С тържествен водосвет бяха осветени реновираните две клиники от Катедрата по инфекциозни болести на Военномедицинска академия (ВМА).
Структурата е отделена в самостоятелна сграда от 1990 г., а в края на 2021 г. бе открит новоизграден диагностичен блок за пациенти с инфекциозни болести, който разполага с отделен скенер, рентгенов и ехографски апарати, диагностични и вирусологични кабинети, съобщават от лечебното заведение.
"Днес, в навечерието на празника на ВМА, който отбелязваме на 1 декември, можем да се похвалим и с изцяло нови условия в самите клиники, с които да затвърждим доверието и високия авторитет, с които се ползваме в обществото", коментира доц. Райничка Михайлова-Гарнизова, ръководител на Катедрата по инфекциозни болести и благодари на ръководството на болницата за създадените най-модерни условия за работа.
Структурата показа своята незаменима роля по време на пандемията от COVID-19, която постави пред изпитание целия свят, но и беше възможност нашите екипи да демонстрират за пореден път своя професионализъм.
Благодарение на идеите на проф. Камен Плочев и доц. Райничка Михайлова, които ние като ръководство успяхме да материализираме, в момента ВМА разполага с две уникални клиники, на европейско ниво.
"Колеги, вие го заслужавате, защото показахте в един много тежък момент за България, че може да пренебрегнете собствената си сигурност и да се отдадете изцяло на болните за нещо, което беше неясно, опасно и смъртоносно. Вие се справихте отлично с това предизвикателство. Реновирането на звената е важно и за нашите пациенти, които заслужават да се лекуват в отлични условия", коментира генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS.
Специалисти в Катедрата по инфекциозни болести предлагат цялостна диагностика и лечение на широк кръг от инфекциозни заболявания, които включват: капкови инфекции; чревни инфекции; инфекции на централната нервна система; трансмисивни инфекции; покривни инфекции; инфекции с множествени механизми на предаване; тропически инфекциозни болести; неясно фебрилно състояние или температура с неизвестен произход; инфекции при имунокомпрометирани лица; биотероризъм и биологично оръжие; вътреболнични инфекции; сепсис; сексуално предавани инфекции.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш