Вили Лилков, зам.-председател на Столичния общински съвет, пред „Труд news“: “Синя България” влиза с летящ старт в предизборната кампания

В парламента се настани хашлашкият език и просташкото поведение

СДС отдавна няма монопол върху синьото

В петък бе обявено, че коалицията „Синя София“, която издигна Вили Лилков за кмет миналия октомври, прераства в „Синя България“ за явяване на предстоящите парламентарни и европейски. Така се поставя началото на дясно-консервативен съюз като национална политическа алтернатива на либералните сглобки и левите евразийски политически проекти. За новата формация и някои проблеми в София разговаряме с проф. Вили Лилков, зам.-председател на Столичния общински съвет.

- Господин Лилков, заедно с Жаклин Толева, Иван Сотиров, Петър Москов и Стефан Иванов обявихте създаването на коалицията „Синя България“. Не се ли забави малко това, защото още от местните избори през октомври миналата година се заговори, че създадената за тях коалиция „Синя София“, която издигна вашата кандидатура за кмет, ще прерасне в „Синя България“?
- В интерес на истината през цялото време, за което говорите, не сме спирали работа с политически и други организации, както и с хората, които са ни подкрепяли. Така че по проекта „Синя България“ действахме без да го обявяваме, но сега в предизборната ситуация се наложи вече да се влезе с летящ старт. Авторите на апела, който отправихме за „Синя България“, са същите, които основахме „Синя София“. Тогава ние се отворихме към граждански лица и партии и в края на кампанията за местните избори „Синя София“ бе подкрепена от десет политически и две граждански организации. По същия начин подхождаме и сега - отваряме се и към партньорите, с които работихме досега, и към нови партньори, с цел на първо място да дадем политическа алтернатива на това, което всички наблюдават и смятам, че се убедиха в невъзможността политическите партии да създадат трайно мнозинство и стабилно управление на страната. И от друга страна - да съберем всички десни избиратели и десни политически субекти, които бяха разпилени през годините по различни причини.

- Синьо без СДС ще се получи ли? Те са в коалиция с ГЕРБ?
- СДС отдавна няма монопол върху синьото, това е един много красив спомен от онези години, в които вдишвахме първите глътки на свободата и демокрацията, и от онези лета, в които слънцето сякаш не искаше да залезе... Ние всички сме били в СДС и ако погледнете хората, които обявихме началото на „Синя България“ и преди бяха в „Синя София“, са все седесари с много сериозна политическа биография, както и много нови хора, разбира се. Ние сме отворени и към членовете на СДС и основно към хората, които имат кауза. Това е нашето послание - към хората с кауза! 

- Кандидатурата Ви за кмет беше подкрепена освен от КОД, БДФ и ДД3, и от ССД, НДСВ, Българска нова демокрация, Републиканската партия, Атлантическия съвет, Съюза на репресираните, БЗНС. Ще влязат ли те отново в „Синя България“?
- Очакваме в най-скоро време решение и на други формации. В изборите има и мажоритарен елемент, така че ще заложим на хора със сериозна политическа биография, които да оглавят листите ни, т. е. обръщаме се не само към партии, но и към изявени личности.

- Как ще се разберете за листите за изборите при толкова много партии? Това винаги е било много трудно в подобни формации...
- Аз гарантирам, че в нито един район няма да имаме проблем с нареждането на листите. Имам опит в това отношение и смятам, че винаги може да се изгради политическа конструкция, която да бъде работеща, без вътрешни конфликти и напрежения.

- В цялата страна? Защото в София бе по-лесно...
- В цялата страна, разбира се. Всъщност софийската листа за местните избори е еталонът, който ние ще приложим за съставянето на листите по места. Това ще бъдат хора с безупречна експертна биография, някои от тях и с много сериозна политическа биография, както и хора на средна възраст и млади, които имат сериозен потенциал за развитие в политиката.

- Коалицията „Синя България“ ще има ли лидер, защото този въпрос винаги е бил препъникамък в подобни мега образувания?
- Най-интересното е, че ние помежду си досега не сме поставяли въпрос за формалния лидер на коалицията и на „Синя София“ преди това, просто защото работим с много усмивки и разбиране. Всички решения сме ги взимали с консенсус и този въпрос не се е поставял. В крайна сметка всеки е лидер, когато поеме своята част от отговорността и когато увлече хора след себе си. Лидери са хората с кауза, тези, които казват на другите „следвайте ни“ и показват пътя, без да се обръщат назад, освен за да си спомнят откъде са тръгнали.

- На местните избори не можахте да наложите бранда „Синя София“, явихте се под името КОД-БДФ-ДД3. Как ще се наложи сега в цялата страна „Синя България“? 
- Регистрацията този път ще бъде единна за цялата страна, а тогава името „Синя София“ бе ограничено от закона, който не позволяваше на местно ниво да има коалиции с такива наименования, ако не са регистрирани на национално ниво. Сега няма да имаме този проблем.

- „Синя България“ ще бъде дясно-консервативен съюз като политическа алтернатива на либералните сглобки и левите евразийски политически проекти. Има и други формации, които се определят като консервативни, например ,, Консервативна България“, бившият НФСБ. Ще си сътрудничите ли с тях?
- По принцип сме отворени към всички и всеки, който желае - партия, НПО или отделни личности, са добре дошли на разговори на прагматична основа, без задкулисни договорки и кукловоди. И, разбира се, без отклонение от десните и консервативни принципи. Тук ще бъдем последователни.

- Ще имате ли време да се подготвите за европейските избори?
- Ние сме в добра форма. Излязохме от една доста интензивна кампания, после влязохме в турбулентните събития в СОС. Смятам, че „Синя София“ изигра много важна роля за създаването на работещ общински съвет, тъй като успяхме в известна степен да успокоим тона между партиите в съвета. И второ - успяхме да помогнем бюджетът на столицата да стане по-добър като проект и после да бъде гласуван. В крайна сметка Столичната община заработи и сега мога уверено да кажа, че „Синя София“ е една от причините тя да излезе от кризата, в която бе вкарана поради противоборството и неприязънта между основните политически партии. В момента столицата е на по-чист път и общинските съветници от „Синя София“ също имат заслуга за това.

- В София успяхте, но ротация така и не стана и отиваме на избори... Как всъщност се сработихте с ПП-ДБ-СС и с ГЕРБ-СДС?
- С разум и конструктивност, от една страна, и при спазване на заявените принципи за постигане на споразумения. Това е основата на работата във всяка една ситуация. Ако една политическа сила държи на разумния и спокоен тон, винаги може да постигне успех и да следва своята политическа кауза и програма. Това, което липсва в момента в нашия политически живот, са на първо място сериозни хора с политическа и обществена тежест и, много важно, възпитание и умение да се разговаря спокойно. Какъв е този хашлашки език, какво е това просташко поведение в парламента? Размахват ни по три-четири дипломи и специализации в чужбина! Халал да са ви, поне един курс по възпитание и етика да бяхте изкарали, по-добре щеше да бъде за зрителите и по-полезни щяхте да сте за обществото! Това, което ни демонстрираха в последните две-три години политическите формации, които минаха през парламента, е брутално ниско ниво, както на политическия разговор, така и на елементарните човешки отношения. И точно това ние ще се опитаме да променим и ще предложим такива хора, които са носители на разум, спокойствие, на възпитан и умерен тон.

- Общинският съвет тръгна, бюджетът е рекорден, но са рекордни и заплатите на съветниците - вдигнати бяха три пъти, за което получихте сериозна критика от ляво?
- Искам обаче да добавя нещо, което остана извън медийното внимание. На първо място, прекратяват се плащанията в т. нар. специализирани органи на общинския съвет, по-известни като „бордове“. Там заплатите бяха солидни за много малко работа. Сега това се прекратява! От друга страна, ние от „Синя София“ предлагаме да отпадне признаването на т. нар. режийни разходи - за гориво, консумативи, за наеми и т. н. Искате да наемете зала или офис - събирате се от групата и плащате от заплатите си, искаш да караш колата си или да закупиш консумативи - също. Трето, ще настояваме драстично да се повишат глобите за отсъствия от комисии и от сесии на Общинския съвет, т. е. ако не си стриктен и се мяркаш от време на време - ще понесеш сериозни санкции.

- Защо?
- В хода на работата на всеки общински съвет постепенно се оформя една много активна група от около 30-40 човека и една по-малка група - аз я наричам „шлейф на общинския съвет“, която не взима активно участие. Тези съветници, които неоснователно отсъстват от заседанията на СОС и на комисиите и които често поставят под съмнение кворума, би трябвало да си понесат своето наказание. Искам и да разсея едно убеждение, което се формира - че общинските съветници малко работят, защото СОС заседавал само два пъти в месеца.

- Е, не е ли така?
- Столичният съвет отдавна се е превърнал в почти постоянно действащ орган, защото, наистина два пъти месечно са сесиите му, но работата в комисиите отнема много време. Освен това повечето от общинските съветници във всеки момент участват в по няколко временни комисии, заедно с администрацията и експерти, работят по промяна на наредби, занимават се с анализи, срещат се с граждани, оформят доклади до СОС, питания до кмета, срещат се с районните администрации, правят проверки на различни места в общината. Това е ежедневна работа за активните общински съветници. И не би трябвало да се внушава на обществото, че това са едни хора, които нищо не работят.

- Признавам си, че като гръм от ясно небе дойде призивът на Бойко Борисов към общинските съветници от ГЕРБ-СДС да не подкрепят поставянето на паметник на най-успешния кмет на София инж. Иван Иванов. Нещо повече - те щели да се съобразят с този негов апел? 
- Изявлението на господин Борисов е на неподготвен човек, който много лесно може да бъде поставен в тази ситуация. От друга страна, то показва нещо много неприятно и то е хроничен проблем на СОС и на общинската администрация. Не може общинските съветници от една политическа партия да бъдат ръководени от център, който се намира извън общинския съвет. Софийската организация на ГЕРБ в момента се ръководи от Борисов, той взима еднолично решенията и аз твърдя, че това негово решение за паметника на инж. Иван Иванов не отговаря на настроенията на две трети от общинските съветници на ГЕРБ. Казвам го от лични разговори. Поименно знам кой е „против“ да се изгражда паметник и кой е „за“! За съжаление, това нещо се случи няколко пъти в процеса на преговорите за избора на председател на СОС и при гласуването на бюджета. Общината трябва да се управлява от общинските съветници и кмета, а не от хора, които стоят отвън и използват ситуацията в СОС за личните си политически цели.

- Корнелия Нинова също се намира извън сградата на „Московска“ 33...
- Тя брутално се намеси в работата на общинските съветници от БСП, когато избирахме председател на СОС, но те предпочетоха интересите на софиянци пред партийния интерес на Нинова. И понесоха несправедливо наказание, но си запазиха достойнството.

- Припомнете историята с паметника на инж. Иван Иванов?
- Решението за изграждането му на основата на публичен конкурс е взето единодушно през 2011 г., (при пълна доминация на ГЕРБ в СОС), и никой не го поставя под съмнение. Избрано е мястото с акт на направление „Архитектура и геодезия“. Проведени са 4 неуспешни конкурса за избор на изпълнител и на петия е избран един доста известен и добър скулптор Борис Борисов, който е автор на паметника на Алеко Константинов на булевард „Витоша“, на Иван Хаджийски в Троян, на генерал Владимир Вазов в Плевен. В момента паметникът на Иван Иванов е готов и трябва да се получи само разрешение за монтаж. Борисов се опитва да спре тази процедура, както преди две години тя бе спряна с устно разпореждане от Йорданка Фандъкова. Т. е. в нарушение на единодушно решение на СОС се прави опит да бъде спряна напълно законна процедура. Сигурен съм, че огромен процент от софиянци искат да има паметник, защото чешмите във всеки софийски дом са малки паметници на инж. Иванов, пред които всеки от нас се покланя всекидневно. И паметник ще има! Аз съм убеден в това и го заявявам чрез вестник „Труд news“, независимо от усилията на хора, които или не са запознати с историята на София, или имат някаква корист. И ще го има, защото софиянци го искат и защото тези, които пречат, няма да бъдат вечно на власт. А ние имаме кауза и никой няма да ни спре! 

Нашият гост
Вили Лилков е роден на 6 април 1955 г. във Видин. Завършва гимназия със засилено обучение по математика и физика и след спечелването на подборния кръг за международна олимпиада по физика през 1973 е приет в СУ без конкурсен изпит. Част е от баскетболния му отбор. Доктор е към Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН, а през 2011 г. става професор по ядрена физика към Минно-геоложкия университет. От 1999 г. е ръководител на катедра “Физика” и преподавател по обща физика и атомна и ядрена физика в МГУ. През 1994 г. става член на СДС. Учредител е на ДСБ през 2004 г. и до 2017 г. е председател софийската ѝ организация. 15 г. е бил общински съветник, заместник-председател на СОС. През 2014 г. е избран за депутат от Реформаторския блок. Кандидат-кмет на София през 2015 г. и през 2023 г., през 2019 подкрепи Йорданка Фандъкова.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта