Възможна е едновременна зараза с Делта и Омикрон

Драскането в гърлото е характерно за Омикрон.

Между щамовете на COVID-19 ще започне битка и единият ще победи

Въпросът вече не е дали ще се заразим с познатия щам Делта на COVID-19 или с новия и по-бързо разпространяващ се Омикрон, а какво ще се случи в организма, ако пипнем едновременно и двата. Това е напълно възможно, твърдят вирусолози. Съжителството между двата щама няма да е мирно, неминуемо ще започне битка между тях, при която ще победи единият.

От средата на ноември, когато в Южна Африка се появи Омикрон, неговото поведение внимателно се наблюдава от учените. Трудно е човек сам да установи дали се е заразил с коронавирус и с кой точно щам, още повече, че симптомите при новия са твърде общи и приличащи на обикновена настинка - силна умора, повишена температура, суха кашлица и силно главоболие. Липсват загубата на обоняние, паренето в очите, нарушението на слуха, които се срещаха при първия, уханския вариант. Лекарите съветват да обръщаме внимание първо на характерното усещане за изтръпване в гърлото. Този симптом е идентифициран на практика при всички заразени с новия вариант на коронавируса.

Драскането в гърлото може да бъде признак за зараза с Омикрон. Пациенти го описват по-скоро като гъделичкане, боцкане, леко дразнене. Интересен факт е, че интензивността на болката е пряко свързана с половата принадлежност - при мъжете този симптом се проявява по-силно.

Учените напомнят, че вирусите воюват помежду си - така за няколко месеца вариантът Делта измести уханския и победи останалите разновидности на COVID-19. Те предполагат, че в най-скоро време ще трябва да се отбраняваме едновременно от няколко щама. Възможно е да се заразим с два противоборстващи варианта, но не бива да се страхуваме от тежки последствия в резултат на подобен двоен, троен и т. н. удар, защото единият щам бързо ще надделее над другия, който ще престане да се размножава.

В този смисъл за човек е все едно с колко щама се е заразил, важното е кой от тях ще победи. Засега може би Омикрон е за предпочитане, защото инфекцията с него протича по-леко. Да не забравяме обаче, че досегашните данни са предимно от Африка, където населението е младо и преболедувалите са под 39 години.

Какво ще се случи, ако се зарази 60-годишен англичанин или руснак, особено ако не е ваксиниран, учените засега не се наемат да кажат.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве