Големите печалби водят до ръст на цените

Стратегии, базирани на високи цени, които увеличават печалбите и инфлацията, може да се окажат скъпи за производителите, защото ще доведат да покачване на лихвите.

Може да се наложи правителствата да се намесят

Поскъпването не винаги отговаря на повишените разходи за производство

Има опасност от спирала на цените и печалбата

След месеци на безпокойство относно това дали нарастващите заплати на работниците ще задържат инфлацията висока, централните банкери в Европа имат друга грижа: печалбите на големите компании, пише “Ню Йорк Таймс”.

Компаниите, които повишават цените си над необходимото за поемане на по-високите разходи, може да подхранват инфлацията, която централните банкери борят с по-високи лихви, предупреди политик от Европейската централна банка, предполагайки, че може да се наложи правителствата да се намесят в някои ситуации.

Политиците отдавна са заети с тенденцията по-високите заплати да подтикват компаниите да повишават цените си, генерирайки спирала между цените и заплатите, но трябва да бъдат нащрек и за рисковете от така наречената спирала на цените и печалбата, каза Фабио Панета, член на изпълнителния борд на ЕЦБ. На конференция във Франкфурт той посочи, че през четвъртото тримесечие на 2022 г. половината от вътрешния ценови натиск в еврозоната идва от печалбите, а другата половина произтича от заплатите. Неговите опасения бяха изразени и в изказвания на президента на ЕЦБ Кристин Лагард и управителя на Банк ъф Ингланд Андрю Бейли.

“Има много дискусии относно ръста на заплатите”, каза г-н Панета. “Но вероятно обръщаме недостатъчно внимание на печалбите”, допълни той. Маржовете на печалбата на търгуваните на борсите компании в еврозоната - измерени чрез нетния доход като процент от приходите - са средно 8,5% през годината до март. Преди пандемията средният марж беше 7,2%.

Компаниите може да увеличават цените поради по-високи разходи за производство, или защото очакват бъдещи увеличения на разходите, или защото имат пазарна сила, която им позволява да повишават цените, без да страдат от загуба на търсене, каза г-н Панета. Някои производители може да се възползват периода на висока инфлация, което води до по-голямо предизвикателство за клиентите да бъдат сигурни в причината за увеличението на цените.

Има сектори, в които “вложените разходи спадат, а цените на дребно и печалбите се увеличават. Това е достатъчно, за да се тревожа като централен банкер, че може да има увеличение на инфлацията поради нарастващите печалби”, каза г-н Панета.
Г-жа Лагард неотдавна повдигна въпроса за печалбите, като каза, че трябва да има справедливо споделяне на тежестта между компаниите и работниците, за да се поеме ударът върху икономиката и доходите от по-високите цени на енергията.

В Европа компаниите са успели да защитят своите маржове на печалба миналата година от високата инфлация повече от очакваното, каза Маркъс Морис-Ейтън, европейски анализатор в Алианц Глобал Инвестор. “Тази година средната европейска компания ще се сблъска с много по-голям натиск върху маржовете”, допълни той. Това се дължи на по-високите заплати, но “и тъй като разходите за суровини са намалели, има по-голям натиск от страна на техните клиенти да намалят цените”.
Цените на енергията паднаха, но потребителите все още се сблъскват с повишаване на цените на храните. В еврозоната годишното поскъпване на храните се повиши до 15,4% към края на март.

“Някои големи производители увеличиха цените си над увеличението на разходите”, каза Кристел Делберге, генерален директор на EuroCommerce, базирана в Брюксел организация, представляваща компании за търговия на едро и дребно.

Г-н Панета каза, че правителствата трябва да се намесят, когато е необходимо, защото техните програми за фискална подкрепа са помогнали за поддържане на високи печалби. “Ако има сектор, в който злоупотребяват с пазарна мощ или има недостатъчна конкуренция, тогава трябват политики за насърчаване на конкуренцията и правителствата трябва да се намесят”, каза той.

Това беше и послание към компаниите. “Трябва да е ясно на производителите, че стратегии, базирани на високи цени, които увеличават печалбите и инфлацията, може да се окажат скъпи за тях”, каза г-н Панета. А цената, която ще платят, ще бъде по-високи лихви.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари