Гърция гласува в подкрепа на палестинската резолюция на Общото събрание на ООН

Гърция подкрепи резолюцията на ООН, която се основава на становището на Международния съд (МС) в Хага относно сериозните последици от политиката на Израел в Газа и Западния бряг, съобщава електронното издание на в. Kathimerini.

Източници, пожелали анонимност, казаха пред Kathimerini, че гръцкият вот е продиктуван от две основни съображения: първо, защото Гърция влиза в Съвета за сигурност на ООН като непостоянен член от 1 януари и следователно има нужда от поддържане на добри отношения с държавите от така наречения Глобален Юг, като външният министър Джордж Герапетритис е планиран да има десетки срещи в Ню Йорк следващата седмица преди новата година.

Второ, Атина твърдо подкрепя международното правосъдие и в конкретния случай решението на ООН се основава и на становището на МС по отношение на окупираните територии. Накратко, Гърция зае принципна позиция, тъй като гръцката дипломация защитава международното право като инструмент с универсално, а не избирателно приложение.

Гърция предварително е информирала Израел за намеренията си, което се налага от стратегическите отношения на двете страни. Наистина беше обявено и обяснение на гръцкия вот, повтарящо всичко, което гръцката дипломация подкрепи през последните 11 месеца, за атаката от 7 октомври, освобождаването на заложниците и сигурността на Израел.

В обяснението се посочва, наред с други неща, че в резолюцията не се споменава необходимостта от провеждане на преки преговори между страните, за да се работи за решение за две държави, което е последователната позиция на международната общност от десетилетия.

Въпреки това Гърция реши да гласува в подкрепа на резолюцията въз основа на безразделната подкрепа на Гърция за международното право и институцията, която го въплъщава, Международния съд.

В обяснението се казва още, че Гърция е убедена, че работата на Международния съд трябва да бъде защитена, дори в случай на спор. Международното право и върховенството на закона са в основата на Хартата на ООН и служат като щит срещу всички форми на нарушения, се казва в него.

Общо 13 държави-членки на ЕС гласуваха в подкрепа на резолюцията: Гърция, Република Кипър, Белгия, Финландия, Франция, Ирландия, Португалия, Люксембург, Малта, Словения, Испания, Естония и Латвия.

Дванадесет страни (Австрия, България, Германия, Хърватия, Дания, Италия, Холандия, Полша, Румъния, Словакия, Швеция и Литва) се въздържаха, докато Чехия и Унгария гласуваха против.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят