Дивечовото месо е прекрасен диетичен продукт
Блатните и водоплаващите птици са прекрасни обекти и за спортуване, и за разнообразяване на трапезата. Какво трябва да знаят тези, които ще „прегърнат” дивечовата кулинария? Поначало бекасите, дивите гъски и патици се характеризират със силно развита мускулатура. При водоплаващите птици това е изразено повече на краката. А телата им имат малко мазнина.
Защо е разпространено твърдението, че месото от крилат дивеч има хранителна ценност? Преди всичко трябва да се изтъкне високото му съдържание на белтъчини, минерали и екстрактивни вещества. Химическият му състав, съответно и неговата питателност значително се колебае в зависимост от вида, възрастта, степента на охраненост на животното.
Специалистите обясняват, че в месото на крилатия дивеч 99 процента от всички белтъчини са пълноценни. Тристаграмово парче от дива патица покрива еднодневна човешка потребност от белтъчини. Едновременно с това, дивечовото месо е прекрасен диетичен продукт - малкото мазнини „уреждат” въпроса с ниската калорийност.
Но затова пък достатъчно високо е съдържанието на минерални вещества /1,2 - 1,3 процента/. При домашните животни този процент е 0,8 - 1,0. А всички знаят колко е голяма потребността им в периода на човешкия растеж и съзряване, бременността, повишената физическа натовареност.
Още по-характерно за месото на ловните птици е значителното количество екстрактивни вещества. Фактически те му придават специфичния мирис и вкус. Освен този кулинарен ефект те са един изключителен стимулатор върху дейността на стомашно - чревния тракт.
Вкусно приготвените ястия от крилат дивеч са втори триумф за ловната сполука. Нека никога не се изпуска възможността от осъществяването му – този акт е достатъчно приятен и полезен.
Кинология
Редица ненормалности на кучетата се предават на поколението. Една такава е крипторхизмът - когато единият или двата семенника на кучето се намират в слабинния канал или в коремната празнина. Двустранните крипторхиди са безплодни, защото сперматозоидите не могат да се развиват при вътрешната температура на тялото, а изискват по-ниската температура на скротума /семенната торбичка/. Кучетата с един семенник в скротума и един останал в коремната празнина са плодовити, но рядко са бащи на крипторхидни кученца. Крипторхизмът вероятно се унаследява като рецесивен признак и може да се прояви през едно или повече поколения. Вземат се мерки за отстраняването на този дефект, който все повече се разпространява между породистите кучета. Изисква се такива животни да се изключват от разплод.
В света на интересното
От отровата на морската риба тетродон /фугу/ в Япония, на остров Таити и в Нова Каледония са умрели много хора. Дори са били издадени закони за глобяване на лицата, които продават такава риба. Сега в Япония от отровата на тетрадона се получава наркотик, използван като лекарство с по-ефикасно действие от кокаина.
Куриози
Необикновена команда от строители на водоеми, покрита с козина, спасила в разгара на сушата източника за питейна вода на американския град Грант - сити. Когато ручеите взели да пресъхват, бобрите започнали да се преселват на река Мидъл Форк, протичаща на една миля източно от селището, и да строят водоеми, които поддържали равнището на водата достатъчно високо. Това позволило да се запазят необходимите източници за питейна вода, докато много други градове изпаднали в бедствено положение.
Неприспособени за полет
Всички бягащи птици, като например щраусите, притежават една уникална особеност - неприспособени за полет, те са изключително издръжливи бегачи. При търсене на вода и храна африканският щраус може да развие скорост до 50 км в час, а при бягство от опасност - до 70км/час. В същото време може да прави до 3-метрови крачки. Какви физиолого-биохимични механизми осигуряват толкова висока двигателна активност. Група съветски учени са изследвали кръвта на бягащите птици и са открили някои интересни особености. Еритроцитите /червените кръвни телца/ например достигат размер до 18,2 микрона, докато при летящите е само 10,6 микрона. При хвърчащите птици максималната средноклетъчна концентрация на хемоглобина /белтъчен пигмент на червените кръвни телца/ може да бъде максимум 43 процента, а при щраусите достига 57,3 процента. Тези физиолого-биохимични различия гарантират изключително високата двигателна активност на бягащите птици.
От юни до октомври на атлантическия бряг
Специалистите от музея по естествознание във френския град Ла Рошел отдавна се стремели да разгадаят тайната на гигантските костенурки, които от юни до октомври посещават атлантическия бряг на Франция. Тези животни с дължина два и половина метра и тегло половин тон се хранят с медузи. Практически са лишени от слух, така че спокойно могат да бъдат наблюдавани от борда на всякакъв моторен съд.
През останалата част от годината те безследно изчезват от полезрението на учените. Известно е, че през пролетта край бреговете на Австралия, Югоизточна Африка и Френска Гвиана се срещат яйца на костенурки, от които се излюпват рептили, мигновено устремяващи се към водата. Но това ли са самите гиганти, които впоследствие се появяват на френското крайбрежие? Учените се надяват да разкрият тайната на костенурките с помощта на радиопредаватели, закрепени към черупките им.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш