Възрастни хора са блокирани в окупираната от Украйна Курска област, семействата им в Русия знаят, че са живи, само от клипове в YouTube

От края на август в YouTube канала „TRO Media“ се публикуват видеозаписи на цивилни жители от териториите на Курска област, заловени по време на военната операция на Въоръжените сили на Украйна в региона. Видеоклиповете, включително в рамките на проекта „Ненужен на Путин“, се снимат от украински военни журналисти и оператори по инициатива на комендатурата на Въоръжените сили на Украйна в окупираната територия на Курска област, съобщават репортаж на "Новая газета Европа".

В Русия роднини на хора, останали в заловените територии, очакват тези „видео съобщения“. За тях това е почти единствената възможност да разберат дали са живи близките им от другата страна на фронта, за които безуспешно се опитват да отворят хуманитарен коридор. Кореспонденти на "Новая газета Европа" разговаряха с представител на украинското военно комендантство и роднини на жители на Курска област, които остават на територията, контролирана от Украйна. 

До 30 октомври YouTube каналът TRO Media публикува най-малко 35 видеоклипа с участието на цивилни от териториите на Курска област, превзети от украинските въоръжени сили. Всички тези видеоклипове са маркирани с хаштаг „Ненужен на Путин“. В описанието на първото видео със 17-годишната жителка на град Суджа Уляна Кливер се казва, че този раздел е създаден, „за да могат жителите на освободената Курска област (така украинските власти наричат ​​териториите на Курска област, заловени от украинските въоръжени сили ) да се свържат с роднините им и да ги уведомят, че са добре.

Според украински източници на "Новая газета Европа" идеята за рубриката се е появила спонтанно - след десетки репортажи на различни теми, заснети в териториите на Курска област, окупирани от украинските въоръжени сили. Твърди се, че при почти всяко пътуване журналистите, които придружават служители на украинското военно комендантство, се срещат с хора, които са загубили връзка с роднините си в Русия. В същото време украински служители получиха молби в социалните мрежи за помощ при намирането на роднини от териториите на региона, контролирани от украинските въоръжени сили.

Общо, според представител на комендантството на украинските въоръжени сили и командир на звено TRO Media Алексей Дмитрашковски, от началото на операцията в района на Курск украинските журналисти са открили и записали на видео повече от 200 цивилни.

Дмитрашковски не казва колко цивилни остават в района на Курск, контролиран от украинското военно комендантство. Той оправдава това като „мерки за сигурност, за да не се принуждава руската армия да взема решения“. По думите му сред останалите в превзетите територии има деца, включително две бебета на три и четири месеца.

На фона на това пресофицерът на въоръжените сили на Украйна заяви, че завзетите от украинските военни територии на Курска област редовно са обект на обстрел от руските войски.

„В момента Суджа, разбира се, е повече или по-малко подобна на Буча и Ирпен, когато руските войски влязоха там. <…> Двеста и петдесет къщи бяха повредени, включително инфраструктурни съоръжения. КАБ, дронове, артилерийски обстрел“, обяснява той. В същото време Дмитрашковски уверява, че когато въоръжените сили на Украйна са пристигнали в Суджа, в града са пострадали само две сгради - Домът на културата и градската администрация, където са разположени руски войници.

"Новая газета Европа" твърди, че от другата страна на фронтовата линия роднини на жители на Курска област чакат видеоклипове на TRO Media. „Те гледат и се радват в началото, когато видят своите роднини живи, но след това ги завладяват съмнения: Кога е заснето видеото? Сега живи ли са? Как и защо са открити?“ се казва в статията.

Материалът показва, че цивилните в териториите на Курска област, контролирани от украинските въоръжени сили, нямат друг начин да се свържат със семействата си в Русия. По-специално, украинското комендантство конфискува мобилните им телефони. Дмитрашковски обяснява, че това решение е „свързано със сигурността“:

Мобилните телефони могат да се използват за съобщаване на координати, информация за местоположението, наличието и количеството на оръжията на украинската армия.

Представител на украинското комендантство на свой ред заяви, че украинските власти не издирват цивилни, за които се притесняват роднините им в Русия - това е изцяло инициатива на TRO Media. По думите му снимачният екип включва двама военни журналисти и двама оператори, а записите са започнали "по хуманитарни причини".

Според Дмитрашковски роднините сами са предали на TRO Media информация за изчезнали цивилни, за да се уверят, че техните близки са живи. Екипът на канала в YouTube открива информация за търсенето на цивилни в отворени източници - социални мрежи и руски медии - и пита хората по улиците дали искат да запишат видео.

Освен това TRO Media се е срещнала с властите, назначени от украинското комендантство във всяко превзето населено място. От тях каналът получава списъци на тези, които са били в селото, след което установява дали сред тях има хора, издирвани от роднини в Русия. С течение на времето цивилните в превзетите територии на региона, твърди Дмитрашковски, започнали сами да идват - "започнали да се образуват опашки от желаещи". Според пресаташето на Въоръжените сили на Украйна, героите на историите участват в записа доброволно.

Както казва източникът на Новая газета Европа, той разбира, че видеоклиповете на TRO Media могат да се възприемат като самопризнания, получени под натиск. В същото време Дмитрашковски твърди, че отива на снимките без оръжие, въпреки че някои колеги го гледат „все едно е луд“, защото рискува „да получи куршум в гърдите“.

На въпрос на журналисти дали TRO Media разбира, че руските власти могат да обвинят героите от тяхното видео в сътрудничество с украинската администрация и да ги подложат на преследване, пресаташето на Въоръжените сили на Украйна отговори: „Ако ръководството на руската държава изобщо няма смисъл... Изоставиха хората, а сега искат да ги накажат за това, че общуват с нас, приемат храна, лекарства?

"Новая газета Европа" също така разговаря с роднини на цивилни, които се се озовали в контролираната от Украйна територия на Курска област. Те са в Русия и са гледали видеа на близките си, записани от TRO Media. Рускините кават, че са се свързали с различни служби и агенции - от Червения кръст и LizaAlert до местните власти и администрацията на руския президент, за да изведат роднините си от Курска област.

Един от събеседниците на вестника, Маргарита (имената на всички руски жени, които говорят с Новая газета Европа, са променени), твърди, че в началото на офанзивата на украинските въоръжени сили в района на Курск не е извършвана евакуация, а комуникацията с роднините редовно е прекъсвана. Маргарита не успяла да убеди родителите си да заминат сами. Първата новина, че са живи, дошла във видео на TRO Media. Когато Маргарита видяла родителите си във видеото, тя изпитала смесени чувства:

"Много е трудно за обяснение. Изпитвам радост, че са живи. Но и страх за тях, желание бързо да ги вземем, да ги измъкнем оттам. Как ще стане това, не е ясно. И най-големият ми страх е, че най-вероятно никой няма да ни помогне с това начинание. Властта не иска и не слуша. А не знаем как иначе да се доберем до тях."

Полина, друга рускиня, чиято баба остана в Суджа, се уплашила от украинското видео с възрастната. „Страхувам се, че украинските военни са я забелязали. Силно се надявах да седи незабелязано и да успеят да я евакуират в първите дни. Имаше много различни истории за зверствата, извършени от военните, за убийствата на цивилни. Отлично разбирам, че информацията трябва да се филтрира, но все пак е много трудно. Не съм чувала нищо друго за баба си”, казва тя.

Близките на останалите в превзетите територии се надяват на отваряне на хуманитарен коридор. По-рано беше съобщено, че семействата на жителите на Суджа са поискали от Русия и Украйна да открият такъв коридор. В отговор на исканията обаче страните само се обвиниха взаимно, че отказват да сътрудничат по този въпрос.

„Никакви действия, дори (колкото и глупаво да звучи) обещания, абсолютно нищо. Само някакви реплики, оправдания и това е“, коментира ситуацията с хуманитарната помощ Алена, чиято тъща остана в Суджа. 

Според рускинята местните жители можели да напуснат града само пеша, както направил един от нейните роднини:

„Тя успя да си тръгне пеша: преплува реката и е вървяла през гори и поля. Сега имам само една баба, останала там. Разбира се, много се притесняваме за нея, много я обичаме, липсва ни. И наистина се надяваме, че всичко ще се реши по добър начин за нас."

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия