Д-р Петко Загорчев: Над 200 вируса са виновни за сезонните инфекции

Д-р Петко Загорчев съветва да не се самолекуваме при сезонни инфекции.

Децата в ясла и градина боледуват между 2 и 12 пъти годишно, учениците – 4-5 пъти

Хомеопатията намалява употребата на антибиотици

След епидемията от ковид вече нямаме сезонност на вирусните инфекции – още не отшумял грипът в края на пролетта, идва коклюш, след него варицела, скарлатина. Ние не знаем какви вируси ще дойдат, понеже причинителите на сезонните инфекции са над 200 и няма ваксина, която да покрие всичките, казва д-р Петко Загорчев, лекар с над 50-годишна практика на специалист по анестезиология и интензивно лечение, клинична токсикология и спешна медицина. Той е председател на Българската медицинска хомеопатична организация. С хомеопатията се запознава навремето във Франция и се занимава с нея повече от 25 години.

Никой лекар-хомеопат не е против употребата на антибиотици, уверява д-р Загорчев. Има редица заболявания, чието лечение налага включване на прецизно избрани антибиотици, но той призовава те да бъдат приемани, само ако са предписани от лекар.

Основните симптоми на сезонните инфекции са хрема, кашлица, болки в гърлото, главоболие, мускулни болки и висока температура. Статистическите данни показват, че възрастните боледуват средно 2-4 пъти годишно, докато при учениците честотата е 4-5 пъти на година. Освен хората в пенсионна възраст и хронично болните, сред най-рисковите групи са децата, посещаващи ясла или детска градина, които боледуват между 2 и 12 пъти годишно. Именно при тях употребата на антибиотици е най-честа и неоправдана, защото е известно, че тези лекарства не унищожават вирусите. Антибиотици се дават без клинично изследване и родителите се радват, че температурата е спаднала. Но те не унищожават причинителя на инфекцията и след няколко дена симптомите се връщат и се засилват.

Самолечението на вирусните инфекции е опасно, а честата и ненужна употреба на антибиотици повишава риска от антибиотична резистентност. В нашата страна тя е една от най-високите, което означава, че много от антибиотиците просто не ни действат.

„Антибиотиците не унищожават вируси – нито грипни, нито тези на простудните заболявания, също така те не са температуропонижаващо средство. Това трябва да стане ясно на всички, които предприемат самолечение. Прекомерната употреба на антибиотици е изключително опасна, като в дългосрочен план може да доведе до липсата на медикаменти, с които да бъде лекуван един човек, заради развитието на резистентност“, коментира д-р Загорчев и добавя, че хомеопатията е знание, което не се противопоставя на конвенционалната медицина, а я надгражда с нови методи.

„Хомеопатията е неразделна част от интегративната медицина. Познаването и приложението на този метод на лечение намалява ненужната употреба на антибиотици. При приемане на хомеопатичните медикаменти няма токсични ефекти върху организма, както и странични реакции. Тя стимулира имунната система на пациента и съзряването на незрелия имунитет при децата“, казва д-р Загорчев и дава примери за най-честите грешки при симптоматичното лечение на сезонните инфекции.

Прекалената употреба на назални деконгестанти например (за отбъбване на носната лигавица чрез свиване на кръвоносните съдове) води след 7 дена до свиване на лигавицата и нейното атрофиране. След една година лечението на такова дете е невъзможно. Ако температурата не превишава 38 градуса, не посягайте на нея, съветва лекарят, защото това е начин на организма да изгради защитна реакция. Антипиретик, даден при повишена температура веднага след ваксинация, сваля образуването на антитела с 45%. Така популярното лекарство тамифлу е ефективно само при грипна инфекция. Масовата му употреба при ковид създаде резистентност към него, защото беше ненужна - коронавирусът няма рецептор, който да се закачи за него.

Д-р Загорчев препоръчва при новородени, малки деца, стари хора и хронично болни да се предписват не антибиотици, а хомеопатия. Тя намалява ненужната употреба на антибиотици, няма токсичен ефект върху организма, стимулира имунната система и съзряването на незрелия имунитет при децата. Още от самото си раждане ние носим в себе си способността да се самоизлекуваме и хомеопатията подпомага именно тази наша способност.

Той дава пример, че водещият експерт в сферата на фармакоепидемиологията в Канада проф. Йола Морайд е направила обстойно медицинско проучване в сферата на хомеопатията - EPI3 (проведено сред 825 общопрактикуващи лекари и техните над 8500 пациенти във Франция). Според изследването пациентите с инфекции на горните дихателни пътища, лекувани с хомеопатия, приемат 57% по-малко антибиотици и 46% по-малко температуропонижаващи и противовъзпалителни средства. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве