Най-свещеното нещо в една държава е поверено на две частни фирми
"Като българин, виждайки кухнята на изборния процес, не можех да повярвам, че най-свещеното нещо в една държава, е поверено на две частни фирми - едната, която съхранява машините, а другата, която осигурява работата на съответните машини", заяви на брифинг в Министерския съвет служебният министър на иновациите Росен Карадимов. Той обясни, че не от кабинета не са повдигнали досега този въпрос, за да не бъдат обвинени, че поставят под съмнение машинния вот.
"Експертите на изпълнителната власт, които бяха в помощ на ЦИК, на моменти бяха безпомощни пред своеволията на две частни фирми", разказа Карадимов и посочи, че от "Сиела Норма" са закъснели с инсталацията на софтуера. "Графикът беше така направен, че основна част от инсталацията се извършваше нощем", обясни Карадимов и уточни, че 51 държавни служители не могат да бъдат ангажирани през нощта там.
По думите му машините трябва да бъдат съхранявани в държавен склад, където контролът се осъществява ефективно от държавата.
"Над 99,5% от секциите на страната бяха покрити с видеонаблюдение", заяви още Карадимов, който беше определен от служебното правителство и за координатор за провелите се избори на 27 октомври. Според него служебното правителство е „свършило перфектно своята работа“ по организацията на видеонаблюдението в секциите.
"Нещо повече – за всички проблеми, които възникнаха през последните няколко дни, свързани с жалби, оспорвания, коментари, аргументите за тях се черпят от видеонаблюдението. Това означава, че видеонаблюдението като процес, покрил над 99% от секциите, е осигурило в пълна степен честността на вота", каза Карадимов.
Всички записи от онлайн излъчването са достъпни на портала https://evideo.bg
„При тези избори се доказа, че законодателната промяна от 2022 година, а именно хартията за машинно гласуване да бъде поверена единствено и само на печатницата на БНБ е изключително правилно решение изцяло насочено към превантивните от всякаква манипулация действия“, подчерта още той.
„Ако доставката на хартията се извършва от фирмата избрана да извърши подготовката на машините, то тогава има значителна концентрация на процеси в едно лице. Не твърдим, че е имало такава, а че се създават възможности за такава. За това следва да има разделение на функциите и отговорностите в ключовите фази и елементи на процеса за да се осигури взаимен контрол“, допълни министър Карадимов.
„Твърдението за лошо качество на хартията за машинно гласуване доставена от печатницата на БНБ могат да се определят, като тежки манипулации. Доказателство в тази насока е че, на този вот има дефектирали 125 машини от общо 9510 или 1.31% . Всички машини работят с едни и същи консумативи, с една и съща хартия, затова причината на дефектиралита машини не може да се търси в качеството на хартията“, заяви той.
Прозрачността беше основен акцент в дейностите, свързани с изборите, които се изпълняват от Министерство на електронното управление, посочи ресорният министър Валентин Мундров.
"Видеонаблюдението и видеозаснемането при преброяването на бюлетините в секционните избирателни комисии е допълнителен инструмент, с който се гарантира честността и прозрачността на изборите. Преди това се говореше, че в ЦИК се броят бюлетини, в РИК се броят бюлетини. Както всички виждате - броенето на бюлетините става в секционните избирателни комисии и поради тази причина видеонаблюдението е това, което дава на всички хора увереност в това как се извършва изборния процес", каза Мундров.
По отношение на проверката на машините преди спедицията им от склада министрите подчертаха, че това е отговорност на ЦИК, а кабинетът ѝ оказа пълна подкрепа, като осигури над 50 ИТ експерти от държавната администрация. Въпреки пречките от страна на фирмата изпълнител „Сиела Норма“ АД, благодарение на усилията на МЕУ бяха проверени една трета от всички машини - 3306 от 9510 устройства, което е в пъти повече от минали избори. Това направи този вот най-строго проверяваният досега.
По-рано, на свое заседание, Централната избирателна комисия реши да глоби председателите на секционните избирателни комисии, в които изобщо не са били пуснати устройствата за видеонаблюдение. Според Изборния кодекс санкцията, която може да бъде наложена, е от 20 до 200 лева. Става дума за 60 секции - нарушители.
ЦИК обаче подмина въпроса за нарушенията, заснети в секции, където видеонаблюдението е работило според изискванията.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш