Д-р Петър Марков: Дотук изглежда, че Омикрон се разпространява по-бързо от другите

Рано е да бъдем категорични в изводите си за скоростта на разпространението, но дотук изглежда, че този вариант се разпространява по-бързо от другите. Във всички провинции на Южна Африка инфекциите с него нарастват като дял от броя на всички инфекции. Нарастващ брой страни докладват Омикрон, включително и Великобритания. Това каза за Bulgaria ON AIR епидемиологът и преподавател в лондонското училище по тропическа медицина д-р Петър Марков.

"Симптомите, които може да очакваме, са същите, които знаем досега. Ако един вариант се предава по-бързо и по-лесно в сравнение с другите - с времето той успява да измести другите, защото е по-бърз. Ако Омикрон продължи да се държи по начина, по който се държи досега, може да очакваме, че той ще стане доминантен. Това означава, че повечето от новите случаи ще бъдат с него. Това са хората, които са най-много заплашени от тежко протичане и смърт с новия вариант. А за хората, които е дошъл моментът да си сложат бустерна доза - нека да го направят по-скоро. Не знам дали компаниите ще започнат да разработват нови ваксини за Омикрон, защото все още не знаем дали такива ще бъдат необходими. От възникването на Омикрон са изминали по-малко от 2 седмици. Данните са все още малко и е трудно да се говори по темата. Но на този етап няма индикации за намаляване на ефективността на ваксините", допълни още д-р Марков.

"С новите варианти те държат висока ефективност по отношение на предпазване от тежко протичане. Заради това на този етап няма данни за нуждата от изработване на нови ваксини срещу новия вариант. Ако такава нужда се появи, те ще бъдат разработени и няма да отнеме твърде много време. Задължителната ваксинация е политическо, а не експертно решение", каза д-р Петър Марков.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве