Специализирани водолазни групи ще се включат в издирването на падналия при учение край Шабла изтребител МиГ29, тъй като се предполага, че отломките му са потънали на дълбочина от 65-70 м. Това съобщи във Варна служебният премиер Стефан Янев.
Според него инцидентът е станал в 0,43 ч на 9 юни, след като пилотът майор Валентин Терзиев е изпълнил бойна задача да порази светеща цел, спусната преди него от друг самолет. Целта е започнала да пада с по-висока от предвидената скорост и се е наложило Терзиев да направи по-рязка маневра. Успял е да порази целта и е докладвал, но малко след това е загубил връзка, обясни Янев.
Той бе категоричен, че спасителната операция ще продължи, въпреки че предвид данните за изминалото време, теченията и температурата на водата надеждата пилотът да бъде намерен не е голяма. Освен спасителната жилетка, са открити и материали, които тепърва ще се изследват от работещите паралелно по случая две групи от Военноапелативна прокуратура и Военна полиция. Сред откритите вещи за съжаление не е черната кутия, каза Янев.
Според него техническото състояние на изтребителя е добро. Малко преди фаталния полет изчезналият пилот е изпълнил с него успешно друга задача. Майор Терзиев е отличен пилот първи клас, с право да бъде инструктор и без никакви забележки в кариерата си, стана ясно от думите на премиера и на командира на ВВС генерал-майор Димитър Петров. "Друг въпрос е, че нашите пилоти години наред летят на санитарен минимум заради липсата на финансови ресурси. Надявам се да не е това причината за случилото се", коментира премиерът.
Заради трагедията мащабното учение "Шабла 2021" бе прекратено. Спряна е и плановата летателна дейност в Българската армия, съобщи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. В операцията по търсене и спасяване на 11 км югоизточно от Шабла участват два вертолета "Пантер", корветите "Решителни" и "Бодри", минен ловец "Цибър", водолазен катер "Никола Фурнаджиев" и катер на "Гранична полиция". Ефтимов добави, че за случая са уведомени началниците на отбраната на съседните морски страни, които при нужда могат да окажат помощ. С техника за изваждане на останките на самолета от голямата дълбочина разполагат и фирми от морския бранш.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш