Германия издигна защитна стена за демокрацията след нацистите, но сега крайната десница отново е във възход

54% от електората в Германия казва, че няма доверие на демокрацията

В края на 40-те години на миналия век най-изтъкнатите юристи в Западна Германия се събраха, за да изготвят система от предпазни мерки, която трябваше да гарантира, че новосъздадената им демокрация никога повече няма да се поддаде на диктатурата.

Получената wehrhafte Demokratie („укрепена демокрация“) съдържа набор от защити срещу демагогията, вариращи от държавна програма за „политическо образование“ до мрежа от разузнавателни агенции, изрично посветени на проследяването и противопоставянето на предполагаеми заплахи за конституционния ред.

В тандем със силните социални табута, които бавно се появиха срещу всичко, което прилича на нацизма, тези механизми си свършиха добре работата.

В продължение на седем десетилетия никоя германска радикална дясна партия не се доближи до успехите, които етнонационалистическите партии постигнаха в повечето други европейски страни. В неделя вечер обаче твърдо дясната партия Алтернатива за Германия (AfD) може да се окаже най-голямата сила в германския държавен парламент за първи път.

Това се случва въпреки факта, че службите за сигурност класифицират всеки клон на партията като „подозрително“ или „доказано“ екстремистки. Междувременно нейните национални лидери също предложиха търсещите убежище да бъдат обстрелвани с картечници на границата, поставиха на стълб оцелял от Холокоста и използваха нацисткия пропаганден термин Umvolkung, което означава заместване на местното население.

Политическата атмосфера в Берлин вече е трескава. След терористичната атака в Солинген миналата седмица, при която трима души бяха намушкани до смърт, а други осем бяха ранени от убиец с нож, за когото се твърди, че е 26-годишен сирийски бежанец, лоялен на Ислямска държава, твърдолинейните позиции на AfD по въпроса за миграцията внезапно станаха приемливи.

Миналия понеделник Фридрих Мерц, лидерът на опозицията на ХДС, предложи пълна забрана за приемане на сирийски или афганистански лица, търсещи убежище, задържане за неопределено време за онези, които са предвидени за депортиране, и „извънредни“ правомощия за спиране на прилагането на правото на ЕС.

Трите партии в управляващата коалиция, всички от които са изправени пред апокалиптични загуби на изборите, преговарят относно предложения за намаляване на обезщетенията на търсещите убежище до „хляб, легло и сапун“ – подслон, храна и основни санитарни условия – в опит да тонизират надолу върху „магнетизма“ на германската социална държава.

В петък германската преса съобщи, че канцлерът Олаф Шолц е готов да премахне помощите от бежанците, които пристигат в Германия след регистрация в друга страна от ЕС, оставяйки ги само с „легло, хляб и сапун“.

AfD натрупа преднина от осем до девет пункта в Тюрингия, където гласоподавателите се отправят към урните в неделя и където нейният регионален лидер Бьорн Хьоке призова 20 процента от населението на страната му да бъде депортирано и каза, че Германия трябва да прокара исляма обратно към Босфора.

Отвъд имиграцията, AfD беше една от първите големи европейски партии, които започнаха кръстоносен поход срещу нетната нула, която се характеризира като скъпо безумие, предназначено да реши проблем, който всъщност не съществува.

Неговата икономическа програма се основава на намаляване на данъците и масивна дерегулация, основана на идеята, че една властна държава трябва да бъде поставена на нейно място. Партията също така иска да премахне обществените радио- и телевизионни оператори и да реформира радикално службите за сигурност, които вижда като потиснически инструменти на политическата върхушка.

В съседство с Тюрингия в Саксония, нейната надпревара с дясноцентристкия Християндемократически съюз (ХДС) изглежда твърде близка, за да се определи победител. В Бранденбург, който провежда собствени избори на 22 септември, AfD в момента води с четири до шест пункта.

В очите на Дитмар Войдке, главен министър на Бранденбург от Социалдемократическата партия (SPD), дори едно първо място за AfD би било разрив в следвоенната история на Германия.

„Това би било повратна точка за цялата федерална република, защото досега беше немислимо една дясна екстремистка партия да завърши пред традиционните демократични партии в германска държава. Ако се върнете назад в историята на нашата страна, току-що отпразнувахме 75-ата годишнина от конституцията преди няколко месеца.

Конституцията от 1949 г. гарантира политическа стабилност. „От тази политическа стабилност израсна икономическа и социалната стабилност и просперитета, който всички ценим толкова много в Германия и за който ни завиждат голяма част от света“, добави той. „Тази политическа стабилност е в основата на нашия просперитет. И така, разбира се, победата на AfD има последствия за цялата република, защото става ясно, че тази политическа стабилност не пада просто от небето: трябва да продължите да се борите за нея отново, може би по по-интензивен начин от можехме да си представим дори преди няколко години.“

Притеснението не е, че историята се повтаря, а че започва да се римува. В цялата страна 54% от електората сега казват, че имат малко или никакво доверие в германската демокрация и само 9% вярват, че политическите партии могат да решат проблемите на страната им.

AfD може да е най-силна в източните щати, но все повече пуска корени в останалата част на Германия. Миналата година партията беше втора в западната провинция Хесен с 18% от гласовете, а на изборите за Европейски парламент през юни беше втора в национален мащаб с 16%.

Нито пък е единственият бенефициент на широко разпространеното недоволство от статуквото. Алиансът Сахра Вагенкнехт (BSW), прокремълска и антисистемна партия, основана преди по-малко от година, вече събира 20% в Тюрингия. В Бранденбург, където 40-те членове на нейното държавно сдружение едва достигат за пълен списък с избирателни кандидати, той е със 17%.

Това означава, че повече от 40% от гласоподавателите се очаква да обърнат гръб на политическия мейнстрийм и в трите щата. Двете бунтовнически партии също така изразиха готовност да работят заедно по определени въпроси, въпреки че BSW изключи възможността да влезе в коалиция с AfD.

„Това е въпрос дали политическият център все още може да спечели парламентарно мнозинство и стабилно правителство в провинциите на Източна Германия или дали екстремистките партии вдясно и вляво от центъра могат да постигнат мнозинство. Така че това е най-малкото въпрос на стабилност за тези държави“, каза Карстен Шнайдер, депутат от ГСДП от Тюрингия.

Като комисар на федералното правителство на Източна Германия, Шнайдер прекара последните няколко месеца, пътувайки почти непрекъснато из региона в опит да разбере какво се е променило.

„Много хора са загубили доверието си в немските качествени медии и в политическите институции“, каза той. „Притеснявам се, че голяма част от населението сега преобладаващо получава информацията си от така наречените „социални“ медии и от чат групи и става жертва на фалшиви новини и пропаганда, подобно на последните бунтове във Великобритания . Това допринася за голям скептицизъм и недоволство, които са трудни за разбиране, защото ако погледнете икономическата ситуация в Източна Германия, тя никога не е била толкова добра, колкото е сега.“*

Един пример за това явление е обезлюдяването. През трите десетилетия след обединението през 1990 г. имаше нетна миграция от 1,2 милиона души от изток на запад.

Изтокът загуби почти една десета от населението си, преобладаващо младите, мобилните и висококвалифицираните, оставяйки широко усещане, че селските райони и по-специално по-малките градове са изпразнени. Фактът, че този вътрешен поток на населението действително се върна преди няколко години, не подобрява изборната ситуация.

Не е ясно дали Берлин е готов за това, което може да го удари. Един вид двумислие преобладава сред депутатите: те предупреждават за екзистенциална опасност за германската демокрация абстрактно, като в същото време настояват, че щетите от тези избори могат да бъдат ограничени.

Приетата мъдрост гласи, че силно непопулярната коалиция Ampel (светофар) на канцлера Олаф Шолц, наскоро описана от един от нейните водещи политици като „преходно“ правителство, ще продължи да се клати до изборите за Бундестаг следващия септември.

Мерц от ХДС (бившата партия на Ангела Меркел) ще пренебрегне загубите си от AfD, ще отхвърли съперниците си вдясно в центъра и в крайна сметка ще спечели канцлерския пост. Накратко: тук няма какво да се види, само неудобно, но локализирано хълцане на изток. 

Най-малкото победата на AfD на държавните избори би предизвикала сериозен пристъп на самоанализ.

„Разбира се, че трябва да изчакаме резултатите от изборите, но ще бъдем добре посъветвани да бъдем много критични, каквото и да се случи“, каза Войдке. „Трябва да се питаме всеки ден: как можем по-добре да достигнем до хората? Досега повечето хора вече не намират работата на федералното правителство за задоволителна и това е сигнал за тревога.

Войдке казва, че би искал също така да види строг дебат относно провалите в системата за убежище след европейската миграционна криза от 2015 г., когато правителството на Ангела Меркел реши да прекъсне системата на ЕС за разпределяне на търсещи убежище и в крайна сметка прие повече от милион души. „Не става въпрос само за последните три години: фундаментални грешки вече бяха направени от федералното правителство преди около десет години“, каза той.

Съществува обаче и по-флегматичен прочит на тези развития. От една страна, AfD не е редукцията на нацистката партия. Нейните политики и речите на нейните национални лидери, макар и подстрекателски по германските стандарти, не се разминават чак толкова с тези на десните популистки партии в други страни като Франция или Полша.

Докато някои от нейните по-ексцентрични политици се занимават с диктаторски фантазии и периодично се заплитат в заговори за преврат, истинските посредници на властта в AfD играят по-дълга, по-сложна игра, надявайки се постепенно да натрупат достатъчно обществена подкрепа, за да могат да принудят другите партии да сътрудничат при техните условия.

Това ще бъде трудно. Повечето политолози изчисляват, че най-високият потенциал за национална подкрепа на AfD е не повече от 25% от електората. Поредица от скандали понижиха нейните социологически рейтинги от пика от 22 процента в началото на годината до приблизително 18% днес.

Така нареченият Brandmauer (защитна стена) на утвърдените партии срещу работата с AfD все още е на федерално ниво, въпреки че се е разпаднал в много областни съвети и от време на време смекчава в парламентите на някои източни провинции, като този на Тюрингия.

Каквото и да се случи на тези държавни избори, партията почти сигурно ще остане извън управлението. Ще бъдат пробити само външните линии на защита.

И все пак Войдке не вижда основания за самодоволство. „Много хора в нашата страна приемат нейната политическа стабилност за даденост или я виждат като нещо нормално, а мнозина също са убедени, че тя никога няма да се промени“, каза той. Но мисля, че трудната ситуация, пред която сме изправени [на изток] в момента, ще бъде последвана от трудна ситуация преди изборите за Бундестаг догодина.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи