Вип персони пият шампанско от гърдите на Мария Антоанета

Едва ли се сещате как е изглеждала съпругата на френския крал Луи XVI, Мария Антоанета, която е живяла през 18 век. Но можем уверено да кажем, че една част от тялото на кралицата определено ни е позната, а именно: лявата й гърда. Кралската гръд се превръща в стандарт за формата и обема на чашите за шампанско от векове и едва през последните години започва постепенно да отстъпва на заден план.

Мария Антония Йосиф Йоханес Хабсбург-Лотарингска, която просто наричаме Мария Антоанета, се ражда на 2 ноември 1755 г. Тя живее само 37 години и завършва живота си на гилотина по време на Великата френска революция, но историята запазва спомена за нея като една от най-разкошните дами в историята на Европа.

Крал Луи XVI обожава жена си и според многобройни източници, заповядва да направят гипсова отливка от лявата й гърда и да изработят чаши за шампанско по нея. Сантименталният монарх искал да пие пенливата напика от чаши, наподобяващи гърдите на красивата му съпруга и неволно въвежда нов стандарт.

Възможно е романтичната история за създаването на прочутите широки чаши за шампанско или както ги наричат ​​още купи (coupe de champagne), да е просто красива легенда. Но фактът си остава факт - именно при Луи XVI в края на 18 век тези стъклени чаши се появяват за първи път и започват да се използват масово, първо във Франция, а след това и в други европейски страни.

Има и друга версия за появата на широките чаши. Някои твърдят, че гърдите на известната любовница на крал Луи XV, мадам дьо Помпадур, са еталон за формата и обема им. Коя история отговаря на истината и като цяло има ли някаква истина в тези легенди, най-вероятно никога няма да разберем със сигурност.

Известно е, че кралица Мария Антоанета обичала шампанското и не се  скъпила при организирането на луксозни балове. Именно с нея се появява обичаят да се строят грандиозни пирамиди от чаши, които се изпразват от многобройни вип персони за броени минути. Популярността на подобни "кули" се връща в началото на 20-ти век, въпреки че обхватът не е същият.

От практическа гледна точка, френските широки чаши не са най-добрата форма за сервиране на пенливи напитки. Поради голямата повърхност на течността, мехурчетата напускат шампанското твърде бързо. Перличките, така се наричат ​​красивите малките мехурчета в напитката, се запазват много по-добре в чаши като лале или флейта, които имат тясна и удължена форма.

Учени провеждат редица експерименти и установяват, че в широките чаши газировката на шампанското се задържа едва 17 минути, а в чаша тип флейта, мехурчетата могат да издържат до един час! Това вероятно е причината широките чаши напоследък да се използва рядко по предназначение и по-често се пълнят с различни алкохолни коктейли.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл