Водата поскъпва с над 30 на сто

В Плевен ще плащат над 4 лева за кубик

Увеличение вече са поискали дружествата във Велико Търново, Габрово и Русе

Чакат предложения и от другите оператори

С над 30 на сто ще поскъпне водата в четири големи града в страна, ако Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) приеме предложенията за промяна в цената на кубик вода за питейни нужди на водните дружества. Поисканото увеличение от “ВиК Йовковци” ООД - гр. Велико Търново е с 45 на сто спрямо цената на питейната вода за 2021 г. Ако то бъде прието, потребителите ще плащат 3,464 лева за кубик вода с ДДС вместо 2,388 лева за същото количество. Според разчетите на дружеството през 2026 г. цената на питейната вода вече ще е почти двойна спрямо тази през 2021 г. и домакинствата ще плащат по 4,631 лв. за кубичен метър.

Над 4 лева за кубик питейна вода с ДДС ще плащат още през тази година жителите на Плевен, ако КЕВР одобри предложеното от “ВиК” ЕООД - гр. Плевен поскъпване с 36 на сто от 2022 г. Така цената на питейната вода ще се увеличи от 2,946 лева за кубик с ДДС на 4,002 лева за кубик. През 2026 г. се предвижда цената на питейната вода да надхвърли и пет лева за кубик и потребителите да плащат по 5,203 лева с ДДС, или със 77 на сто повече спрямо 2021 г.

Предвиденото увеличение за 2022 г. в Русе е с 31 на сто, като в града домакинствата ще плащат по 3,852 лв. с ДДС, ако КЕВР одобри предложението на “ВиК” ООД - гр. Русе. През 2026 г. цената на водата, според дружеството, трябва да достигне 5,134 лв. с ДДС за кубичен метър.

Габрово е другият голям град, в който водата може да струва на домакинствата с 30 на сто повече, ако КЕВР одобри исканото увеличение от “ВиК” ООД - гр. Габрово. В този случай вместо 2,620 лева с ДДС потребителите ще плащат за кубик вода 3,396 лева с ДДС, като цената є през 2026 г. се очаква да достигне 4, 504 лв.

Според експерти искания за поскъпване на питейната вода в порядъка на поне 30 на сто могат да се очакват и от останалите водни оператори в страната.

Според омбудсмана Диана Ковачева предвиденото повишение няма да подобри качеството на предоставяните услуги, но ще задълбочи бедността и социалното изключване в тези региони. Тя е изпратила позицията си до председателя на КЕВР Станислав Тодоров.

“В настоящите условия на кризи, за потребителите ще стане непосилно да погасяват по-високите цени на водата, което от своя страна пък ще затрудни още повече ВиК операторите да събират задълженията. Следователно, увеличението на цените на ВиК услугите е нецелесъобразно”, категоричен е омбудсманът.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари