Делян Пеевски, председател на ПГ на ДПС, след провала на първия мандат: Русия печели днес

Обществото вече няма доверие, да дава доверие, заяви кандидатът за премиер Росен Желязков в словото си преди гласуването.

Парламентът не избра Росен Желязков за премиер, подкрепиха го само 98 депутати

След като парламентът отхвърли кандидатурата на Росен Желязков за премиер със 138 гласа, председателят на ДПС обяви в кулоарите на парламента категорично: “Вървим към избори, Русия печели днес”.

Подкрепа за Желязков дадоха всички депутати от ГЕРБ и 30 от ДПС. Изненада бе, че 14 от народните представители на движението гласуваха “против”.

Часове преди дебатите и гласуването на проектокабинета лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви: “Убеден съм, че правителство няма да има. Ще изтърпим обидите, ще изтърпим всичко, което ще изговорят колегите, защото сме длъжни пред нашите избиратели.”

“Времето е за държавници. Листопадите в другите партии не ни касаят и се надявам в 13.00 ч. да има държавници, а не лидери, които си спасяват партиите на гърба на държавата. Поехме целия риск и отговорност. Всичко най-добро, което можехме да предложим, го предложихме. Много ясно сме заявили, че ние няма да подкрепим втори мандат. Решение е на всички парламентарни групи какво да направят. Третият е нещо имагинерно, защото това е отговорност на президента. На кой ще го даде - никой не знае”, подчерта Борисов.

Малко преди 13 часа, за когато бе насрочено заседанието за гласуване на премиер и кабинет в пленарната зала пристигнаха президентът Румен Радев, вицепрезидентът, служебното правителство, новият български патриарх Даниил, представителите на дипломатическите мисии у нас, духовенството и други.

“През последните три години на 6 месеца има избори. Обществото вече няма доверие да дава доверие”, заяви кандидатът за премиер Росен Желязков в словото си преди гласуването на кабинета.

Желязков очерта два пъти на развитие - на разделението, който следваме до момента, и на единението, който е труден.
“За преодоляване на тази тенденция, аз предлагам сформиране на кабинет с ясен политически мандат. Представих състав без осигурено мнозинство - нито политическо, нито плаващо. Ще го управляваме като правителство на малцинството”, каза кандидат-премиерът.

Той увери, че ако кабинетът получи доверие, ще работи усърдно, честно и почтено. Изказването му беше посрещнато с аплодисменти от съпартийците му.

Общо 219 народни представители се регистрираха и парламентът започна работа. Депутатите ще гласуват чрез нова система - биометрична. Това обяви в началото на пленарния ден председателят на НС Рая Назарян.

Повече от три часа продължиха дебатите в пленарна зала, които се превърнаха в остър сблъсък между ГЕРБ и ППДБ.
Николай Денков обясни, че в проектокабинетът на ГЕРБ има министри, които са изкарали хората на протестите през 2020-2021 г. По време на речта на Николай Денков лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов напусна пленарната зала.

“Не ми се слушат лъжи. Денков бил направил правителство - той го направи с моите депутати”, заяви той.

Изказването на Денков отприщи вълна от остри обвинения от депутати на ГЕРБ. Проф. Костадин Ангелов обясни, че Денков страда от наполеонов комплекс, а Георг Георгиев му припомни, че се е самоназначил за академик, докато е бил просветен министър.

Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов предупреди ГЕРБ, че може да последва съдбата на БСП.

“Хората са свалили до критичен минимум доверието в политическите партии и държавните институции. Ако не се формира редовно правителство, доверието в нас и институциите ще падне още”, предупреди Йордан Цонев от ДПС. Той обяви, че ДПС ще подкрепи кабинет с първия мандат и ще направи същото и с останалите, ако се стигне до връчването им.

Oт ИТН пък за пореден път поискаха от държавния глава Румен Радев третия мандат за съставяне на правителство.

“Това, което видяхме днес в парламентарния дебат, е, че личните нападки доминираха над политическите тези. Фокусът беше насочен повече върху миналото, отколкото върху настоящето и бъдещето”, посочи държавният глава Румен Радев в кулоарите на Народното събрание.

Президентът увери, че ще де води стриктно от закона и специално ще уведоми кога ще връчи втория мандат за съставяне на правителство - той трябва да отиде при ДПС като втора политическа сила в НС.

Няма срок за връчване на втория мандат, коментираха конституционалисти. Според тях, ако президентът иска изборите да са в началото на октомври - на 6 или на 13 ще трябва да поразтегли с нови консултации връчването на следващите мандати.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов: Молим за прошка българските граждани

"В трудни ситуации се подкрепихме с ПП-ДБ взаимно и ако е имало ползи, са общи и вредите са общи". Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов от парламентарната трибуна по време на дебатите.

„Нашата избирателна система е такава, че в момента имаме това зацикляне в политическата система. Съседите ни в Гърция опитаха да направят толкова демократична система като в България, видяха хаоса, който създадоха, и след 2 избора се върнаха", допълни той.

Борисов благодари за подкрепата на ДПС: "Ние сме признателни хора и когато някой ни подкрепя, благодарим."

"Ние ясно казахме, че втори мандат няма да подкрепим. Няма да подкрепим и третия, защото не е логично партии с по 6-7% да доминират властта", обясни Борисов. "Отнасям се с уважение към вашите избиратели и успехи. Но нали това е демокрация."
Борисов предложи дебатите да бъдат прекратени.

"Да спрем да се излагаме пред посланиците, те са дошли тук, мислейки си че ще има правителство. Те са се наслушали. Да се извиним на гражданите. Да си пожелаем да се видим след изборите, защото не вярвам с третия мандат да стане нещо. Така че да освободим, предлагам да прекратим гласуването, да благодарим на служебния кабинет, че са дошли и да отиваме да агитираме, да молим за прошка", предложи Борисов.

Разцепление в ДПС, 15 не послушаха Пеевски

Аз съм председател, отсече той

Разрив в ДПС между почетния председател Ахмед Доган и председателя Делян Пеевски. За него първи официално съобщи Рамадан Аталай преди заседанието на парламента. И по-конретно - имало е разпореждане от Доган ДПС да не подкрепя правителство на ГЕРБ. Не на такова мнение бе обаче Пеевски.

“Такова нещо се опита да направи (Доган), но аз ще изпълня волята на хората. Хората в цялата страна съм ги видял, искат правителство. България трябва да има правителство”, коментира в кулоарите Пеевски. И дебело подчерта - той, като лидер на ДПС, е отговорен само и единствено пред хората на ДПС. А по устава на партията Движението се управлява от своя председател.

Има ли разрив в отношенията между него и Доган, попита “Труд news”. “В личен план не, в партиен план аз ще изпълня волята на хората. Аз съм председател на ДПС”, отсече Пеевски.

В крайна сметка парламентарната група на ДПС изключи Рамадан Аталай от редиците си, като той и по-рано отлъчената Айсел Руфад остават независими депутати.

Малко преди гласуването на проектокабинета двамата председатели на ДПС Пеевски и Чакъров пък проведоха знакова среща с посланика на Турция Мехмет Саит Уянък. Информацията за нея бе кратка, но все пак разговорът е преминал в “приятелска атмосфера”.

В последствие разделението по оста Пеевски-Доган се потвърди и при гласуването за Росен Желязков в пленарна зала. 30 депутати от ДПС гласуваха “за”, т. е. се съобразиха с волята на Пеевски, а 14 се вслушаха в Ахмед Доган и не подкрепиха управление на ГЕРБ.

Това предизвика остра реакция от страна на председателя на партията. “Видяхме, че ДПС има 30 евроатлантически депутати и те ще бъдат депутати”, намекна за изключване на гласувалите “против” народни представители той след края на пленарния ден.

По информация на “Труд news” сега тепърва предстои да се събере Централния съвет на партията, който да определи в крайна сметка по кой от двата начертани курса ще поеме ДПС.

Страхил Делийски, политолог, пред „Труд news”: Шанс за кабинет още има, ако има избори – още по-рекордно ниска активност

Със сигурност би трябвало да има все още шанс да се състави кабинет, поне такава е логиката на представителната демокрация.  Само че реализацията на тази логика зависи какво е в главите на тези, които я реализират, т.е. политиците. Структурата на представителството в НС и невъзможността на дадени партии да формират мнозинство не е достатъчен аргумент, че мнозинство няма да има. Това е все едно някой да бие дузпа и да каже - не мога, защото не ми харесва топката.

Избирателите си свършват работата по време на изборите, добре или зле. Но след това работата трябва да я свършат политиците. Усещането у гражданите, че политиците не могат да си свършат своята част от работата ги кара да се замислят има ли въобще смисъл да ходят на избори, след като тези избори ще дадат мандат на хора, които не могат да направят това, заради което са избрани.

Със сигурност ще продължим да наблюдаваме тенденцията за възход на нетрадиционни партии. В крайна сметка партиите, които имат претенция за системност, трябва да реализират тази претенция. И когато не можеш, губиш доверие. А какво ще се появи е въпрос на много фактори, ситуацията дава възможност за появата на много електорални "оферти". Големият въпрос е дали те ще бъдат стабилизиращи или дестабилизиращи парламентарната демокрация, дали ще са от типа проект от днес за утре, или ще бъдат същински партии, които да стъпят на социална основа и да предложат защитата на някакъв голям публичен интерес, които да търсят реализация на публични цели. И самата поява на нови обекти не значи автоматично оживление на парламентарната демокрация, а зависи какво именно ще се появи.

Що се касае до разцеплението в ДПС, то това са процеси, течащи от известно време. А дали може да промени политическия ландшафт - това е много сложен въпрос. Защото от една страна имаме традиционното ДПС с авторитета на Доган, а от другата имаме Пеевски и желанието му за промяна. Но е трудно да си представим ДПС без тези два вектора - етническо-историческият и корпоративно-брокерският. Ако те се разделят, не мисля, че ДПС би оцеляло такова, каквото го познаваме. 
Активността при нови избори ще бъде още по-малка. Огромна част от хората отказват да гласуват, част от тях, защото не виждат за кого, но повечето заради това, че не виждат защо да гласуват, след като редица пъти това не произвежда нищо.

За да се реши тази патова ситуация, трябва политическо лидерство. Когато институциите не работят добре, тогава идва ред на личностите. Това не може да реши ситуацията дългосрочно, но конкретно от тази кризисна ситуация може да се излезе само със силно политическо лидерство. 

Татяна Буруджиева, политолог, пред “Труд news”: По-скоро отиваме на предсрочни избори отново

От една страна предложеното правителство на малцинството се очакваше да срещне много сериозна трудност да бъде избрано. И помните, че повечето коментари бяха какъв трик ще се приложи. Затова първият ми извод е, че г-н Борисов беше прав като каза, че трикове няма да използват. Видяхме едно гласуване, което отразява на практика реалните позиции и настроения - зад завесата да се е случило нещо, което не сме видели. Лично аз имам подозрение, че мълчанието, което беше сред политиците, показва, че нещо се случва точно зад завесата, а не пред публика.

Вторият ми извод е, че при това състояние на процесите в ДПС едва ли ще може да предложи правителство, което да изпълни втори мандат. Що се отнася до третия мандат и може ли да се състави правителство - това може да е много сложно и ще е резултат от договорки, което ще е добре да видим публично. Защото с третия мандат да се състави кабинет би трябвало да се изпълни онова, което предложи “Възраждане” - всички срещу ГЕРБ и ДПС.

Моето впечатление от позициите на част от политическите сили днес и говоренето им е, че те не биха се съгласили заедно с “Възраждане” да правят правителство. Ако се направи опит да се изключи тази партия, стигаме до хипотезата, че трябва да приемат помощ от ДПС. Затова третият мандат е съвсем несигурен и по-скоро отиваме на предсрочни избори отново.

В ДПС, както и във всички партии, с изключение на ГЕРБ, се случват много сериозни трансформации. Вътрешните проблеми в партията, които са натрупвани явно в годините, излязоха в момента в това гласуване и основният въпрос там е ще може ли лидерът на ДПС да си извоюва позициите и да си овладее партията или партията ще овладее своето ръководство.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения