Дарованията на цигуларя Георги Калайджиев са поканени от ООН

Георги Калайджиев и колегата му Радка Кусева на юбилейния концерт на школата в зала „Сливен“, който се превърна в събитие през миналата година.

Деца от „Музиката вместо улицата“ ще свирят в Женева

Над 400 малчугани от бедни семейства са обучени на класически инструменти в уникалната школа на големия ни музикант

Децата от проекта „Музиката вместо улицата“ на големия цигулар Георги Калайджиев ще участват в серия от концерти в Женева. Поканата е дошла от Организацията на обединените нации. Концертите на 25 и 26 септември са свързани със събитие, посветени на правата на човека, правата на децата, експлоатацията на детския труд. За Швейцария ще отпътуват 18 ученици. По-големите от тях участват в камерния оркестър на школата, ще има и талантливи по-малки музиканти, разказа Георги Калайджиев. Международно известният музикант е бивш концерт-майстор на „Софийски солисти“, дългогодишен университетски преподавател и ръководител на два оркестъра в Германия, където живее и работи през последните десетилетия.

Проектът „Музиката вместо улицата“ Калайджиев създаде през 2008 година в родния си Сливен заедно със спътницата си Мария Хаушилд. Проектът е насочен към децата от бедните семейства, които нямат възможност да им осигурят нужното образование. Музикантът и съпругата му преодоляха много табута и предразсъдъци сред общността в гъстонаселения квартал „Надежда“ в Сливен, за да защитят правото на даровитите деца да се образоват и развият дарбите си. Задължително условие за всички ученици бе да посещават редовно училище и да имат минимум добър успех. Основен помощник и организатор в школата от създаването до днес е сливенската цигуларка Радка Кусева.

Досега в школата са обучени безплатно над 400 деца и младежи, на възраст от 4 до 18 години. Инструментите – цигулки, виоли, виолончели, флейти, китари, пиана, акордеони, кларинети, духови и др. също бяха предоставени безплатно на децата. Това стана възможно благодарение на бенефисните концерти, които Калайджиев изнесе в Германия с двата си оркестъра, многобройните благотворителни събития в градовете Гисен и Гера. От няколко години общината в Сливен също подкрепя финансово проекта. По думите на кмета Стефан Радев, „Музиката вместо улицата“ е най-успешният проект за интеграция и е пример не само за Сливен, но и за страната и чужбина. Интересът към школата на Георги Калайджиев толкова е нараснал, че вече има списък с чакащи за обучение деца. От началото досега преподават отлични музиканти от сливенския симфоничен оркестър. Някои от възпитаниците вече завършиха музикални училища в Бургас и Стара Загора, учат в музикалната академия и в други университети.

Тези дни, в навечерието на участията в Швейцария, Георги Калайджиев представи книгата си, посветена на 15-годишната история на проекта.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони