75% от пробите в София, които тестваме в нашите лаборатории, са подозрителни за „Омикрон“. Това каза за бТВ д-р Недялко Калъчев.
„Заразата върви от столицата към страната. Според национална справка на лабораториите около 50% от останалите проби са съмнителни за „Омикрон“,“ каза д-р Калъчев.
Според проф. Пенка Петрова слюнчените тестове, които се правят в училище са помалко ефективни: „Много положителни случаи така се пропускат и продължават да заразяват. Ролята им на филтър не е много категорични.“
Според д-р Калъчев тестовете тип близалка трябва да се държат в устата поне 15 минути, за да дадат резултат, което ги прави неефективни.
Каквото и да е тестване на слюнка предполага проблем. Тези тестове са щадящи, но и с доста висока степен на несигурност за отрицателния резултат. Пробата не трябва да се взима от ръба на носа или по посока синусите, а клечката трябва да се вкара между 8 и 10 сантиметра хоризонтално в носа, за да се достигне назофарингса. Много е лесно човек да се тества сам, защото има усет. Не е болезнено. Човек трябва да се тества най-рано поне три дни след съмнителен контакт. Става въпрос ако няма никакви симптоми, разбира се“, допълни още Калъчев.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш