БФС стопанисва терен, на който попада и паметника на културата, за срок от 25 години
Междуведомствена комисия, определена със заповед на Областния управител на Видин Ани Арутюнян, е извършила оглед и е установила фактическото състояние на „Видболска капия с IX редут Таушан табия“. Комисията, в която са участвали представители на Служба по геодезия, картография и кадастър – гр. Видин, Регионален исторически музей, Областна администрация и Община Видин е предложила дейности за опазване на културната ценност.
Снимки: Авторът
При извършената проверка комисията е констатирала наличие на пукнатини над главната арка на капията, съобщават от областната администрация. Наличие е установено на нови замазки по свода на горната арка, за които няма данни от кого, кога и как са направени. Комисията е документирала и обрушване на камъните вдясно и вляво на капията на височина 3 метра. Констатирано е увреждане на корнизите на стените и наличие на самозалесила се растителност върху капията и прилежащата стена. Върху земния насип на капията има налични паднали камъни. Челната фасада откъм колодрума също е обрушена. Трибуните на колодрума са вмъкнати във вътрешната част на стената.
Капията в цялост с крепостната стена не е огледана отвсякъде от комисията, поради липса на достъп на някои места.
С цел създаване на възможност за осигуряване на финансови средства за изготвяне на техническа документация и финансиране за консервация и реставрация на „Видболска капия с IX редут Таушан табия“ от различни национални и европейски програми, междуведомствената комисия предлага недвижимата културна ценност да бъде изрично отразена в Акта за публична общинска собственост. Комисията предлага по възможност да бъдат обезпечени средства за изготвяне на необходимата документация, респ. да се стартира процесът по активно опазване на паметника на културата и недопускане на последващото му увреждане.
Видбол табия“ е преден пост на уникалната видинска укрепителна система „Калето“ , днес терена и е превърнат във футболно игрище, тя се руши и е опасна.
БФС стопанисва терен, на който се намира и паметника на културата, за срок от 25 години
Бдителни видинчани разпространиха в социалните мрежи в началото на месеца снимки, които показват как „Видбол табия“, погрешно наричана капия, се руши, камъните над свода и са се разместили и има опасност два от тях да паднат. Темата бе една от най- обсъжданите в социалните мрежи, защото състоянието й буди основателна тревога, защото там ежедневно преминават деца и възрастни, защото табията е и входна врата за Колодрума. който днес е превърнат в модерно футболно игрище, стопанисвано с договор за 25 години от Българския футболен съюз, който извърши ремонтът му преди две години. И Община Видин го предостави за стопанисване.
Последва светкавична реакция на Областният управител на Видин Ани Арутюнян, която съобщи, че назначава междуведомствена комисия, която да изясни какво е състоянието на „Видбол капия“.
Неизвестно кой и кога побърза преди проверката на комисията да пренареди два от основните камъни надвиснали на свода, може би за да прикрие безхаберието и проявената безстопанственост.
От областната администрация уточняват, че „Видболска капия с IX редут Таушан табия“е паметник на културата с категория „национално значение“, обявен в Държавен вестник от 1964 година и е в Списъка на недвижимите културни ценности под номер 14, паметници на културата с категория „национално значение“ на територията на област Видин, съгласно Закона за културното наследство.
„След извършени служебни справки в КАИС – Портал за електронни услуги на АГКК и Имотен регистър е установено, че „Видболска капия с IX редут Таушан табия“е Общинска публична собственост , стадион с площ от 11 046 кв. м., и собственик на имота е Община Видин, съгласно Акт за публична общинска собственост № 151, вписан в Служба по вписванията от 2014 г.
Табията е крепостно съоръжение, строено в края на 30-те години на 19 в. и е преден военен наблюдателен пост към уникалната видинска укрепителна система „Калето“. Построена е повече от век след завършването на Видинското кале на около километър в посока по поречието на Дунав и често се бърка, че Видбол табия е била част от Калето, но всъщност не е. От укрепителната система, строена 1690-1718 г., днес напълно са запазени в автентичния си вид видинските капии (каменни порти)-Топ, Сарай, Телеграф, Стамбол, Пазар и Еничар (Боклук) капия, разказва историкът Фионера Филипова.
Строежът на видинския Колодрум, който се вписва и е част от укрепителната система, която огражда града, започва да се изгражда през 1932 година, а официалното му откриване е през 1948 година. Изграден е с дарения на видинските граждани. В годините е използван за състезания по колоездене, а терените за футбол и тенис на корт, през осемдесетте години на миналия век спортния комплекс имаше осветление, но в годините на прехода започна да се разрушава, си спомнят видинчани.
Така до 2022 г. когато се открива напълно ремонтирано спортното съоръжение, разположено на територията на Колодрума. То е изградено по проект на Българския футболен съюз (БФС) по програмата на FIFA „FORWARD” за развитие на масовия футбол. То се състои от терен с изкуствено покритие и размери 60 на 42 метра, с възможност да бъде разделен на два минитерена. Допълнително са изградени сграда с 2 съблекални, лекарски кабинет и офис, санитарни възли; 2 трибуни; осветление и оградна мрежа. Общата инвестиция от страна на Българския футболен съюз е над 450 000 лева. Четири години преди откриването на обекта през 2018 година Общински съвет – Видин взема решение за учредяване на безвъзмездно право на строеж върху имота на Колодрума в полза на БФС за срок от 25 години.
В средата на декември министерството на културата прехвърли пет културно-исторически обекти безвъзмездно за стопанисване и управление на община Видин. Това се -музей „Кръстата казарма“, „Крепостни стени на турско кале“, оформящ ров, „Крепостни стени на турско кале“ с „Флорентин капия“, оформящ ров, „Пазар капия“, както и част от крепостни стени на крепостта „Баба Вида“ до „Телеграф капия“. Дари община Видин ще успее да се справи да съхрани и опази, да поддържа освен крепостта „Баба Вида“ и новите пет паметника в следващите 10 години предстои да видим.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш