Гайтански, Мавродиев и още един стават обвиняеми за присвояване на кредита от ББР

Прокуратурата призова политиците да оставят разследващите да работят по казуса с Вълка на спокойствие

Бизнесменът Румен Гайтански - Вълка, бившият шеф на Българската банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев и още едно лице са обвиняеми за присвояване на кредита от 148.5 млн. лв. от държавната банка.

Това стана ясно по време на брифинг на Софийска градска прокуратура, където зам.-градските прокурори Десислава Петрова и Деян Захариев изнесоха подробна информация по казуса с голям кредит, отпуснат от ББР. 

Обвиняемите лица към момента - това е бившият директор на ББР Стоян Мавродиев, Румен Гайтански и един представител на дружеството, който реално е бил представител на дружеството, усвоило кредита. Последните двама са привлечени като обвиняеми в качеството си на съучастници - единият помагач, а другият подбудител. За Стоян Мавродиев обвинението е за извършител", обяви прокурор Захариев.

"Към момента установен е само представителят на дружеството Иван Георгиев. Той е задържан за 24 часа", съобщи още зам.-градският прокурор.

"Престъплението е тежко, законът предвижда от 10 до 20 години лишаване от свобода, както и конфискация на част или на цялото имущество. Продължава събирането на доказателства. Разследва се дали други лица от ББР са извършвали престъпления и пране на пари след отпуснатия кредит", посочи Захариев.

"Мавродиев и Гайтански към момента не са разпитвани", съобщи още той.

"Призоваваме за политическа ненамеса в нашата работа по казуса с Румен Гайтански. Политиците трябва да се въздържат от вмешателства и да ни оставят да работим спокойно", заяви Десислава Петрова, зам.-градски прокурор и говорител на СГС.

"Делото е образувано по сигнал през 2022 г. по повод отпуснат през 2019 г. кредит. Първоначално разследването е възложено на ГДБОП, по-късно от там са предложили то да се поеме от ДАНС и следовател към СГП. През май месец 2023 г. делото е било прекратено, тъй като наблюдаващият прокурор е приел, че няма достатъчно данни за престъпление по служба. Постановлението е било подложено на вътрешноведомствен контрол и изцяло потвърдено от Софийска апелативна прокуратура. По-късно при повторен контрол от Върховна прокуратура са констатирани пропуски в разследването, тъй като не са изследвани част от връзките между дружествата, които са били свързани с този кредит. Съответно заради този пропуск делото е върнато на следовател и е възобновено", разясни Десислава.

Тя изтъкна, че още със старта на делото са се появили множество политически интерпретации, свързани с работата на обвинението. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право