Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет за втори път отхвърли предложението на Калин Калпакчиев да бъдат привикани и осъдени определени медии, сред които и „Труд“, за публикации, в които става дума за корупция в системата. С 4 гласа „за“ и 7 „против“ членовете на колегията отрязаха мераците на Калпакчиев да наложи цензура и да ангажира журналистите и колегите си със своите лични разбирания за „свобода на словото“ и „професионална етика”.
„Кой ще е този съдник, който регламентира в кои медии можем да говорим? Може би тези, с които имаме договор?“, запита го иронично Георги Колев, визирайки вероятно близкия до Калпакчиев Съюза на съдиите, както и медиите, финансирани от чужди фондации.
„Длъжни ли са медиите да се съобразяват с председателя на Върховния касационен съд (ВКС)?“, попита Галя Георгиева. Тя имаше предвид, преди седмица Калин Калпакчиев поиска от цялата съдебна колегия да възложи писмено на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов да порицае неудобните му публикации и да привика на другарски съд главни редактори. Тогава членовете на съвета изхвърлиха това искане от дневния си ред.
Днес то повторно беше внесено, и Калин Калпакчиев отново бе отрязан от колегите си, които отбелязаха, „самият той намира достатъчно поле за изява на лобистките си интереси в определени медии.” Според мнозинството от съдебните кадровици “не е в компетенциите на Клапакчиев и приближените му да регламентират отразяването на съдебната система в медиите, особено що се касае до порочни практики на магистрати, неприемливи за обществото.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш