Апелът на украинското посолство у нас да бъдат променени имената на улиците, на които се намират руски дипломатически служби у нас, предизвика гневна реакция от партия „Възраждане“. За Варна предложението е ул. "Македония" да бъде преименувана на "Украйна". „Това е нагла провокация, на която ще се противопоставим с всички законни средства“, обявиха на пресконференция зам.-председателят на партията Георги Георгиев, областният координатор Светослав Тодоров и трима общински съветници. „Изключително притеснителното отношение на едно посолство, насочено към изконни български ценности, не бива да се допуска въпреки двойния стандарт, който се прилага днес у нас с помощта на неправителствени организации, грантояди и контролирана медийна маса. Ако друго посолство бе отправило подобен апел, щеше да настане вой до небесата. А в момента още дори няма реакция от външното ни министерство“, посочи Георгиев.
„Имената на улици и площади трябва да носят позитивни послания, противното е извратена логика. Следвайки я утре някой може да поиска ул. „Козяк“ да бъде прекръстена на „Хирошима“, на турското посолство – „Батак“ или „Армения“, а на немското – „Аушвиц“. Трябва да бъдем оазис на разума и да не допускаме този конфликт да бъде пренесен на територията на нашата страна и нашия град“, заяви съветникът Веселин Вешев.
От „Възраждане“ алармираха, че прогонени от конфликта либерални фашистки елементи опитват да намерят благодатна почва за развитие в България. „Уважаваме и руския, и украинския народ. С тях ни свързват вековни традиции. Не бива да ставаме страна в конфликта им, а да бъдем брат, който ги събира. Трябва да обявим неутралитет и да бъдем държава, която генерира мир в Европа. 8 от всеки 10 българи са за това“, категоричен бе Георгиев. Според него страната ни е изтървала шанса да бъде миротворец и да организира преговори между Русия и Украйна в Евксиноград, каквито сега се водят в Турция. Те упрекнаха президента, че вместо да критикува откритата подкрепа на правителството за организираните от украински неправителствени организации протести, се е скрил.
От „Възраждане“ декларираха, че подкрепят бежанците в нужда, които търсят спасение у нас, но посочиха и огромната разлика между тях и други украинци, които парадират с лукс у нас. „Който иска да се интегрира в България, да уважава нашите закони и правила, нашето знаме и да не гори чужди, е добре дошъл. Страната ни има нужда от знаещи, можещи православни славянски братя, но не и от дерибеи“, декларира зам.-председателят на „Възраждане“.
Той допълни, че много живеещи от години у нас руснаци в момента са обект на дискриминация от всички институции, само защото имат руски паспорти. И припомни, че на 6 април в столицата партията организира протест под мотото „Окупаторите вън!“. „Надживели сме много империи на злото. Трябва развеем българското знаме и да покажем, че няма да допуснем да ни превърнат в Украйна 2! Няколко поколения бяха изгубени, но започва възраждане“, заяви Георгиев. Като пример той посочи решението на общинския съвет във Варна във всяка класна стая да има трикольор и отпуснатите средства за възстановяване на ликовете на български царе и възрожденци на входа на Аспаруховия мост.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш