Войната в Украйна може да доведе до световна продоволствена криза

Спирането на износа на пшеница и царевица от Украйна ще повиши цените на храните, предупреждават анализатори.

На борсата в Чикаго пшеницата поскъпна с над 50%

Държавите от Близкия изток и някои страни в Африка и Азия ще са най-силно засегнати

Войната в Украйна може да доведе до световна продоволствена криза, която ще засегне най-тежко Близкия изток и редица страни в Африка и Азия заради блокирания износ на зърнени култури и торове. За това предупреждава компанията Yara International, която развива дейност в повече от 60 страни, посочва Би Би Си (BBC).

Цената на пшеницата се повишава с над 50% на борсата в Чикаго от началото на военните действия, тъй като Русия и Украйна произвеждат около 30% от световната пшеница. Европейската мелничарска пшеница достигна рекордна цена от 406 евро на тон на борсата в Париж преди няколко дни. Поскъпват и другите зърнени култури. Цените на царевицата нарастват с почти 10% след началото на войната.

Удар по уязвими страни

Много уязвими страни, някои от които вече страдат от последиците от войни или природни бедствия, разчитат на храни от Русия и Украйна. Тази зависимост обхваща няколко култури, основно пшеница, царевица и слънчогледово олио.

Египет е водещ купувач на пшеница от Украйна, като износът от черноморската страна за северноафриканската възлиза на над 2,3 млрд. долара за периода 2016-2020 г., според данни на Comtrade. На второ място е Индонезия с 2,2 млрд. долара, следвана от Бангладеш с 1,5 млрд. долара. В топ 10 попадат и Филипините, Мароко, Тайланд, Тунис, Южна Корея, Турция и Индия.

Най-големият купувач на царевица от Украйна е Китай (3,3 млрд. долара за периода 2016-2020 г.). На второ място е Египет с 2,3 млрд. долара, а на трето - Нидерландия с 2,27 млрд. долара. В топ 10 на купувачите на царевица от Украйна са още Испания, Италия, Иран, Турция, Израел, Португалия, Германия.

Най-големият купувач на пшеница от Русия е Египет (7,4 млрд. долара за периода 2016-2020 г.), следват Турция с почти 5 млрд. долара и Бангладеш с 1,9 млрд. долара. В топ 10 попадат Судан, Нигерия, Азербайджан, Йемен, Виетнам, ОАЕ, Танзания.

Продоволствена несигурност

“Черноморският басейн е една от най-важните зони в света за производство на зърнени култури”, казва изпълнителният директор на Световната продоволствена програма на ООН (WFP) Дейвид Бийзли. Според Министерството на търговията на САЩ в Украйна се намират 25% от плодородните черноземни почви в света.

“Прекъсването на потока на зърно от Черноморския регион ще повиши цените и ще добави допълнителен тласък за поскъпването на храните”, посочва Бийзли. WFP предупреждава, че 811 млн. души си лягат гладни всяка вечер по света. Броят на хората, които се изправят пред остра продоволствена несигурност, се увеличава от 135 млн. души на 283 млн. души от 2019 г. насам заради пандемията. Броят им се очаква да се увеличи с още 45 млн. души тази година.

Ефект на доминото

Украйна и Русия формират почти една трета от експортното предлагане на ечемик, 17% от износа на царевица и над 50% на слънчогледово олио и маслодайни семена. Месната и млечната промишленост също се готвят за удар, тъй като украинската царевица е от съществено значение за храната на добитъка. В световен мащаб само 12% от царевицата се консумира от хората, а около 60% е предназначена за храна за добитъка, казва Ерин Колиър, икономист в Организацията на ООН по храните и земеделието (FAO).

Проблемът с Русия е самосанкционирането, което наблюдаваме при руските стоки. Рискът от допълнителни санкции срещу Русия изглежда накара купувачите да не се ангажират с руски доставки. Освен това банките са по-малко склонни да финансират търговията с руски стоки, което допълнително ще затрудни доставките от Русия.

Ключови потребители ще засилят покупките си на храни, за да гарантират продоволствената сигурност на населението. Китай вече нареди на съответните си агенции да осигурят достатъчно доставки на фона на настоящата несигурност. Ключовите вносители от Близкия изток и Северна Африка вероятно също ще искат да се уверят, че разполагат с подходящи запаси, за да избегнат повторение на събитията от Арабската пролет. А всичко това ще окаже влияние върху цените.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари