Вълнение Х 2: Да прекрачиш училищния двор с близначки (СНИМКИ)

Снимки: Личен архив
Виктория (в ляво) и Андрея (в дясно)

Тази сутрин Андрея и Виктория чуха първия училищен звънец

На днешния първи учебен ден близо 58 000 първолаци влязоха в класните стаи. Сред тях бяха и 7-годишните Андрея и Виктория.

С усмивка и вълнение двете сестри, чиято разлика във възрастта е само 1 минута, прекрачиха прага на своята класна стая в столичното 150 ОУ „Цар Симеон Първи“.

Точно в 10 часа двете момиченца вече бяха в училищния двор, облечени по сходен, но различен начин. Анди бе с бяла ризка и сива пола, а Вики – с бяла риза и дънков панталон. Макар и близначки, двете имат различни предпочитания. Затова родителите им се отказват да ги обличат еднакво още от 3-годишна възраст.

Различни бяха и букетите в ръцете им. В този ден двете носят по два - един за класната и един за учителката от занималня. 

И ако за един първокласник вълнението – неговото и това на родителите му, е голямо, то тук то е X 2. Емоции, подготовка, финанси...

„Поръчахме цветята от голям цветарски магазин. Двете носеха съответно по два“, сподели пред „Труд news” бащата на момиченцата Мартин Петров, който е свикнал от 7 години да умножава разходите по 2. Затова само цветята за първия учебен ден са излезли по 200 лв. от семейния им бюджет. 

Несъмнено тази сутрин Анди и Вики посрещнали с трепет, защото е първата, свързана с техния ученически живот. 

Подготовката за него е започнала още преди година, когато двете момиченца поискали за 6-ия си рожден ден детски чинове и ги получили, опаковани с розова и синя панделка.

Преди първи клас малките Анди и Вики знаят някои основни неща, които ще им бъдат в помощ преди да започнат официално с писането на първите домашни.

„Двете могат да броят до 100 и да пишат всички буквите. По-трудно пишат отделни думи, като, разбира се, знаят да изписват имената си, думи като „мама“ и „тати“, опитват се да сричат, като на Андрея ѝ се удава математиката. Често играехме и на различни мисловни игри. Смея да твърдя, че имат някаква подготовка за първи клас“, допълва родителят.

Преди официално да започне учебната година родители и класен ръководител се срещат дни по-рано. 

„Преди началото на учебната година имахме среща с класната им. На родителската среща се гласува бюджет от 100 лв. на дете, като 50 лв. ще са за допълнителни материали, като учебни помагала, а другите 50 лв. - за консумативи, които ще бъдат необходими за децата, като сухи, мокри кърпи и др. Така беше и в детската градина“, разказа пред нашата медия бащата на двете първокласнички Мартин.

Финансите при всеки ученик не са малки, тъй като подготовката с учебни помагала и материали, както и дрехи, са сериозно перо от семейния бюджет. При един първолак, макар и учебниците да са безплатни, има ученически пособия, които трябва да се набавят, както дрехи и обувки.

„Разходите за училище излизат около 500 лв. на дете. Необходимо е да се набавят училищни принадлежности, дрехи и обувки. За физическо се изисква да са с бели тениски, но няма как да се купи само една, а поне 3-4, за да ги сменят, също така анцуг и маратонки, които да се използват само за тези часове. Извън това, ще трябват и други дрехи. Купили сме и кутийки за съхранение на храна, тъй като се изисква от вкъщи да се носи закуска и плод, за да имат за голямото междучасие В училището има лавка, но може би защото са още мънички, е по-добре да не ходят там с всички деца, а да имат нещо, което носят със себе си от дома. Затова ни казаха, че е по-хубаво да ги изпратим подготвени със закуска, вода, сокче, като на обяд, децата, които остават за занималня, ги водят заедно на стол“, допълва още бащата.

Още през юни родителите на двете момичета размишлявали къде ще бъде най-удачно да учат децата им в първи клас.

“Минахме през много варианти къде да ги запишем, включително и през частни училища. В крайна сметка решихме да бъдат в училище в квартала, където ще бъдат в едно обкръжение с децата, с които са били още от детската градина. За нас, като родители, това беше водещо. Именно това е идеята, защото стресът, който ще изживеят, няма да е малък, затова е важно да имат среда в училище“, сподели още пред нашата медия бащата Мартин.

Часовете за първолаците ще бъдат с продължителност по 35 минути, като за най-малките първият ще започва в 8 ч., и ще имат средно по 4 учебни часа на ден.

Междучасията за първокласниците са по 15 минути, а голямото е 25-минутно.

Темата за телефоните също е често дискутирана преди започването на всяка учебна година. По думите на Мартин малките ученици ще бъдат лишени от такива, но ще им бъде позволено да носят детски GSM/GPS часовник, за да може родителите да имат в определени часове контакт с децата. 

7-годишните близначки обичат спорта, като Андрея предпочита танците, а Виктория играта навън. И двете обаче подкрепят любимия футболен клуб на семейството ЦСКА. И няма как да е иначе, тъй като те стъпват на „Армията“ още като бебета и по-късно също не остават далеч от стадиона.

Баща им Мартин се е погрижил да им подсигури много фен артикули. А малките „армейки“ посещават мачовете на „червения“ клуб винаги облечени с дрехи с емблемата на любимия клуб.

„За първи път отидоха на стадиона, когато бяха на годинка. Тогава все още не можеха да ходят без чужда помощ и бяха в количка. От тогава всяка година ги водя на стадиона. Любимци са им Каранга, Бусато и Митко Евтимов. Имат и снимки с тях“, споделя гордият баща. 

Освен до стадиона, от този септември, той ще има най-важното задължение - да преминава заедно с тях по пътя към училище...

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Репортажи