На 6 януари празнуваме Богоявление или Йордановден - един от най-големите християнски празници в българския календар. На този ден св. Йоан Кръстител е кръстил Божия син в река Йордан.
Българинът вярва, че както тогава, небето се отваря и Господ изпълнява желания. Ритуалите на Йордановден в традиционния фолклор са свързани с кръщенето и освещаването на водата и кръста, затова и на много места този празник се нарича Водици.
На този ден се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода, където хвърлят кръста, а този сред мъжете, който го хване, ще бъде здрав през цялата година.
В Калофер на този ден се провежда и т.нар. мъжко хоро в ледените води на река Тунджа като се вярва, че всеки, влязъл в януарските ледени води, ще бъде пазен далеч от болести през цялата година.
След като цяла нощ участниците в традиционното мъжко хоро "подгряваха", в 8.00 часа местните нагазиха във водите на Тунджа. Вярва се, че всеки, влязъл в реката на Богоявление, ще бъде здрав през цялата година. Макар че водите не замръзнаха за 6-и януари, водите са достатъчно студени и отрезвяващи.
Мъжете играят хоро и пеят, песента е „Залюбила е Василка“ – превърнала се в неофициален химн на Йордановден, а най-малкият участник получава кръста.
След като калоферци излязат от водата, в Тунджа могат да нагазят и гостите. И тази година в подбалканския град са дошли хора от цяла България. Голяма група има от Хасково, Шумен и от Варна.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш