Горещини в Европа: над 47 хил. са загинали за година

Най-засегнати са Гърция, България, Италия и Испания

Без мерки – смъртността можело да е по-голяма

2023 година беше най-горещата година, откакто съществуват измервания. Високите температури имаха трагични последствия за мнозина. Според изследване, публикувано в реномирания журнал Nature Medicine, само в Европа през изминалата година над 47 хиляди души са загинали в резултат от горещините.

Учените се уповават на данни на Евростат. Според тях през 2023-а жертвите на горещините са 47 690, което я прави втората най-смъртоносна година по този показател след 2022-а, когато те са над 60 хиляди. Страните с най-висока смъртност заради високите температури се намират в Южна Европа – Гърция (393 смъртни случая на милион жители), България (229), Италия (209) и Испания (175). В Германия са починали 76 души на милион население. По абсолютен брой обаче Германия се нарежда на трето място с 6 376 починали. Пред нея са Испания - 8 352 и Италия - 12 750. В почти всички държави значително повече жени стават жертви на горещините отколкото мъже. Повечето са починали са в напреднала възраст.

Повече от половината от регистрираните смъртни случаи са настъпили по време на горещите вълни между средата на юли и август 2023 г. През този период например на 18 юли в Сицилия бяха измерени 44 градуса по Целзий, а в Гърция бушуваха горски пожари, които също отнеха животи.

Изследователският екип, ръководен от Елиса Гайо от Барселона, стига до заключението, че ако не бяха приложени съответни мерки за адаптиране към климата, смъртността можеше да е с 80% по-висока, а при по-възрастните - дори 100%.

"Резултатите ни показват, че през този век са протекли процеси на адаптация на обществото към високите температури, които драстично са намалили уязвимостта, свързана с горещините, и смъртността от последните лета, особено сред по-възрастните хора", обяснява Гайо, цитирана от АРД. Днес хората са по-малко уязвими към горещините, отколкото в началото на века, каза Гайо, "което вероятно се дължи на общия социално-икономически напредък, подобренията в индивидуалното поведение и мерките в областта на общественото здраве, като например плановете за превенция на горещините, въведени след рекордните горещини през 2003 г."

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука