Ваксината срещу HPV не лекува, а предпазва от инфекция

Лекари призовават повече техни колеги да се включат в разясняването на ползите от ваксинацията срещу HPV.

Безплатна е за момичета от 10 до 14 ненавършени години

Мащабна национална кампания „Вие сте герой за Вашето дете, днес и завинаги!“ за повишаване информираността на родителите относно HPV-свързаните заболявания и ваксинацията срещу човешкия папилома вирус (HPV) тече в момента в социалните мрежи, софийското метро, на билбордове в страната и с образователен радио клип с гласа на Мария Илиева. 

„В днешно време най-засегнатата възрастова група от рак на маточната шийка са момичета и жени от 15 до 45 години – най-активните жени във фертилна възраст. Това са нечии дъщери, майки, съпруги. А медицината не е напреднала много в лечението на авансирал рак на маточната шийка, с какъвто непрекъснато се сблъсквам. Недоумявам защо хората не се ваксинират и не отделят 15 минути годишно за един профилактичен преглед“, казва д-р Иван Тонев, началник на Отделението по медицинска онкология и пневмология в КОЦ-Пловдив.

Проф. Стефан Ковачев, началник на Клиника по обща и онкологична гинекология – ВМА, опровергава някои от митовете около ваксината срещу HPV. „Мит е, че деветвалентната ваксина срещу HPV е нова и недостатъчно изпитана. Напротив, тя се прилага в света от 2015 г. и е достатъчно изпитана. С нея са ваксинирани милиони хора и продължават да се ваксинират. Мит е, че, след 14-годишна възраст няма смисъл да се ваксинираш. Всяка жена и всеки мъж може да се ваксинира през целия си живот и пак ще има полза. Добре е обаче преди това жената да си направи изследване дали е носител на инфекция с HPV и с кои генотипове на вируса. Защото ваксината не лекува, а само предпазва от инфекцията с човешки папилома вирус. Дори да си носител на един или два генотипа, е добре да се ваксинираш, защото така ще се предпазиш от останалите 8 или 7 генотипа в състава на ваксината.“

„Ваксината срещу HPV би могла да предпази в бъдеще днешните деца от развитието на тежки ракови заболявания, от инвалидизация, от загуба на детеродните способности, а понякога и от летален изход. Статистиката показва, че 8 от 10 жени ще срещнат през живота си човешкия папилома вирус. Затова ние, общопрактикуващите лекари, се опитваме да обясняваме на родителите колко е важно да защитим децата им и да поставим тази ваксина. Надяваме се и лекари от други специалности да се включат в процеса на разясняване защо е нужна ваксинацията срещу HPV, за да увеличим все още много ниското ваксинално покритие в България“, призовава д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар, член на УС на БЛС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве