Добавката е за всички имунизирани възрастни с три дози до края на юни
Обмисля намаляване времето до бустерна доза
По 75 лева еднократно ще получи всеки пенсионер, който се е ваксинирал с три дози срещу COVID, както и този, които реши да го направи през първите 6 месеца на 2022 г. Мярката е насочена към стимулиране на имунизационния процес и бе обявена предколедно от премиера Кирил Петков.
Програмата влиза в сила от януари. Намеренията на правителството са пенсионерите, които са си направили и бустерна доза, да не подават никакви документи, а да бъдат открити през регистъра на ваксинираните, за да получат бонуса. Кирил Петков обяви, че мярката влиза в сила толкова бързо и заради очакванията новият щам Омикрон да се появи в страната ни до средата или края на януари, което отново ще повиши заболеваемостта в страната.
“Сметките ни са, че, ако успеем до февруари да ваксинираме 300 000 от нашите съграждани над 65 години, това би трябвало да облекчи запълването на болниците при следващата COVID вълна с много осезаем процент”, каза Петков. Той допълни, че бонусите ще са съчетани и с разяснения от специалистите за ваксините.
Обмисля се и възможността за намаляване на времето между поставянето на втора и бустерна доза в съответствие с вече възприети европейски практики.
Личните лекари ще бъдат информирани за инициативата от Националната здравноосигурителна каса.
“Започнахме агресивна кампания в опит да се разсеят най-честите неверни съмнения, като това, че ваксините влияят на бременността”, каза премиерът. Според него всеки човек трябва да се замисли внимателно, когато взема решение да не се ваксинира, защото от това зависи положението и на цялото общество.
Ваксинацията е доброволна, но от индивидуалното решение на всеки един от нас зависи дали държавата ще харчи още дълго време много пари за COVID, дали болниците ще са пълни и дали децата ще могат да учат свободно. Време е да запретнем ръкави и да направим България нормална държавата, обясни премиерът.
По-рано през деня социалният министър Георги Гьоков припомни, че от 25-ти декември пенсиите ще се увеличат средно с 12.5% или с 65 - 70 лева. Това означава, че от Коледа минималната пенсия става 370 лв., а от януари всички пенсионери ще получават и добавка от 60 лв. над пенсията си. Срокът за тази добавка към момента е до края на юни, а от 1 юли предстои ново осъвременяване на пенсиите с процент на база инфлацията и средния осигурителен доход.
В последния си работен ден за тази година депутатите гласуваха 750 млн. лв. от бюджетния излишък да бъдат дадени за добавки в размер на 60 лв. за всички пенсионери за първите шест месеца от 2022 г.
Никой няма да иска да дойде в България
В края на април - май месец в страните с висока ваксинация ще затихне масовата психоза. При нас обаче, изгледът е да се превърнем в страна с ендемично разпространение на вируса. Възможно е да трябват нови ваксини за отделни райони, кампании за имунизация. България има опасност да стане COVID-гето при това положение. Ако това стане, повярвайте ми, никой няма да иска да дойде тук нито на екскурзия, нито за бизнес.
Хората със сърдечно-съдови заболявания нямат никакво основание да се притесняват от имунизация. Описани са единични случаи при млади мъже за усложнения, но това не може да бъде основание човек да не се ваксинира. Случаите са единични. Хората с диабет също трябва да се имунизират.
В Световната здравна организация се лансира идеята страните с ниско ваксинално покритие, да бъдат отделени в обща червена зона, с която да се работи по друг начин - за достъп за там и от там.
Двете дози ни предпазват до 9 месеца
Ако до март нямаме 50 на сто ваксинирани, ще станем “гнездо на нов вариант на вируса”.
Последните проучвания сочат, че двете дози ни предпазват до 9 месеца, сега се изследва колко време ще имаме имунитет след бустера. Най-вероятно от 9 месеца до една година.
Ако си си поставил двете дози в България, а бустерната доза е в чужбина, би следвало Националната информационна система у нас да съдържа информация и за бустерна доза.
Бустерната доза се поставя след шест месеца. Аз съм привърженик да се направи бустер със същия вид ваксина, с който си започнал. Ако си с “Янсен”, може след два месеца бустерна пак на “Янсен”, а ако си с Астра Зенека след 6 месеца се поставя бустер на РНК ваксина.
Положителната новина е, че вирусът започва да се самоограничава към септември - октомври 2022 година, особено след Омикрон.
Няма да се борим с антиваксърите - те са 10 на сто, ние трябва спокойно да убедим колебаещите се, но съм против стимулиране с материални средства - не може с публични средства да се стимулира някой, защото е решил да се ваксинира.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш