Депресията предизвиква сърдечните заболявания

Един добър начин да се преодолее депресивното състояние е да се увеличи физическата активност. Изследване показва, че движението помага както за справяне със стреса, така и намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Тези хора, които имат нужното ниво на физическа активност, показват 23% снижаване на този риск.

Влиянието е двупосочно, тъй като сърдечно-съдовите заболявания могат да доведат до поведение, характерно за хора с депресия или да се развие тревожност. Затова е важно да има определено физическо движение всекидневно.
Проучването на американските учени показва, че ефектите от физическата активност върху стреса и негативните състояния, свързани с настроението, могат да предпазят и от сърдечно-съдови заболявания. То е публикувано в Journal of the American College of Cardiology и е дело на изследователи от Масачузетската обща болница. 

За целта на изследването са взети предвид данните на над 50 000 човека със средна възраст около 60 години. Те са попълнили анкети за своята физическа активност. Във връзка с проучването е била сформирана и друга група от 774 човека, като е изследвана тяхната мозъчна активност, свързана със стреса.

Резултатите от проследяването на данните в продължение на 10 години показват, че 12,9% от участниците в изследването са развили сърдечно-съдови заболявания. Докато тези, които са правели препоръчителното количество физически упражнения, са показали с 23% по-нисък риск от развитието им.

Установява се също, че когато се правят повече упражнения, се наблюдават по-ниски нива на стреса. Особено това е от значение за хората с депресия, защото се забелязва ефективно намаляване на риска във връзка с емоционалното състояние, да се развие и заболяване, свързано със сърдечно-съдовата система. Причината е, че съществува тясна връзка между тях и появата на депресия често води до здравословни проблеми и обратното.

Тревожността е едно от състоянията, което влияе негативно върху човешкия организъм, защото се повишава сърдечния ритъм и кръвното налягане, което предразполага към сърдечно-съдови заболявания. Това чувство води често и до нездравословен начин на живот, като повече пиене и пушене. Извършването на упражнения има точно обратния ефект и според учените има повече полза от тях.

Обикновено лекарствата, които се предписват при депресия действат като увеличават невротрансмитерите в мозъка, които трябва да повлияят на поведението и настроението. Докато упражненията могат да предотвратят депресивното настроение или стреса по много начини. Те имат естествено въздействие върху мозъка и влияят като регулират хормоните на апетита, намаляват възпалението, стреса и повишават метаболизма. 

Освен физиологични, ползите от упражненията са и психически, защото се подобрява настроението и тонуса. Причините имат своето медицинско обяснение, но всеки който е физически активен може сам да забележи, че има такъв ефект. Не е задължително да знаем кое как случва, кои области на мозъка се активират, хормонална среда и т.н., защото резултатите и усещането са налице. Необходимо е само малко воля и усилие.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука