Повлияват се и депресии, Паркинсон, състояния след инсултю
Деменцията и нейната най-разпространена форма - болестта на Алцхаймер, все още се смятат за нелечими и необратими състояния. Въпреки това през последните години има напредък в борбата срещу тях. Големи надежди се възлагат на т. нар. транскраниална пулсова стимулация (TPS), която цели да подобри качеството на живот на страдащите от деменция, като облекчи симптомите, а ако болестта е открита в по-ранен стадий - да забави развитието є. На тази терапия бе посветена специална конференция в Дюселдорф преди месец с участието на специалисти от цял свят.
За съвременните възможности за повлияване на деменцията и болестта на Алцхаймер, както и на други неврологични заболявания, включително Паркинсон и “мозъчна мъгла” след прекаран ковид, разказва д-р Филип Алексиев, дм, от УМБАЛ “Св. Анна”, Клиника по нервни болести. Той е завършил медицина в Карловия университет, Прага, и е потомствен невролог. Управител е на Център по неврология и неврорехабилитация “Д-р Алексиев и син”, наречен така на името на баща му - известния невролог доц. д-р Александър Алексиев, който ни напусна преди две години. Д-р Алексиев-младши има интереси в областта на спешната неврология, интензивното лечение на нервни болести, лечението на мозъчен инсулт, електроенцефалографията, епилептологията, нарушенията на съня.
Нарушават се дейности, необходими в ежедневието
“Деменцията като цяло не е диагноза, тя е състояние, при което се нарушават висши мозъчни функции като памет, способност да се концентрираме, да се ориентираме в пространството - дейности, необходими ни в ежедневието - обяснява д-р Алексиев. - Болестта на Алцхаймер е най-често срещаната деменция, при която причината е невродегенерация - по една или друга причина настъпват промени в нервните клетки, но и в междуклетъчното пространство, което води до загиването им и нарушаването на връзките между невроните - най-важното нещо, което определя и функционалността на мозъка.”
За съжаление състоянието прогресира в рамките на няколко години. Зависи и от това на каква възраст се получава - колкото по-възрастен е човек, толкова повече се увеличава рискът от развитие на болестта на Алцхаймер. Има засегнати и по-млади хора, при тях ходът на болестта е по-тежък и по-изразен. Типично за нея е отпадането на паметта - започваме да забравяме краткосрочни събития и тези нарушения се задълбочават. Появяват се затруднения в речта, в когнитивните функции, нарушения на настроението, включително депресия. Всичко това води до постепенен разпад на личността.
Важното е болният да не бъде изоставен
Забравянето на ключовете или на някоя задача може да е признак, че сме под стрес, претоварени с информация, недоспали, но не означава, че страдаме от деменция, успокоява д-р Алексиев. При нея признаците са очевидни и първи ги забелязват близките.
Деменцията и болестта на Алцхаймер отдавна се изучават от специалистите, има и наши проучвания. Въпросът е, че състоянието не се повлиява от хапчета. Всъщност, няма лекарство за него. Някои медикаменти могат да забавят напредването например на паметовите нарушения, но като цяло все още не е намерено решение - нито медикаментозно, нито друго. Тук от значение е страдащият да не бъде изоставен настрана, защото нещата ще се задълбочат и той ще изпадне в тежка деменция, а трябва да се работи с него - речево, неврорехабилитация, подобряване на познавателните функции. Тогава личността успява да се запази.
Влиянието на звуковите импулси
“Във времето е разработена технология, наречена транскраниална пулсова стимулация (TPS), която показва добри резултати - дава надежда д-р Алексиев. - Със специален апарат се подават акустични (звукови) вълни с висока енергия и в големи количества. Те проникват надълбоко - докъм 8 см, и има възможност да повлияем на мозъчните клетки. Стимулацията се извършва чрез повтарящи се високочестотни единични звукови импулси, които чрез навигация се насочват към конкретни мозъчни участъци с изключителна точност. Това позволява третирането на конкретни засегнати от заболяването области, без намеса в околни структури.”
Методът е подходящ за лечение на лека до умерена деменция.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш