Газът може да поскъпне с повече от 10 на сто

Основният индекс за определяне цената на газа в ЕС тръгна нагоре веднага след Коледа, а данни в реално време от европейските газови хранилища показват как държавите-членки изпразват по-бързо от очакваното съоръженията още в началото на зимния сезон.

Европейският съюз изпразва по-бързо хранилищата си заради студената зима

Цената на синьото гориво ще се увеличава в първите месеци на 2025 година

“Чирен” е на 76,3 на сто от капацитета си

Природният газ в България ще продължи да поскъпва заради определящия индекс на нидерландската борса TTF, показват данните в реално време в първия ден след Коледа. От 1 януари 2025 година общественият доставчик “Булгаргаз” ЕАД предложи в доклад до КЕВР цената за крайните снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия след Нова година да стане 83,16 лв./MWh без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Предлаганото увеличение е с близо 10 на сто в сравнение с цената за декември (9,58%) и е малко над 20 на сто в сравнение с цената за ноември - 68,49 лв./MWh.

Прогнозите са за слаб, но постоянен ръст в цената на газа на европейските пазари заради спирането на транзит на руски газ през Украйна след Нова година.

Ден след Коледа европейските фючърси на природен газ поскъпнаха до над 43,5 евро/MWh, удължавайки отскока от над едномесечното дъно от 39 евро, достигнато на 16 декември, на фона на намаляващата вероятност централноевропейските икономики да могат да удължат доставките на руски газ след края на годината.

Цените преминаха 45 евро/MWh - прогнозната цена, която даде основание на “Булгаргаз” да предложи увеличение на газа у нас с 9,58 на сто и няма да е изненада, ако от държавното дружество предложат малко по-голямо увеличение на цената за януари.
Енергийни експерти вече прогнозираха постепенно увеличаване на цената на газа у нас през февруари и март, защото в цяла Европа газовите хранилища се изпразват по-бързо от планираното заради минусовите температури.

Преди ден Financial Times съобщи данните на асоциацията на европейските газови оператори - Gas Infrastructure Europe, според които подземните съоръжения за съхранение на газ на страните-членки вече са пълни на 75 на сто, като това е под средните нива за периода през последните години.

Справка в реално време на платформата European Gas Analytics показва, че газохранилището “Чирен” е на 76,3 на сто към 26 декември 2024 година.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика