радев и да обявяват публично, че се отказват от мандат, а президентът да го връчи на Мая Манолова, която да предложи правителство.
Ключова е разпоредбата на чл. 99 от Конституцията
Редът за съставяне на ново правителство се съдържа в разпоредбата на чл. 99 от Конституцията, пише в свое решение от 1992 г. Конституционният съд.
Според чл. 99 президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.
(2) Когато в 7-дневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател.
(3) Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в срока по предходната алинея възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.
(4) Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.
(5) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори в срока по чл. 64, ал. 3. Актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за ново Народно събрание.
(6) Редът за съставяне на правителство по предходните алинеи се прилага и в случаите на чл. 111, ал. 1.
(7) В случаите на ал. 5 и 6 президентът не може да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат. Ако в този срок парламентът не може да състави правителство, президентът назначава служебно правителство.
Нямат окончателно решение
Стоян Мирчев заяви, че всички трябва да свалят картите си на масата.
“Не сме взели окончателно решение за правителството на ИТН, това ще стане в следващите един-два дни. Стигнахме до консенсус по основни политики по време на преговорите. За да има промяна - в съдебната система, здравеопазване, образование, трябва да участват всички, които са го заявили. Важно е да видим в следващите дни какво ще е отношението между ИТН и останалите “партии на протеста”. За да има промяна на модела, не трябва да участват ГЕРБ и ДПС.” Това мнение изрази народният представител от ПГ на “БСП за България” Стоян Мирчев по БНР.
Крайното решение за отношението на БСП към правителството от ИТН ще се вземе от Националния съвет на партията, припомни социалистът.
“Нужно е всички да свалим картите си на масата и да видим дали ще намерим сила заедно да променим нещата”, коментира още депутатът от левицата като изрази мнение, че към този момент е нужно редовно правителство за България, за да се справи с много въпроси наесен, сред които бюджетът за следващата година, здравните и икономически мерки около COVID и Планът за възстановяване и развитие.
От левицата не претендират за постове: “За нас най-важни са политиките. Да се справим с по-ниските доходи, да се преизчислят пенсиите, реформи в здравеопазването; помощ за малкия и среден бизнес”, посочи Мирчев. По думите е нужна гаранция чрез писмен документ за споразуменията между партиите, за да се знае от обществото по кои политики са сключени споразумения.
Коментари специално за “Труд”
Решението за подкрепа или не ще го вземем във вторник на заседанието на парламентарната група от 17 ч. Може да го обявим веднага, но е възможно то да стане ясно в сряда при самото гласуване на проектокабинета на ИТН. Това, че от “Зелено движение” решиха да не подкрепят правителството на ИТН, още нищо не значи. При нас решенията се взимат с консенсус. Решението ще бъде на обединението, а не всяка партия да си извади някаква позиция. „Зелените” имат 4 депутати, ДСБ е с 14, най-много има “Да, България”. Не е въпрос на настроения, ще се изслушат всички гледни точки и накрая ще се вземе консенсусно решение, няма да е с 4:3 решихме еди какво си.
В сряда влизаме в залата и гласуваме против. Ако получим мандат, го връщаме веднага. Нямам идея на коя трета партия може да бъде връчен мандатът. Може и на ИБГНИ, но това ще изпокара президента с БСП. Ако го даде пък на БСП, не може да мине, макар че и с ИБГНИ е съмнително.
Окончателно решение на групата на ИБГНИ за подкрепа или не на проектокабинета на ИТН няма. Вероятно ще бъде взето в понеделник. Тогава ще разберем дали Хаджигенов и Татяна Дончева са толкова против, колкото се представят. При нас решенията се взимат с консенсус, а не с мнозинство.
Навлизаме във втората фаза от държавния преврат на Румен Радев, обяви издателят на ПИК Недялко Недялков. “Радев трескаво бламира и дискредитира “Има такъв народ” на Слави Трифонов, за да узакони служебния кабинет като редовен, като функция на абсолютната си власт. А пътят на Радев към абсолютната власт минава през главата на Слави Трифонов. И тогава парламентът наистина вече ще бъде просто декор на Министерския съвет, а той безропотно ще разписва и верифицира указите на президента.
Но правителството не може да влезе в ролята на нотариус, нали? Радев върви по стъпките на късния цар Борис, пропагандата модифицира и същински култ към личността му, но за разлика от Борис той не разполага с опитни и доблестни офицери-патриоти, които интелигентно да налагат волята му. Царската армия е заместена от бивши ченгета с енкаведейско мислене. Тип Бойко Рашков. Те боравят с примитивните методи на сталинизма: репресират политическия опонент, бъркат се в съдебната система, активират всички хладни оръжия на инсинуацията и клеветата. На Радев му се иска да е цар Борис, но приключва като карикатурен ерзац на Вълко Червенков”, смята Недялков.
“Следващата крачка вероятно е да основе своя партия - партия “служебно правителство” с лидер премиера-слънце Стефан Янев. Чиято първа грижа бе да уреди двете си деца на високоплатена държавна работа в БЕХ и “Булгаргаз”, каза още Недялков.
“Драмата на Слави Трифонов е, че има двама бащи в политиката - Румен Радев и Ахмед Доган. Те го създадоха в неистовия си стремеж да съборят Бойко Борисов, като му противопоставят негов огледален образ (тъй като Трифонов е семантичен близнак на Борисов в политиката).
Радев и Доган обаче се изпокараха, разтуриха семейния съюз (създаден по нормите на Истанбулската конвенция) и Слави вече е дете на разведени родители. Той направи своя избор, предпочете да остане при татко Ахмед и сега гневът на родител 2 е лют, величав. Свидетели сме на истинска кървава титаномахия от древногръцкия епос с непредвидими последици за държавата. Залогът е демокрацията, нормалността, системният път на България към по-добро бъдеще за децата ни.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш