"Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград", съобщи д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност на храните, по Радио Пловдив. По думите му няма никакво съмнение в диагнозата.
"Ние нямаме съмнения и сме категорични. Това е абсолютен прецедент за нашата държава. Получи се заради напрежението между собствениците на тези животни и искаме да сме максимално прозрачни към тях. Да могат да присъстват и от браншовите организции, за да видят как се вземат пробите, с какъв инструментариум, как се опаковат и транспортират до лабораторията, за да няма капка съмнение, че пробите са компрометирани", каза д-р Денев.
Според него става дума за т.нар перакутна или субакутна форма на протичане на инфекцията. Това не е острата форма на чума, при която се очаква животните да измрат масово.
Говорим за една по-мека форма, която протича по-дълго, по-скрито, почти без клинични симтопми, доста по-бавна от острите форми. Възможно е щамът на вируса да е мутирал и да не засяга с тази интензивност, с която се очаква да премине заболяването. Унищожаването на животните трябва да бъде предприето, тъй като виурсът си остава достатъчно силен и ще поразява стадата. В този случай не се наблюдава смъртност, но животните започват да линеят, спират да дават продукция, има загуба на вълна и мляко и аборти. А оттук идват и икономическите загуби, каза още д-р Денев.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш