Втора терористична атака в Русия за три месеца: Ето какво знаем за нападението в Дагестан

Русия е разтърсена поредната голяма терористична атака. Най-малко 19 души бяха убити, а 25 ранени при вероятно координирани стрелби в различни места за поклонение в най-южната руска република Дагестан.

Атаката е втората през последните три месеца, след като повече от 130 души бяха убити в концертна зала близо до Москва през март. Отговорността за терористичната атака беше поета от ISIS-K през.

В Дагестан отдавна има тлеещо етническо напрежение. То стана още по-осезаемо след стремежите за попълване на руските военни редици с нови бойци, пишат от CNN.

Ето какво се знае до момента за атаката:

Какво се случи в Дагестан?

Неидентифицирани въоръжени мъже откриха огън по множество места за поклонение и полицейски участък в два града в мюсюлмански Дагестан, убивайки най-малко 15 полицаи и четирима цивилни, включително свещеник.

Две синагоги – една в град Дербент и една в град Махачкала – са били нападнати, според изявление на Руския еврейски конгрес (RJC). Нападателите „подпалиха сградата в Дербент с коктейли Молотов“, докато полицаи и охранители бяха убити отвън по време на атаката.

В столицата на провинцията Махачкала охранител на църквата е бил убит при престрелка на Свято-Успенския събор, съобщи руската държавна информационна агенция ТАСС. Според медията 19 души са се заключили вътре в помещенията по време на нападението. Съобщава се и за нападение срещу полицейски участък в Махачкала.

За момента никой не е поел отговорност за атаките, но правоприлагащите органи казаха пред ТАСС, че нападателите са „привърженици на международна терористична организация“.

Следствената дирекция на Следствения комитет на Русия за Република Дагестан съобщи, че е започнала разследване за тероризъм на атаките съгласно Наказателния кодекс на Руската федерация.

Къде е Дагестан?

Дагестан се намира в кавказкия регион на Русия на западния бряг на Каспийско море.

Републиката в много отношения е микрокосмос на многообразието на Русия. Планинският регион е дом на над 30 етнически групи с различни езици и е република с мнозинство от мюсюлмани, която исторически е била дом на различни ислямски религиозни практики.

Има миниатюрно еврейско население – юдаизмът е една от отдавна установените религии в Дагестан, практикувана от общности на планински евреи, които говорят форма на персийски. Но след векове на съжителство с мюсюлмански съседи това население е намаляло поради емиграция.

Кавказът е погълнат предимно от Руската империя през деветнадесети век и има дълга история на недоволство към управлението на Москва по време на царизма, съветските и постсъветските времена.

След разпадането на Съветския съюз бунтовниците в съседна Чечня водиха две сепаратистки войни за независимост – които Русия нарече тероризъм и отговори с тактика, която остави голяма част от столицата Грозни в руини. След това Путин постави начело на Чечня внушаващия страх военачалник Рамзан Кадиров, който оттогава управлява с желязна ръка.

В Дагестан руските сили за сигурност се бориха с ислямистки бунт в планинския регион през 2000 г., който се разпространи от съседна Чечня, въпреки че нападенията станаха по-редки през последните години.

Но съвременните събития поставиха исторически неспокойния регион отново на ръба.

Религиозно и етническо напрежение в Русия

Над 200 етнически малцинствени общности живеят в Русия, която обхваща единадесет часови зони и е дом на около 144 милиона души.

Някои от тези общности бяха особено силно засегнати от войната в Украйна, тъй като бяха непропорционално мобилизирани на фронтовата линия.

През 2022 г. избухнаха протести в множество региони на етнически малцинства срещу заповедите за мобилизация на Путин, включително в Дагестан. В едно видео, разпространено онлайн, жени в столицата Махачкала могат да бъдат видени да се молят на полицията пред театър: „Защо отнемате децата ни? Кой нападна кого? Русия е тази, която нападна Украйна.“

Войната на Израел срещу Хамас след бруталните атаки от 7 октомври също доведе до скок на напрежението в целия свят, подхранвано от ежедневните картини на разрушенията в Газа, включително в Кавказ.

Путин изигра роля в деликатния международен баланс, представяйки себе си за потенциален посредник и призовавайки за сдържаност и от двете страни – позиция, която спечели похвала от Хамас.

Но това доверие беше разклатено по-късно същия месец, когато антисемитски бунтовници щурмуваха Дагестанското летище Махачкала Уйташ, където пристигна полет от Израел.

Най-малко 20 души бяха ранени, а 60 души бяха задържани при хаотичните сблъсъци, според местните власти. Множество видеоклипове в социалните медии показват тълпа от хора на летището и на пистата, някои развяват палестинското знаме, други насилствено си проправят път през затворените врати на международния терминал.

Междурелигиозното насилие е нещо, от което руският лидер Путин е „много, много притеснен“, казва бившият шеф на московското бюро на CNN Джил Доуърти в отговор на неделните атаки в Дагестан.

Русия има сложна мрежа от взаимоотношения в Близкия изток: Путин подкрепя сирийския президент Башар ал-Асад (враг на Израел); той разчита на Иран (друг враг на Израел) за запас от дронове, за да атакува Украйна; и той е приятел на саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, друг влиятелен играч в региона.

Той също така поддържа сърдечни работни отношения с израелски колеги, въпреки че отношенията му с израелския премиер Бенямин Нетаняху са охладнели.

Атака на ISIS-K в концертна зала

Координираните атаки в Дагестан идват само седмици след като Русия претърпя най-тежката си терористична атака от десетилетия.

През март над 130 души бяха убити, след като нападатели щурмуваха комплекс от популярни концертни зали в покрайнините на Москва.

ISIS-K пое отговорност за клането, а четири въоръжени лица от бившата съветска република Таджикистан бяха обвинени в тероризъм.

Шокиращата терористична атака дойде само седмица след като Путин изборите в страната. А за лидер, който отдавна е обещавал сигурност и стабилност на руснаците, голямата атака на руска земя беше още един мощен удар.

Емоцията, отприщена от зверството, отприщи вълна от ксенофобия от някои към мигрантите от Централна Азия, дошли да работят в Русия.

Мигрантите от централноазиатските държави на бившия Съветски съюз - Таджикистан, Узбекистан, Киргизстан, Туркменистан и Казахстан - традиционно са ценен източник на евтина работна ръка в Русия.

След атаката през март Путин призова Русия да остане единна.

„Никога не трябва да забравяме, че сме многонационална, многорелигиозна държава. Винаги трябва да се отнасяме с уважение към нашите братя, представители на други вероизповедания, както винаги правим - мюсюлмани, евреи, всички", каза той.

Но атаката в неделя в Дагестан показва, че дълбоки пукнатини продължават да белязват граничните региони на Русия.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия